13.3.2025
Przeczytaj artykuł, żeby dowiedzieć się, które objawy połogu są naturalne, a które powinny być sygnałem, że trzeba jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
Połóg to okres po porodzie, podczas którego ciało kobiety powraca do stanu sprzed ciąży. Zmiany zachodzą w układzie hormonalnym, rozrodczym i krwionośnym. W tym czasie np. rozpoczyna się laktacja i obkurcza się macica. Zmiany są dynamiczne i wpływają na samopoczucie kobiety. Może wystąpić obniżenie nastroju.
Połóg trwa około sześciu tygodni, ale czas jego przebiegu jest kwestią indywidualną. Proces ten zachodzi zarówno po porodzie siłami natury, jak i po cesarskim cięciu, a jego objawy są identyczne. Różnić się może tylko rana, która w jednym przypadku będzie dotyczyła krocza (jeśli wystąpi pęknięcie lub nacięcie), a w drugim podbrzusza. Pod koniec połogu kobieta powinna odbyć wizytę u ginekologa, żeby skontrolować swój stan i potwierdzić przez lekarza zakończenie tego etapu.
Zobacz wkładki laktacyjne LOVI DISCREET ELEGANCE 40 szt. białe>>
Dla połogu charakterystyczne jest występowanie odchodów połogowych. Jest to wydzielina, w której znajdują się błony, krew i śluz. W połogu bezpośrednim i wczesnym, czyli w pierwszym tygodniu po porodzie, odchodów połogowych jest najwięcej. Potem stopniowo ich ilość maleje.
Sytuacją, która powinna nas zaniepokoić, jest nagłe i intensywne krwawienie, szczególnie jeśli ilość odchodów połogowych zaczęła się już zmniejszać. W takim wypadku niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem.
Kobiecie podczas połogu często towarzyszy dyskomfort, a nawet lekki ból brzucha. Jest on spowodowany obkurczaniem się macicy. Narząd ten tuż przed porodem waży nawet 1,5kg, podczas gdy przez większość życia kobiety, jego waga wynosi poniżej 100 gramów. Skurcze macicy mogą być najsilniej odczuwane podczas karmienia piersią, ze względu na wydzielanie się oksytocyny. Jest to także naturalny objaw.
W ciągu połogu waga kobiety intensywnie maleje, szczególnie podczas pierwszego tygodnia po porodzie. Dzieje się tak, ponieważ wydalane są śluz, łożysko, płyn owodniowy oraz nagromadzona woda. W ciągu pierwszych 7 dni mogą także pojawić się skrzepy. Zmniejsza się także objętość krwi. Nie jest to niezdrowy objaw, wręcz przeciwnie. Jeśli po zakończeniu połogu waga nadal bardzo intensywnie spada, może być potrzebne wykonanie dodatkowych badań.
Poznaj laktator elektryczny LOVI Prolactis 3D Soft>>
Połóg wiąże się z intensywnym wydalaniem wody, która nagromadziła się w trakcie ciąży. Przejawia się to między innymi w częstych wizytach w toalecie. Zwiększone parcie na pęcherz jest charakterystyczne dla tego okresu, chociaż zaraz po porodzie może być uciążliwe i nieprzyjemne ze względu na ranę i obolałość krocza. Wymaga także wyjątkowej dbałości o higienę.
Mokre poty pojawiają się w połogu z tego samego powodu, co częste oddawanie moczu, czyli ze względu na usuwanie przez organizm zgromadzonego nadmiaru wody i stabilizację gospodarki hormonalnej. Nadmierne pocenie najczęściej pojawia się w nocy. Ten objaw u większości kobiet ustępuje w ciągu czterech tygodni.
Odchody połogowe są charakterystyczne dla okresu połogu i pełnią bardzo ważną funkcję, ponieważ świadczą o oczyszczającej się macicy. Ich całkowity, nagły zanik jest objawem bardzo niebezpiecznym, ponieważ oznacza, że nie mają jak zostać usunięte z organizmu. Jeśli zauważysz u siebie zbyt wczesne zniknięcie odchodów połogowych, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.
Gorączka nie powinna pojawiać się w trakcie połogu, a na pewno nie jest jego naturalną konsekwencją. Jeśli występuje podwyższona temperatura ciała, może być to informacja, że w organizmie toczy się stan zapalny np. rana po cesarskim cięciu, nie goi się prawidłowo. Nigdy nie bagatelizuj tego objawu.
Konsultacja merytoryczna: Karolina Urban-Wyrembek- położna, coach laktacyjny