Trzeci trymestr jest już ostatnią prostą dzielącą nas od pojawienia się maluszka. Większość kobiet ze wzruszeniem patrzy na wyznaczoną datę w kalendarzu i czeka na jej nadejście. Niestety nie zawsze droga ta odbywa się bez żadnych zakrętów. W artykule podpowiemy, jakie niepokojące objawy w ciąży definitywnie powinny zostać zbadane przez lekarza.
Konsultacja merytoryczna: Karolina Wyrembek-Urban - położna, coach laktacyjny
Skąpe krwawienie w ciąży może się pojawić w pierwszym trymestrze i może mieć wiele przyczyn na przykład może oznaczać zagnieżdżenie się zarodka w macicy, wynikać z obecności nadżerki lub informować o infekcji. Skąpe krwawienie w ciąży w kolejnych trymestrach, a właściwie plamienie, również nie musi oznaczać niczego niebezpiecznego – może być to na przykład zwiastun porodu wynikający ze skurczów mięśni. Niestety bez konsultacji z lekarzem nie będziesz wiedziała, czy plamienie wynika na przykład z obecności polipa, przemęczenia czy odklejania się łożyska, dlatego jeśli krwawienie występuje, koniecznie jak najszybciej skonsultuj się ze swoim ginekologiem.
Natomiast przy intensywnym krwawienie w ciąży, powinnaś natychmiast jechać na ostry dyżur! Pamiętaj, jeśli nie jesteś pewna czy dany objaw jest prawidłowy, zapytaj swojego lekarza.
Pomiar ciśnienia w ciąży jest bardzo ważny i powinien wykonywany być regularnie. O ile niższe ciśnienie niekoniecznie musi być niebezpieczne (chociaż może prowadzić do omdleń), o tyle wysokie ciśnienie w ciąży powinno być pod stałą kontrolą lekarza. Prawidłowe ciśnienie w ciąży nie przekracza wartości 140/90mmHg. Za wysokie ciśnienie w ciąży, czyli takie powyżej lub równe podanej wartości, może prowadzić na przykład do porodu przedwczesnego, przedwczesnego oddzielania się łożyska i innych poważnych konsekwencji, dlatego nigdy go nie bagatelizuj.
Odejście wód płodowych zazwyczaj jest zwiastunem porodu i jest naturalne. Natomiast, jeśli zauważysz pojawianie się płynu owodniowego, daleko od wyznaczonego terminu porodu, natychmiast zgłoś się do szpitala! Wody płodowe chronią dziecko nie tylko przed drobnoustrojami, urazami mechanicznymi i wahaniami temperatury, ale również pozwalają mu się rozwijać. Odejście wód płodowych zbyt wcześnie może prowadzić do porodu przedwczesnego lub innych nieprawidłowości na przykład zakażenia.
Jeśli przy zbyt wczesnym odejściu wód płodowych szybko zareagujesz i zgłosisz się do szpitala, może się udać utrzymać ciążę odrobinę dłużej i oddalić poród w czasie. Zwróć również uwagę na kolor i zapach płynu owodniowego – powinien być on bezbarwny lub lekko biały i nie powinien mieć zapachu.
Pierwsze ruchy dziecka pojawiają się zazwyczaj pomiędzy szesnastym, a dwudziestym drugim tygodniem ciąży. To, ile razy dziecko poruszy się w ciągu godziny, zależy od tygodnia ciąży, czynności, które akurat wykonujesz czy pory dnia. Dziecko może też być bardziej lub mniej ruchliwe. Pod koniec ciąży ruchy dziecka powinny być regularne, najczęściej mówi się, o co najmniej dziesięciu ruchach na godzinę.
Natomiast to, co powinno zaniepokoić to brak ruchów u dziecka przez dłuższy czas. Niepokojąca może być również sytuacja odwrotna – nagłe, gwałtowne ruchy. Jeśli taka sytuacja występuje, pilnie skontaktuj się z lekarzem! Najprawdopodobniej lekarz wykona badania takie jak USG lub KTG, które wykażą między innymi bicie serca dziecka. Nawet jeśli nie jesteś pewna, czy występuje całkowity brak ruchów dziecka, to i tak odwiedź lekarza lub pojedź do szpitala, ponieważ bezpieczniej pojechać jest raz za dużo, niż raz za mało.
Niepokojące objawy w ciąży to nie tylko takie, które dotyczą bezpośrednio dziecka lub układu rozrodczego. Niepokojąca jest również wysoka gorączka u ciężarnej, intensywne wymioty lub biegunka, mocny świąd skóry czy ostry ból brzucha. Każda nagła, negatywna zmiana powinna zostać skontrolowana przez lekarza. Tak samo jak inne niepokojące objawy w ciąży, które mogą być łagodniejsze, ale utrzymują się przez dłuższy czas. Zawsze kontaktuj się z lekarzem, jeśli nie jesteś pewna, czy dany objaw jest prawidłowy.
Konsultacja merytoryczna: Karolina Urban-Wyrembek- położna, coach laktacyjny
Każda mama marzy o jak najszybszym i bezproblemowym porodzie. Na szczęście, w krajach rozwiniętych, komplikacje podczas porodu lub tuż przed nim pojawiają się stosunkowo rzadko i najczęściej kończą się szczęśliwym ...
Planujesz zostać mamą? Podpowiemy Ci, jak odpowiednio przygotować się do ciąży.
Chciałabyś zostać mamą i zastanawiasz się, jak zwiększyć swoją szansę na zajście w ciąże? Tłumaczymy, co wpływa na płodność
Planowanie rodziny i oczekiwanie na dziecko to ekscytujący okres w życiu każdej pary. Przygotowanie się do ciąży jest istotne zarówno dla zdrowia matki, jak i prawidłowego rozwoju dziecka. Oto kilka ważnych kroków, ...