Jak nie wykrzywić dziecku kręgosłupa – 16 sprawdzonych rad

Kręgosłup niemowlaka jest bardzo podatny na deformacje. Sprawdź, na co uważać i czego nie robić, by nie dopuścić do skrzywienia i późniejszych problemów z wadą postawy u dziecka.

Konsultacja merytoryczna: lek. med. Danuta Chrzanowska - Liszewska, specjalista pediatrii i neonatolog

Data publikacji: 25-05-2018 Data modyfikacji: 16-04-2019

Problemy z kręgosłupem mogą mieć przyczynę w błędach rodzicielskich popełnianych w okresie niemowlęcym dziecka. Kręgosłup niemowlaka jest bardzo delikatny i podatny na skrzywienie. Co zrobić, żeby do tego nie doszło:

1. Zadbaj o dobry, twardy materac

Zbyt miękki materac w łóżeczku będzie się zapadał i może powodować u dziecka asymetryczne ułożenie ciała a także wzmożone napięcie mięśniowe. Malcowi będzie się ciężko odwrócić i zmienić pozycję. Twardy materac (np. z lateksowej pianki) umożliwia swobodę ruchu.

Jeśli śpisz z dzieckiem w jednym łóżku również zadbaj o to by znajdował się w nim twardy materac. Nie układaj przytulonego do Ciebie dziecka na swojej poduszce.

2. Nie podkładaj pod główkę poduszki

Układanie noworodka i niemowlęcia na poduszce może skutkować nieprawidłowościami w odcinku lordozy szyjnej. Lordoza szyjna jest konieczna do pionizowania głowy. Jest to naturalna krzywizna kręgosłupa, która utrwala się w 3-4 miesiącu. Kształt kręgosłupa niemowlęcia jest zbliżony do litery C i głowa powinna być ułożona w linii prostej równo z kręgosłupem. Poduszka może zaburzać prawidłowe wykształcanie się lordozy szyjnej, ponieważ, do poruszania głową w czasie snu, dziecko napina mięśnie szyi i grzbietu, co może skutkować asymetrią ułożeniową. 

Do ukończenia pierwszego roku życia niemowlę nie potrzebuje poduszki. Jego główka jest prawie tak szeroka jak barki. Maluch może spać na plecach lub na boku. Gdy jego barki urosną, a główka zacznie opadać, można pod nią włożyć płaski, twardy jasiek.

Dziecko śpiące na brzuchu nie powinno korzystać z poduszki, ze względu na niebezpieczeństwo problemów z oddychaniem – może wtulić w nią twarz, co utrudni pobieranie powietrza bez usta i nos.

Gdy dziecko ma problemy z ulewaniem, niektórzy rodzice podkładają mu pod główkę poduszkę. To błąd. Należy unieść materac równomiernie z jednej strony np. pokładając pod niego książkę lub specjalny klin.

3. Zadbaj o bioderka i nóżki

Problemy z bioderkami mają duży wpływ na rozwój kręgosłupa. Dlatego pamiętaj o wykonaniu USG stawów biodrowych. Dzięki temu sprawdzisz, czy Twój maluch nie ma dysplazji stawów biodrowych.

Podczas wizyty ortopedycznej poproś specjalistę, aby skontrolował długość nóżek. Jeśli jedna noga różni się długością od drugiej, niezbędne będzie w przyszłości zastosowanie wkładek do bucików. Dzięki temu można zapobiec skrzywieniu miednicy, a w konsekwencji kręgosłupa.

Jeśli zauważysz, że nóżki malca układają się w literę X i dziecko nie jest w stanie ich złączyć tak, by kolana nie zachodziły jedno na drugie, skonsultuj problem z ortopedą. Lekarz oceni, czy krzywizna mieści się w granicach normy, czy też trzeba ją skorygować za pomocą specjalnych wkładek lub butów.

4. Nie noś noworodka w pozycji pionowej

Noszenie w malca w pionie to zbyt duże obciążenie dla jego kręgosłupa i stawów biodrowych. Do szóstego miesiąca życia dziecka fizjoterapeuci zalecają noszenie w pozycji poziomej lub półpionowej.

Można używać do noszenia noworodków i mlodych niemowląt chust. Pozycja dziecka, mimo że wydaje się pionowa nie jest nią. Dziecko przyjmuje pozycję taką, jak leżąc na brzuchu rodzica. Pamietać należy o prawidłowym mocowaniu i dociąganiu chusty. Ważne jest też, aby do 5 miesiąca życia nigdy nie nosić dziecka “przodem do świata” tylko brzuszkiem do klatki piersiowej rodzica.

Do czasu, aż dziecko nie zacznie siedzieć, nie zaleca się stosowania nosidełek, które obciążają stawy biodrowe i kręgosłup malucha. Zamiast nosidełka możesz wybrać chustę, która odpowiednio wiązana nadaje się nawet dla najmłodszych dzieci. Pamiętaj jednak, by stosować chustę jedynie na spacerach – maluch potrzebuje swobody ruchów i przebywania głównie w pozycji leżącej.

5. Nie noś dziecka na tym samym ramieniu

Noszenie dziecka wciąż na tym samym ramieniu powoduje, że dziecko odchyla główkę tylko w jedną stronę. Skutkuje to asymetrycznym napinaniem mięśni karku u dziecka i w efekcie niekorzystnie wpływa na kręgosłup w odcinku szyjnym.

6. Nie zmuszaj do siadania

Dzieci zazwyczaj zaczynają siedzieć w 6-8 miesiącu życia. Ale nie każde jest na to wtedy gotowe. Jeśli dziecko samodzielnie nie siedzi, widocznie potrzebuje więcej czasu. Nie zachęcaj go do siedzenia, podpierając jego plecy poduszkami. Zbyt wczesne zachęcanie do siadania obciąża i krzywi kręgosłup.

7. Zapewnij swobodę ruchu

Otulanie w kocyku lub beciku jest dobre w okresie wczesnonoworodkowym. Potem krępowanie malucha jest niewskazane, ponieważ ogranicza rozwój mięśni. Dziecku musi ćwiczyć rączki i nóżki. Idealnie do tego sprawdza się mata edukacyjna. Podwieszane zabawki, lusterka, grzechotki zachęcają do wyciągania rączek.

Jeśli idziesz na spacer, staraj się wozić niemowlę w gondoli, a tylko okazjonalnie w zamontowanym na stelażu wózka foteliku samochodowym. W czasie podróży autem, rób przerwy. Dziecko, podobnie jak Ty, potrzebuje „rozprostować kości”.

Starszakowi pozwalaj na obracanie się, zachęcaj do pełzania i raczkowania. Takie ruchy wzmacniają mięśnie kręgosłupa oraz bardzo dobrze przygotowują do chodzenia i zapobiegają wadom postawy. Pamiętaj, by nie sadzać szkraba na długo w leżaczku.

8. Zapisz na basen

To bardzo dobry sport umożliwiający symetryczny rozwój mięśni ciała i kształtujący właściwą postawę.

Możesz zapisać na lekcje pływania już kilkumiesięcznego malca.

9. Nie prowadź dziecka za rączki

Nie zmuszaj do chodzenia. Malec sam się nauczy, jak będzie na to gotowy. Prowadzanie za rączki powoduje koślawe ustawienie stóp i obciąża kręgosłup.

Pozwól, by dziecko samodzielnie uczyło się chodzić, trzymając się mebli. Dzięki temu porusza się bokiem, dostawiając jedną nóżkę do drugiej, co pozwala na ćwiczenie i prawidłowe kształtowanie się stóp.

10. Nie sadzaj malca w chodziku

Wkładanie dziecka do chodzika jest niezdrowe dla jego mięśni i kości oraz powoduje wady postawy. Dziecko, choć zadowolone z nowej pionowej pozycji, ma przeciążoną miednicę, kręgosłup i koślawi nóżki. Chodzik nie tylko nie przyspiesza chodzenia, ale je opóźnia – rozleniwia mięśnie i w dodatku nie uczy równowagi potrzebnej do nauki chodzenia.

11. Dobierz odpowiednią pozycje w wózku

Niektóre maluchy, gdy podrosną, nie lubią jeździć w gondoli, bo nie mogą obserwować świata. Jednak zbyt wczesne sadzanie w spacerówce, gdy malec nie umie jeszcze stabilnie siedzieć, obciąża kręgosłup.

Na rynku dostępne są gondole, w których można unieść dno. Dzięki temu malec będzie trochę wyżej i nie będzie się niecierpliwił, że obserwuje tylko niebo i korony drzew. Jeśli decydujesz się na zmianę wózka na spacerówkę, wybierz taką, która ma opcję kilkustopniowego rozkładania podparcia do pozycji poziomej. Zwróć uwagę, czy podparcie nie jest za miękkie – powinno stanowić dobre oparcie dla pleców.

12. Układaj na brzuszku

Leżenie na brzuszku to doskonałe ćwiczenie dla maluszka. Uczy podnoszenia główki, ćwiczy mięśnie kręgosłupa, rąk i nóg, wymusza prawidłowe ułożenie bioder.

Początkowo malec może się buntować i marudzić. Zacznij więc o układania go na brzuszku na minutę, a potem stopniowo za każdym razem wydłużaj czas. Możesz położyć się naprzeciwko niego w tej samej pozycji , uśmiechając się i mówiąc do niego lub ustawić przed nim zabawkę w kontrastowych kolorach, na którą będzie patrzył.

13. Podawaj witaminę D

Witamina D to steroidowy związek chemiczny (inaczej: prohormon) produkowany z cholesterolu, gdy skóra wystawiona jest na promienie słońca. Ma duży wpływ na mineralizację kości. Jej niedobór może wpływać niekorzystnie na rozwój układu kostnego i powodować krzywicę.

Aby zadbać o odpowiednią dawkę witaminy D niezbędne są:

  • racjonalna ekspozycja dziecka na promienie słoneczne

  • suplementacja witaminy D w dawce ustalonej przez lekarza

14. Zachęcaj do chodzenia na bosaka

Nie kupuj dziecku butów zanim zacznie chodzić. A gdy już zacznie, zakładaj mu je tylko na spacer. Pozwalaj mu po domu chodzić na boso lub w skarpetkach antypoślizgowych. Chodzenie na bosaka to doskonałe ćwiczenie dla stóp: wspomaga rozwój mięśni i wiązadeł stopy, kształtuje wysklepienie i zapobiega płaskostopiu.

Wybierając pierwsze buty, zwróć uwagę na to, by były odpowiednio miękkie i dopasowane rozmiarem do stopy. Zbyt duże i zbyt twarde buty nie tylko są niekomfortowe, ale powodują, że dziecko źle stawia stopy, ma problemy z chodzeniem, koślawi nóżki i w efekcie krzywi kręgosłup.

15. Zadbaj o prawidłową wagę dziecka

Nadwaga powoduje przeciążenie kręgosłupa i krzywienie nóg i zniechęca dziecko do ruchu, który jest niezbędny do rozwoju mięśni i kości.

16. Obserwuj i w razie potrzeby rehabilituj

Jeśli zaobserwujesz, że dziecko układa się chętniej na jedną stronę, wybierz się na konsultację do fizjoterapeuty. Stwierdzi, czy występuje asymetria u malca napięcia mięśniowego (po jednej stronie ciała mięśnie są silniejsze niż po drugiej i powodują ciągnięcie i krzywienie kręgosłupa.

Podobne artykuły

Niemowlak w czerwonym pajacyku raczkuje po podłodze. Obok wspiera go szczęśliwy tata, podparty na łokciu. Na drewnianej podłodze leży biały dywanik, w tle widać jasne meble. Czytaj więcej

Jak wspierać raczkowanie u dziecka?

Raczkowanie, czyli przemieszczanie się na czworakach to ważny etap w rozwoju dziecka. Sprawdź jak wesprzeć malucha zanim samodzielnie stanie na nóżkach.

Mama stoi na skwerze, trzyma noworodka na rękach i całuje czule jego główkę, przymykając przy tym oczy.  Mama ma na głowie okulary przeciwsłoneczne, w tle widać czerwony wózek z budką. Czytaj więcej

Pierwszy spacer z noworodkiem

Jesteś świeżo upieczoną mamą i zastanawiasz się, kiedy możesz wyjść na pierwszy spacer z noworodkiem oraz jak się do tego przygotować? Podpowiadamy!

Mama pochyla się nad uśmiechniętym niemowlakiem, który leży na łóżeczku na plecach.  Mama trzyma dziecko za ręce. Ma ciemne włosy i kolczyki. Czytaj więcej

Zaburzenia napięcia mięśniowego u niemowląt

Określenie stopnia napięcia mięśniowego u noworodka jest ważną informacją na temat stanu rozwoju jego układu nerwowego i mózgu. Dowiedz się, czym jest wzmożone i obniżone napięcie mięśniowe, jak je rozpoznać ...

Młoda mama z blond włosami pływa z niemowlakiem w basenie. Mama przytrzymuje radosnego synka, który patrzy jej w oczy. Są weseli i dobrze się bawią. Czytaj więcej

Dziecko z pierwszą wizytą na basenie, u dentysty i fryzjera

Przeczytaj, co możesz zrobić, by ułatwić dziecku pierwsze pójście do dentysty, fryzjera czy na basen.

Tata przewija niemowlę.  Niemowlę leży na przewijaku a tata smaruje mu pupę kremem przeciwko odparzeniom. Tata ma zarost i niebieską koszulę, jest skupiony na zadaniu. Czytaj więcej

11 sposobów na odparzenia pupy niemowlaka

Odparzenia pupy u niemowlaków zdarzają się często i mają różne przyczyny. Podajemy sposoby, jak sobie z tym poradzić.

Mama, ubrana w jednoczęściowy kostium, pływa z dzieckiem w basenie. Oboje są pod wodą, mama przytrzymuje dziecko. Jest zwrócona do niego twarzą, płynie na plecach. Dziecko ma na sobie granatowe majtki. Czytaj więcej

Pływać od dziecka, czyli na basenie z maluchem

Pływanie z niemowlakiem to doskonały sposób wspólnego aktywnego spędzania czasu i wspierania malucha w rozwoju. Ten sport możesz bezpiecznie uprawiać już z kilkumiesięcznym dzieckiem.

Nasze produkty

Świetny artykuł, wart przeczytania przez każdą mamę.
bajdkak
Dziecka nie można na siłę sadzac popierając poduszkami. Dziecko w ten sposób może sobie popsuć kręgosłup i mieć skolioze. Moja córka usg bioderek miała robione jak miała cztery miesiące. Wcześnie nie mieli wolnych terminów. Na szczęście wszystko było...
aneta7734
Dobrze że trafiłam na artykuł :) W poniedziałek z najmłodszą jesteśmy umówieni na USG bioderek. Będzie w tedy miała 1,5 tygodnia.
marieee89