Badania noworodka

Podczas pierwszych chwil po porodzie oraz tych kilku dni, które spędzicie wspólnie w szpitalu, Twoje dziecko zostanie poddane wielu rutynowym badaniom i sprawdzianom. Zostanie zważone, zmierzone a neonatolog oceni stan jego zdrowia i kondycję.

Konsultacja merytoryczna: lek. med. Danuta Chrzanowska - Liszewska, specjalista pediatrii i neonatolog

 Pierwsze badania Twojego maluszka pozwalają zauważyć ewentualne problemy zdrowotne i rozwojowe. Neonatolog postara się wychwycić wszystkie niepokojące objawy, by w razie potrzeby móc jak wcześniej zareagować. Dowiedz się co i kiedy zostanie sprawdzone.

Tuż po urodzeniu

Wszystko poszło zgodnie z planem i maleństwo jest już na świecie. Zmiana otoczenia jest dla niego sporym szokiem, poza tym wykonało wielką pracę podczas porodu. Teraz jest czas dla Was. Dziecko zostanie delikatnie wytarte przez położną i ułożone na Twoim brzuchu w kontakcie „skóra do skóry”. Ważne jest zabewnienie dziecku ciepła w czasie „przytulania”. Należy pamiętać, żeby go okryć kocykiem lub ręcznikiem. Dzięki emu uspokoi się, będzie słyszało bicie Twojego serca, pozna Twój zapach, poczuje ciepło, usłyszy znajomy głos, zetknie się z Twoją florą bakteryjną i być może nawet spróbuje ssać pierś. Jeśli nie pojawią się komplikacje to ten czas może i powinien trwać nawet dwie godziny.

W czasie gdy maluszek będzie leżał w Twoich objęciach, zostanie odcięta pępowina. Może zrobić to tata, jeśli jest obecny przy porodzie.

Skala Apgar

Skala Apgar to ocena stanu dziecka w pierwszych minutach po porodzie, z reguły przeprowadzana w 1, 5 i 10 minucie jego życia. Podczas tego badania maluszek może pozostawać w Twoich ramionach. Ocenione zostaną: zabarwienie skóry, czynności oddechowe, praca serca, odruchy i napięcie mięśni. Jeśli maluszek otrzyma od 8 do 10 punktów to znaczy, że zaraz po urodzeniu zaczął swobodnie oddychać, jego skóra miała prawidłowy odcień, a serduszko miarowo biło. Jego ogólny stan jest dobry. Jeśli otrzyma od 5 do 7 punktów oznacza to, że dziecko może wymagać pewnych zabiegów, np. odśluzowania wydzieliny z dróg oddechowych. Prawdopodobnie słabiej oddycha, skóra jest sinawa, serce nie bije miarowo. Lekarz neonatolog lub położna stymuluje dziecko dotykiem pocierając stopy lub energicznie wycierając skórę dziecka. Wtedy zwykle przeprowadza się kolejny test po kilku minutach. Jeśli dziecko otrzymuje 5 i mniej punktów to oworodek może wymagać czynności resuscytacyjnych. 3 lub mniej punkty to z reguły stan zagrożenia życia, wywołany niedotlenieniem lub uszkodzeniem podczas porodu. Wtedy konieczna bywa resuscytacja a noworodek trafia do inkubatorai na oddział patologii. Od tej pory jest pod baczną obserwacją, do domu wyjdzie dopiero gdy lekarz uzna, że jego stan się wystarczająco poprawił.

Ważenie i mierzenie

Na początku swojej drogi maluszek zostanie również zważony i zmierzony. Prawidłowa waga dla maleństwa to 2500 - 4000 g, w zależności od wieku płodowego i płci. Większość noworodków w pierwszych dniach traci na wadze. Niewiele jedzą a oddają smółkę a także mocz. Ich skóra paruje i oddaje wodę, w której była zanurzona przez ostatnie miesiące. Zwykle maluszek traci 5-7% swojej masy urodzeniowej, ubytek powyżej 10% stanowi powód do niepokoju. Po urodzeniu maluszki mierzą zwykle między 50 a 60 cm.

Witamina K

Po urodzeniu noworodek otrzyma zastrzyk domięśniowy z witaminą K. Według zaleceń ekspertów, otrzymują ją wszystkie noworodki urodzone w Polsce, chyba, że rodzice nie wyrażą na to zgody. Witamina ta zapobiega chorobie z niedoboru tej witaminy.

Badanie ogólnego stanu

Neonatolog oceni również:

 • Główkę dziecka, jej obwód a także wielkość ciemiączka

 • Kręgosłup i jego prawidłową budowę

 • Narządy wewnętrzne, ich rozmiar i budowę, w szczególności serce a także przepływ krwi przez tętnice w pachwinie

 • Kolana, stawy biodrowe a także stópki

 • Narządy płciowe, ujście pochwy u dziewczynek, cewkę moczową i jądra u chłopców

 • Podniebienie i język

Odruchy

Aby stwierdzić czy układ nerwowy maluszka rozwija się prawidłowo, bada się jego odruchy.

 • Odruch chwytania Lekarz przyłoży palec do dłoni maluszka, by sprawdzić czy będzie próbował go złapać. Dotknie też jego stopy, by zobaczyć czy podwija paluszki.

 • Odruch ssania Sprawdza się go poprzez wsunięcie palca do buzi maleństwa.

 • Odruch szukania piersi Pediatra dotknie twarzy maluszka, żeby sprawdzić czy odwraca główkę w tę stronę.

 • Odróch Moro Lekarz po wzięciu dziecka na ręce, pozwoli by głowa delikatnie opadła do tyłu, dziecko powinno wtedy rozłożyć ręce i nogi, po czym zgiąć je.

 • Odruch chodzenia Maluszek trzymany pod pachy przez lekarza powinien przebierać nóżkami, tak jakby chodził w powietrzu.

Badania przesiewowe

W szpitalu noworodek przechodzi trzy rodzaje badań przesiewowych

 • Badanie słuchu Jest to badanie metodą otoemisji akustycznej, jest bezbolesne i trwa około minuty. Do ucha maluszka wkłada się sondę, która pozwala wykryć ewentualny niedosłuch u maluszka.

 • Badanie w kierunku fenyloketonurii, hipotyreozy raz mukowiscydozy Po drugiej dobie życia z pięty dziecka zostaje pobrana na bibułkę kropla krwi, na jej podstawie zostaną przeprowadzone badania. Fenyloketonuria to ciężka wrodzona choroba metaboliczna. Brak jednego z enzymów powoduje, że w organizmie gromadzą się substancje, powodujące upośledzenie umysłowe. W jej przypadku konieczne jest wprowadzenie specjalnie skomponowanej diety. Hipotyreoza to wrodzona niedoczynność tarczycy, która może powodować niedorozwój umysłowy i zaburzenia wzrostu. Mukowiscydoza to choroba uwarunkowana genetycznie, w przebiegu której dochodzi do produkcji nadmiernie lepkiego śluzu w takich narządach jak płuca, przewód pokarmowy.

Grupa krwi

Grupę krwi i czynnik Rh bada się u dzieci, u których istnieje ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego, lub gdy dziecko jest urodzone przedwczesnie lub chore.

Żółtaczka

Większość dzieci po urodzeniu przechodzi tzw. żółtaczkę fizjologiczną, zupełnie niegroźną. Jeśli tężęnie bilirubiny w surowicy jest podwyższone, szczególnie w pierwszych dobrach zycia, dziecko może wymagać zastosowania fototerapii, czyli leczenia światłem o określinej długości fal.

Szczepienie ochronne

W pierwszych dobach po urodzeniu dziecko zostanie poddane szczepieniu przeciwko gruźlicy a także żółtaczce typu B.

Po 2-3 dobach, o ile wszystko przebiega prawidłowo, zostaniecie wypisani do domu. W razie jakichkolwiek wątpliwości skorzystajcie z doświadczenia położnej, gdy przyjdzie do Was w ramach wizyty patronażowej.

Podobne artykuły

Mama pochyla się nad uśmiechniętym niemowlakiem, który leży na łóżeczku na plecach. Mama trzyma dziecko za ręce. Ma ciemne włosy i kolczyki. Czytaj więcej

Zaburzenia napięcia mięśniowego u niemowląt

Określenie stopnia napięcia mięśniowego u noworodka jest ważną informacją na temat stanu rozwoju jego układu nerwowego i mózgu. Dowiedz się, czym jest wzmożone i obniżone napięcie mięśniowe, jak je rozpoznać ...

Mama trzyma uniesionego przed sobą niemowlaka. Widać plecy dziecka. Dziecko obejmuje szyję mamy. Kobieta ma ciemną bluzkę i pierścionek na placu. W tle widać jasną ścianę. Czytaj więcej

Jak nie wykrzywić dziecku kręgosłupa – 16 sprawdzonych rad

Kręgosłup niemowlaka jest bardzo podatny na deformacje. Sprawdź, na co uważać i czego nie robić, by nie dopuścić do skrzywienia i późniejszych problemów z wadą postawy u dziecka.

Spokojny i zadowolony noworodek jest kąpany w plastikowej, kremowej wanience. Podtrzymuje go pewnie dłoń dorosłego. Dziecko ma otwarte usta, dotyka rączką twarzy. Czytaj więcej

Kąpiel noworodka - rady dla początkujących rodziców

Podpowiadamy, co przygotować i jak myć niemowlę, by kąpiel była przyjemnością zarówno dla dziecka, jak i rodzica.

Na łóżku leży mama i niemowlę. Niemowlę jest na brzuszku i śmieje się. Ma ciemne włosy i białe body. Mama ma szarą koszulkę nocną. Czytaj więcej

11 kamieni milowych w rozwoju niemowlaka

Raczkowanie, gaworzenie, siadanie - poznaj najważniejsze etapy rozwoju Twojego dziecka.

Na łóżku, przykryte kocykiem leży niemowlę. Jego buzia pokryta jest czerwonymi krostkami. Dziecko ubrane jest w niebieskie body z czarnym napisem, kocyk jest biały. Czytaj więcej

Co to za krostki – uczulenie, choroba czy problem pielęgnacyjny?

Zmiany na skórze niemowlęcia mogą przyjmować różną postać. Jak rozpoznać, które są groźne a które nie? Zapraszamy do przeczytania przewodnika po zmianach skórnych u dziecka.

Dłoń dorosłego dotyka delikatnie ucha niemowlęcia. Dziecko ma ciemne włosy, a w tle widać białą ścianę. Czytaj więcej

Abc pielęgnacji uszu dziecka

Pielęgnacja uszu niemowlaka i małego dziecka może sprawiać rodzicom kłopoty. Rozwiewamy wątpliwości na temat mycia i czyszczenia uszu dziecka.

Nasze produkty

Magros u nas w planie porodu jest chyba pytanie 8 szczepienia. Musiałabym sprawdzić bo juz nawet nie pamiętam
Evelin
Na szczepienia w szpitalu to zgodę wyraża się nawet przed porodem z tego co pamiętam, to mnie o to pytali jak do szpitala mnie przyjmowali. Fajnie, że szybko dostałaś córcię, mam nadzieję, że też ją dostanę od razu, bo już raz się naczekałam i mi wys...
magros
To długo nie podali ci córki. Ja po chwili miałam już córkę przy sobie. Ja do tych badań dzieci po porodzie mam złe zdanie. Badania są niekompletne, a dzieci są badane po łebkach szybko szybko i dalej. Tylko zobaczą dziecko i już mówią, że dziecko j...
aneta7734