2.2.2023
Zakażenie połogowe, którego podstawowym objawem jest gorączka połogowa, to jedno z powikłań, które może wystąpić po porodzie. Poznaj przyczyny zakażenia poporodowego, objawy oraz sposoby leczenia, zanim maleństwo pojawi się na świecie.
Gorączka w połogu może pojawić się z różnych przyczyn. Jedną z nich może być zapalenie piersi.
Zapalenie piersi jest zazwyczaj efektem niewłaściwego opróżniania piersi przez maluszka i powstania zastojów pokarmu w piersiach. Pojawia się wtedy, ból, obrzęk, pierś staje się gorąca i wzrasta temperatura całego ciała. Zazwyczaj pomagają domowe sposoby takie, jak zimne okłady, jak najczęstsze przystawianie dziecka do piersi w różnych pozycjach (w szczególności spod pachy) oraz zastosowanie leczenia ibuprofenem. Jeśli, temperatura się utrzymuje a stan mamy nie poprawia po jednej, dwóch dobach, należy się skonsultować z lekarzem.
Gorączka w połogu może być niezwiązana z laktacją, a z kolonizacją rany poporodowej przez drobnoustroje. Pojawia się wtedy zakażenie połogowe określane jako gorączka połogowa.
Późny krwotok poporodowy, zakrzepica, zatrzymanie odchodów i zakażenie połogowe, któremu towarzyszy gorączka w połogu, to cztery najczęstsze rodzaje powikłań poporodowych.
Gorączka połogowa fachowo określana jako zakażenie połogowe jest wywoływana przez zakażenie ran poporodowych (pochwy, krocza lub po cesarskim cięciu) i błony śluzowej macicy, które może obejmować również drogi moczowe lub rozprzestrzenić się po całym organizmie i doprowadzić od ogólnoustrojowej infekcji.
Powikłaniem, jakie może wywołać zakażenie połogowe określane często potocznie jako gorączka połogowa jest zapalenie przymacicz lub przydatków. Zdarza się, że stan zapalny jajowodu prowadzi do powstania ropniaka jajowodu i zapalenia otrzewnej w miednicy mniejszej.
Zakażenie rany po nacięciu krocza lub rany pooperacyjnej po cesarskim cięciu drobnoustrojami, a następnie przedostanie się tych drobnoustrojów do macicy może spowodować, że wystąpi gorączka połogowa. Wywołują ją najczęściej bakterie tlenowe (Eschericha coli, Proteus spp., Klebsiella spp., Pseudomonas spp., Streptococcus czy popularny Staphylococcus aureus.) rzadziej beztlenowe (np.clostridium lub bakteroides). Zazwyczaj jest to kilka szczepów bakterii, które łącznie atakują organizm kobiety.
Kolonizacja bakterii w drogach rodnych nie zawsze oznacza, że wystąpi gorączka połogowa. Większość organizmów potrafi zwalczyć większość bakterii. Gorączka w połogu pojawia się częściej wtedy, gdy u pacjentki nastąpiły obrażenia sromu lub szyjki macicy, pęknięcie krocza podczas porodu, układ odpornościowy jest bardzo osłabiony np. w wyniku dużej utraty krwi lub zostały przeprowadzone zabiegi położnicze. Bakterie mogły być przeniesione przez personel medyczny.
Gorączka w połogu to nie jedyny objaw zakażenia połogowego. Gdy wystąpi gorączka połogowa na skutek masowej kolonizacja bakterii w drogach rodnych pojawiają się następujące objawy:
Zakażenie połogowe, którego głównym objawem jest gorączka połogowa, może prowadzić do wstrząsu hipowolemicznego jest stanem zagrożenia życia kobiety. Dlatego już na wczesnym etapie zakażenia powinno się wdrożyć jak najszybciej odpowiednie leczenie.
Zakażenie połogowe, którego podstawowym objawem jest gorączka połogowa, wymaga hospitalizacji. Nie zaleca się leczenia ambulatoryjnego. Hospitalizacja powinna być przeprowadzona jak najszybciej, aby uniknąć doprowadzenia do ogólnoustrojowej infekcji stanowiącej stan zagrożenia życia dla kobiety. Ważne jest sporządzenie antybiogramu przy wyborze antybiotykoterapii. Gdy pojawia się gorączka połogowa, zaleca się zastosowanie antybiotyków o szerokim spektrum działania, gdyż zazwyczaj kolonizacja dróg rodnych odbywa się z udziałem kilku szczepów bakterii. Dodatkowo stosuje się objawowe leczenie środkami o działaniu przeciwbólowym.
To ważne: Jak tylko pojawi się gorączka w połogu oraz inne towarzyszące objawy sygnalizujące początek zakażenia połogowego skontaktuj się jak najszybciej z lekarzem lub udaj się do szpitala.
Konsultacja merytoryczna: Karolina Urban-Wyrembek- położna, coach laktacyjny