13.3.2025
Przeczytaj artykuł, żeby poznać zalety i wady porodów w szpitalu, domu i domu narodzin.
Konsultacja merytoryczna: Karolina Urban-Wyrembek- położna, coach laktacyjny
Zdecydowana większość kobiet wybiera poród w szpitalu. Jego ogromną i najważniejszą zaletą jest bezpieczeństwo, obecność wykwalifikowanego personelu i odpowiedniego sprzętu. Lekarze mogą w porę zareagować na zagrożenie zdrowia. Rodząca czuje się spokojniejsza, co pozytywnie wpływa na jej komfort.
Zaletą porodu w szpitalu jest także załatwianie formalności, ponieważ odpowiednie dokumenty są wydawane każdej rodzącej i nie wymagają dodatkowej uwagi od młodych rodziców. Maluch od razu może mieć także wykonane wszystkie badania i szczepienia.
Plusem jest również pojawianie się odpowiednio wyposażonych sal dla rodzących, które np. umożliwiają poród w wodzie i podwyższanie standardu placówek państwowych. Niewątpliwie zaletą jest też brak opłat, ponieważ każdej kobiecie w ciąży z polskim obywatelstwem, przysługuje bezpłatna opieka zdrowotna.
Poród w szpitalu oprócz zalet ma niestety też wady. Rodzące często wspominają o niemiłym personelu, poczuciu braku kontroli nad sytuacją, ubogim wyżywieniu i przepełnionych salach. Wymienione wady występują w różnych placówkach w zależności od np. lokalizacji czy personelu.
Poznaj naszą butelkę LOVI Mammafeel 150 ml
Zaletą porodu domowego jest komfort związany z przebywaniem we własnej przestrzeni i intymność. Rodząca decyduje o tym, co w danej chwili zrobi – może np. puścić muzykę i zapalić świeczki, ma kontrolę nad sytuacją, podąża za swoim ciałem i naturalnym instynktem.
Ponadto ma pełną inicjatywę i nikt jej nie pospiesza ani nie rozprasza. Kobiety doceniają wsparcie, które okazuje wykwalifikowana położna, wybrana przez młodych rodziców. Zaletą jest także mniejsze ryzyko infekcji lub zakażeń.
Poród domowy wiąże się też z minusami. Główną wadą jest brak tak szybkiej reakcji na niespodziewane wydarzenia. Pomimo tego, że wykwalifikowana położna może zdecydować o przewozie do szpitala, cenne minuty są tracone na transport. Drugim minusem jest obowiązek dopełnienia formalności i badań z własnej inicjatywy np. wykonanie szczepień.
Wadą dla wielu rodziców będzie też cena, ponieważ wynajęcie położnej czy prywatna wizyta lekarza neonatologa może być sporym obciążeniem finansowym. Co więcej, kobiety mieszkające w bloku niekoniecznie będą czuły się w pełni komfortowo wiedząc, że mogą być usłyszane przez sąsiadów.
Poród domowy dla wielu mam w ogóle nie będzie możliwy, ponieważ istnieje sporo przeciwwskazań np. cukrzyca, nadciśnienie, nieprawidłowe: KTG, ułożenie płodu, lokalizacja macicy, niedoczynność tarczycy i wiele innych, które uniemożliwiają wybór tego rodzaju rozwiązania.
Kwalifikacja do porodu domowego wiąże się z wykonaniem dodatkowych badań. Ponadto dla wielu mam minusem będzie też brak możliwości farmakologicznego łagodzenia bólu. W związku ze wszystkimi wymienionymi wadami, niewielu rodziców decyduje się na poród domowy.
Poznaj nasz smoczek silikonowy dynamiczny LOVI Prime 0-6m>>
Domy narodzin to placówki przyjmujące porody naturalne. W Polsce działa ich niewiele. Domy narodzin są formą pośrednią pomiędzy porodem w szpitalu a porodem domowym. W czasie trwania porodu kobieta jest wspierana przez wykwalifikowaną położną.
Poród w domu narodzin, tak samo jak w domu, ma zapewnić kobiecie komfort, dlatego do dyspozycji rodzącej jest między innymi przytulny pokój, który jest wyposażony w dodatkowe elementy np. wannę porodową. Czynniki, które mogłyby wpłynąć negatywnie na przebieg porodu, są ograniczane do minimum.
Zaletą domów narodzin jest także obecność wykwalifikowanej kadry i sprzętu medycznego. Rodzące doceniają indywidualne podejście, możliwość kontrolowania sytuacji, intymność i brak pośpiechu. Zredukowana ilość stresu pozytywnie wpływa na przebieg porodu.
Plusem jest także wykonywanie potrzebnych badań noworodka w placówce i brak formalności wykonywanych na własną rękę. Niektóre domy narodzin są finansowane przez NFZ.
W domach narodzin nie ma możliwości wykonania skomplikowanych procedur medycznych np. cesarskiego cięcia. W przypadku komplikacji potrzebny jest transport do szpitala, ale w przeciwieństwie do porodów domowych, transport ten może okazać się o wiele szybszy, ponieważ placówka znajduje się często blisko szpitala, a nawet jest jego częścią.
Dla niektórych mam poród w domu narodzin nie będzie możliwy, bo tak samo, jak w przypadku porodu domowego, istnieją przeciwwskazania zdrowotne wykluczające go. Minusem może być również brak możliwości łagodzenia bólu za pomocą farmakologii.
Niewątpliwie wadą jest dostępność takich placówek. Aktualnie jest ich niewiele i są zlokalizowane głównie w większych miastach.
Konsultacja merytoryczna: Karolina Urban-Wyrembek- położna, coach laktacyjny