27 pomysłów na prezenty dla malucha (0-24m)

W przedświątecznym zakupowym zawrocie głowy łatwo ją zgubić… i kupić mnóstwo zabawek dla ukochanego maleństwa, bo polecane, kolorowe, promocyjne, bo inne dzieci też mają. Spokojnie. Przed wyjściem na zakupy przemyśl prezenty, dostosuj je do swojego dziecka, do jego wieku, zainteresowań. Wybieraj mądrze! Zajrzyj – pomożemy Ci.

 Konsultacja merytoryczna: Eliza Komar, psycholog

Data publikacji: 25-05-2018 Data modyfikacji: 16-04-2019

#0 - 6 miesięcy

#6 – 12 miesięcy

#12 – 18 miesięcy

#18 – 24 miesięcy

0 - 6 miesięcy

Noworodek najbardziej potrzebuje Ciebie, Twojej bliskości, ciepła, dotyku, głosu. Natomiast już po kilku tygodniach od urodzenia niemowlę zaczyna interesować się światem, warto wtedy zadbać o stworzenie mu właściwych warunków i dostarczyć odpowiednich bodźców.

Pomogą w tym pierwsze zabawki, książeczki oraz maty edukacyjne.

Mata edukacyjna

Rozwojowi ruchowemu niemowlęcia sprzyja pozycja leżąca oraz dostarczanie pretekstów, by zechciało ruszać się - coś chwycić, dotknąć, włożyć do buzi. Dziecko tylko przez doświadczanie, nieskrępowane ruchy rąk i nóg, kładzenie na brzuszku, ma szansę pokonać następne etapy rozwoju, nauczyć się chwytania, odwracania, przemieszczania.

Doskonałym „pierwszym środowiskiem” wspomagania rozwoju ruchowego oraz funkcji poznawczych jest mata edukacyjna. Różnorodność kolorów, zabawek, faktur materiałów jest da dziecka ciekawa, zachęcająca do aktywności i poznawania. Warto zwrócić uwagę, by mata była wykonana z dobrych jakościowo materiałów, by zapewniała zróżnicowane doznania dotykowe (różne faktury materiału, haftowane wzory), by miała elementy, które wydają dźwięk, które można pociągnąć. Dla leżącego na plecach maluszka ważna jest możliwość zawieszenia zabawek nad nim, by mógł wyciągać do nich rączki. Godnym polecenia rozwiązaniem, które proponują niektóre z firm, jest wielofunkcyjność takiej maty – w zależności od potrzeb jeden produkt może być matą na podłogę, kojcem dla najmłodszych (po połączeniu brzegów zamyka przestrzeń wokół maluszka, czyniąc ją przytulną), osłoną szczebelków łóżeczka.

Pierwsze zabawki pluszowe interaktywne

Podobne cechy dotyczące bezpieczeństwa, dobrego wykonania, różnorodności faktur i elementów muszą spełniać pierwsze zabawki naszego dziecka. Warto spojrzeć na nie pod kątem elementów mieszczących się w małych rączkach, by łatwo było chwycić, pociągać, oraz, żeby ta aktywność powodowała wydawanie dźwięku. Warto wybierać spośród zabawek wyposażonych w piszczałki, grzechotki. Poza tym praktycznym rozwiązaniem jest klips, który pozwoli przymocować zabawkę chociażby do wózka. Dla najmłodszych maluchów warto wybrać zabawki o połączeniu kolorów: biel, czerń, czerwień, gdyż właśnie te kolory maluszek widzi i rozpoznaje w pierwszej kolejności.

Pierwsze książeczki

Warto wiedzieć, że najmłodsze dzieci widzą świat w sposób dwuwymiarowy, jakby rozmyty, a najlepiej rozpoznają kontrasty. Ciekawą propozycją rynku książeczek dla najmłodszych dzieci są książeczki kontrastowe. Czarno – białe (oraz przeznaczone dla trochę starszych z dodatkiem żółci lub czerwieni) obrazki przedstawiają schematyczne proste przedmioty z życia codziennego. Takie wspólne czytanie, oprócz tego, że wyrabia dobre nawyki na przyszłość, może być początkiem opowiadania o otaczającym nas świecie, a tego dla maluszka nigdy za wiele.

I jeszcze propozycje 2 w 1 ;) czyli coś co dziecku umili czas, przyniesie rozwojowe korzyści a rodzicowi pozwoli na chwilę wytchnienia.

Proponujemy tutaj karuzelę nad łóżeczko oraz leżaczek wyposażony w pałąk z zabawkami.

Karuzela

Intensywne, kontrastowe kolory maskotek z karuzeli nad łóżeczko, ruch obrotowy, dźwięk – to powinno zaciekawić dziecko. Dzięki temu łóżeczko będzie przyjemniejszym miejscem i może po przebudzeniu nasz malec zechce tam poleżeć trochę dłużej, pogaworzy sobie, „pogada” z przemieszczającymi się nad nim zabawkami, a rodzic choć na chwilę jeszcze przymknie pełne snu powieki. Wybierając karuzelę należy zwrócić na stabilny i pewny sposób mocowania do łóżeczka oraz na głośność i jakość melodii.

Leżaczek bujaczek

Złośliwi mogliby stwierdzić, że leżaczek jest bardziej prezentem dla rodzica niż dziecka. Uważamy jednak, że pod pewnymi (ważnymi!) warunkami – dostosowanie do wieku i wagi dziecka, niedługi czas spędzony w siedzisku, niemal leżąca pozycja – leżaczek przyniesie korzyści także dziecku. Nawet gdy mama musi coś zrobić, nie czuje się ono wykluczone, położone w leżaczku uczestniczy w życiu rodziny – może obserwować mamę i innych członków rodziny, można z nim rozmawiać, zachęcać do interakcji. Dobrym rozwiązaniem są pałąki z zabawkami. Dziecko będzie próbowało dotknąć maskotek, chwycić grzechotki, co pomoże w rozwoju koordynacji wzrokowo – ruchowej.

A co dla starszych dzieci? Oto nasze kolejne propozycje:

6 – 12 miesięcy

Półroczne niemowlę jest bardzo ciekawskim stworzeniem. Można zaryzykować stwierdzenie, że ta ciekawość mobilizuje rozwój, napędza chęć manipulowania przedmiotami, przemieszczania się. Rolą rodzica jest dostarczenie stymulacji.

Czas ćwiczyć małe rączki, zrozumieć zależność przyczyna – skutek, no i mieć przy tym kupę radości.

Klocki, kubeczki, piramidy

Doskonałe będą najprostsze kwadratowe klocki. Muszą być lekkie i dobrze wykonane. Rodzic buduje wieżę, dziecko burzy, rodzic buduje, dziecko burzy… i tak pewnego dnia dziecko postawi klocek na klocku. Brawom nie ma końca!

Na początek polecamy klocki lekkie – gumowe, pluszowe, plastikowe (puste w środku). Wspaniale, gdy klocki te kryją w sobie jeszcze jakieś niespodzianki, zaskakujące faktury, ukryte obrazki.

Oprócz klocków rozwój zdolności manualnych oraz koordynacji wzrokowo – ruchowej wspomogą znane i polecane od lat zabawki, jak bączkikubeczki do wkładania jeden w drugi, czy wieże – piramidy do układania.

Sortery

Wyżej wymienione zabawki, podobnie jak sortery, są bardzo atrakcyjne dla siedzących dzieci. A jednocześnie powodują, że dziecko zajęte zabawą samoistnie ćwiczy mięśnie i siedzi coraz stabilniej. Wybierając sorter, należy zwrócić uwagę na bezpieczne materiały, wystarczająco duże elementy, ciekawą kolorystykę. Na początek wystarczy kilka (4 – 5) kształtów do opanowania, to i tak wielka sztuka! Kształty mają być wyraźne, jeden klocek pasować musi tylko do jednego otworu. Dobrze jeśli sorter zapewnia możliwość samodzielnego wyjęcia klocków przez dziecko (rozwierające się dno wiaderka), zawsze to nowe doznanie – nie widzę tylko czuję, no i to poczucie sprawstwa – sam wrzucam, sam wyjmuję :)

Zabawki interaktywne

Być może świat idzie do przodu, być może za „naszych czasów” tego nie było, ale jest to czas na pierwsze zabawki interaktywne. Są ciekawe, uczą zależności przyczyna – skutek, dają poczucie sprawstwa. Być może ktoś uzna, że za wcześnie… Jednak w codziennym życiu dorosłych, które obserwuje maluszek, na każdym kroku są telefony, piloty, radia, inne przyciski. Więc chyba jednak lepiej zapewnić mu bezpieczniejsze, zabawkowe i przystosowane do jego wieku przedmioty.

W czasie półrocza 6 – 12 m. rozwój następnych zdolności niemowlęcia przebiega w szybkim tempie. Nie zapominajmy, co zresztą jest mało możliwe, bo samo dziecko nam o tym przypomni, żeby wspomagać w dziecku chęć przemieszczania się. Można mu zaproponować pokonanie pewnej odległości, a nagrodą będzie uzyskanie do rączek atrakcyjnej zabawki, czy toczącą się piłkę, za którą malec popełznie czy poraczkuje.

Książeczki z pacynką

W tym okresie życia dziecka kontynuujemy wdrażanie w czytanie. Wybieramy książeczki z tektury, z niewielką ilością tekstu i wyraźnymi obrazkami. Doskonałą propozycją będą książeczki z pacynką. Dzięki pluszowemu zwierzątku nakładanemu na palec opowiadana historia ożyje i dłużej skupi na sobie uwagę dziecka.
Dla rodziców dzieci 12-18 mamy następujące propozycje:

12 – 18 miesięcy

Roczne dziecko zazwyczaj pewnie siedzi, porusza się raczkując, a może już chodzi. Jest coraz sprawniejsze, coraz więcej rozumie. Warto wybrać zabawki dostosowane do rozwoju dziecka oraz wspierające jego nowe umiejętności.

Klocki

Rocznym dzieciom proponujemy pierwsze „dorosłe” klocki, których łączenie polega na dopasowaniu poprzez wciśnięcie. Doskonale wspierają zdolności manualne dziecka oraz jego kreatywność. Przy wyborze pamiętajmy, że muszą spełniać kilka wymogów: muszą być duże, zrobione z bezpiecznego plastiku, poszczególne klocki muszą mieć zaokrąglone kanty i łatwo do siebie pasować.

Zabawa klockami to nie tylko budowanie wież i zamków. Klocki można posegregować kolorami, kształtami, zrobić z nich tunel, mebelki do domku dla lalek. Można je przewieźć i wyładować w innym pokoju, jak na prawdziwym placu budowy - takim jak widzieliśmy na spacerze. A do tego przyda się duża wywrotka.

Książeczki z obrazkami

Świat jest interesujący, a zarazem niesamowite jest to, że to Ty – rodzic uczysz dziecka świata. Wspomogą Cię specjalne albumy dla dzieci przedstawiające przedmioty codziennego użytku, obrazki zwierząt, roślin, pojazdów. Dzięki temu w atrakcyjny sposób dziecko nauczy się rozpoznawać elementy otoczenia, pozna nowe słowa, zastosowania przedmiotów. Wybierając album koniecznie zwróć uwagę, by ilustracje były realistyczne, miały wyraźne kontury, właściwe kolory i proporcje.

Pchacze

Gdy dziecko chodzi samo o własnych siłach można przemyśleć kupno zabawek dla małych chodziaczków. Proponujemy pchacz oraz zabawki do ciągnięcia lub pchania na patyku. Zabawki te będą dodatkową motywacją do chodzenia ale także będą wsparciem w nauce równowagi oraz wyczucia odległości w przestrzeni.

Pchacz musi być solidny, dość ciężki, by to dziecko musiało włożyć trochę wysiłku w pchanie go. Ważne, by rączka do trzymania była na odpowiedniej wysokości – nie może być za nisko, bo wtedy dziecko musi się nienaturalnie schylać w trakcie chodzenia.

Do pchania i ciągnięcia warto wybrać zabawki, które wydają jakieś dźwięki. Będzie to dla dziecka bardziej interesujące. Fajną propozycją są drewniane zabawki do pchania z kłapiącymi płetwami. A do ciągnięcia – dlaczego koniecznie samochód? Przecież na spacer można wziąć także śpiewającego, kiwającego głową smoka.

Zabawki kąpielowe

Nie zapominajcie o zabawkach do kąpieli. Dzieci w tym wieku zazwyczaj uwielbiają się pluskać, chlapać, moczyć. A gdy już pewnie siedzą, kąpiel w wanience może być wyśmienitą okazją do wspólnej zabawy i radości. Poeksperymentuj wraz z dzieckiem z książeczkami zmieniającymi kolor pod wpływem wody. Bawcie się i rozwijajcie wyobraźnię, bo kto powiedział, że samochód to tylko po powierzchni i to tylko w miarę twardej.

Dla rodziców dzieci 18-24 mamy następujące pomysły na prezent:

18 – 24 miesięcy

Ruch, poznawanie możliwości swojego ciała, zdobywanie nowych umiejętności wspinaczkowych jest w tym okresie niezwykle pasjonujące. Tak naprawdę trudno za dzieckiem nadążyć :) a my tutaj, o zgrozo, proponujemy prezenty, by dziecko w tym dążeniu rozwinąć. Niemniej można to potraktować jako ruch kontrolowany, czyli jakby okiełznany :)

Skoczki podskoczki

Fajną propozycją są zabawki do skakania. Oprócz widocznej frajdy przynoszą korzyści w postaci poprawy koordynacji ruchowej, stymulacji zmysłu równowagi, rozwoju mięśni dziecka w tym wzmocnienia mięśni posturalnych.

Pierwsze rowery i hulajnogi z siedziskiem

Jeśli nasza pociecha pewnie chodzi, próbuje biegać, możemy zastanowić się nad kupnem rowerku biegowego lub hulajnogi. Przy czym trafność tych propozycji bardzo zależy od sprawności dziecka.

Rowerek biegowy jest dobrym wstępem do nauki jazdy na dwukołowym rowerze. Dziecko uczy się koordynacji, naprzemienności ruchów, balansowania, równowagi, a także wyczucia przestrzeni. Dzięki samodzielnej jeździe maluszek przyzwyczai się do prędkości, nauczy szacowania odległości.

Podobne funkcje pełni hulajnoga. Jako pierwszą hulajnogę polecamy trzykołową z siedziskiem mogącą służyć jako jeździk. Gdy maluszek podrośnie i nauczy się jeździć można zdjąć siedzisko, zamienić małą kierownicę na większą.

Zabawki edukacyjne

Oferta zabawek dla dzieci około 2. roku życia jest bardzo bogata i różnorodna. Na rynku nie bez powodu popularne są interaktywne zabawki edukacyjne. Rzeczywiście w prosty, przyjemny sposób mogą one wdrożyć dziecko do nauki pierwszych słów w języku obcym, wyśpiewanego alfabetu, czy kolejnych liczb. Jest jeden warunek – to dorosły musi pokazać, wytłumaczyć, wtajemniczyć dziecko w te pierwsze symboliczne pojęcia. Dlatego proponujemy zabawki edukacyjne jako wspomożenie poznawania świata a nie świetny interaktywny zajmowacz czasu malucha.

Dostępne na rynku edukacyjne stoliki kuszą rozmaitością funkcji, kolorów, dźwięków i świateł. Przed podjęciem decyzji warto obejrzeć kilka stolików, wybrać te atrakcyjne pod względem zainteresowań i możliwości dziecka, a także poczytać opinie w internecie. Koniecznie należy wzrócić uwagę na wykonanie zabawki, bezpieczne materiały, odpowiednie wielkości elementów.

Pierwsze puzzle

Nie zapominajmy przy tym o zabawkach wspomaganych zdolności manualne i poznawcze.

Czas na pierwsze puzzle. Doskonałe będzie drewniane puzzle wtykowe. Wspomogą koordynację wzrokowo - ruchową, nauczą wyczucia oraz cierpliwości.

Tablica magnetyczna

Wasze dziecko ma już za sobą pierwsze przygody z kredkami, mazakami. Efekty tego widnieją zapewne nie tylko na lodówce przypięte magnesem ale także na ścianie koło stolika. Doskonałą propozycją dla kreatywnych dzieci jest tablica magnetyczna do rysowania, tzw. znikopis. Na rynku zabawek dostępne są ciekawe pozycje, które w komplecie zawierają karty z ćwiczeniami i nauką rysunku.

Podobne artykuły

Mama przytula dziecko. Oboje się śmieją. Mama ma szarą bluzkę. Czytaj więcej

9 porad jak wychować szczęśliwe dziecko

Każdy rodzic marzy, by jego dziecko było przede wszystkim szczęśliwe. W czym tkwi sekret wychowania szczęśliwego, zadowolonego z życia dziecka? Podpowiadamy.

Mama obejmuje noworodka za głowę. Mama całuje noworodka w nos. Noworodek jest owinięty ciemnoszarym kocem. Czytaj więcej

Jak wybrać imię dla dziecka?

Wybór imienia dla dziecka to dla jednych rodziców negocjacje ciągnące się miesiącami, dla innych zaś rzecz prosta i oczywista. W każdym jednak wypadku jest to decyzja na całe życie.

Dziecko stoi na palcach przy białej, drewnianej szafce  i próbuje otworzyć po jednej szufladzie każdą ręką. Ma na sobie kombinezon w niebieskie paski. Jedna szuflada jest otwarta. i leżą w niej rzeczy. Na ziemi leżą ubrania. Czytaj więcej

Dom bezpieczny dla dziecka

Czy wiesz, że większość nieszczęśliwych wypadków, którym ulegają dzieci, zdarza się w domu? Podpowiadamy na co należy zwrócić uwagę, by Twój dom stał się bezpiecznym miejscem dla dziecka.

Kobieta siedzi na podłodze i się uśmiecha. Dziecko leży na niej, zawieszone na jej szyi rękami. Kobieta trzyma w rękach zabawkę. Przed nimi leży czarny pies. Czytaj więcej

Jak wybrać nianię dla dziecka?

Jeśli wracasz do pracy i zdecydowałaś się zatrudnić do opieki nad dzieckiem nianię – ten artykuł jest dla Ciebie

Dziecko siedzi w czarno-czerwonym foteliku w samochodzie. Mama w zielonej bluzce zapina mu pas. Czytaj więcej

Jaki fotelik samochodowy wybrać dla dziecka?

Wybór dobrego fotelika samochodowego dla dziecka to kwestia jego bezpieczeństwa. Dowiedz się, czym się kierować przy podejmowaniu decyzji.

Mama kładzie drewnianą miskę na świątecznym stole. Na stole leżą kieliszki, talerze, świece i drewniane miski. Mama ma szarą bluzkę. Tata siedzi na krześle i obejmuje dziecko trzymając je na kolanach. Tata ma szary sweter. Dziecko ma koszulę w kratkę. Tata i mama się uśmiechają. Za nimi stoi drewniany stół i biała szafka. Na ścianie z białej cegły wisi wieniec. Czytaj więcej

12 porad na bezpieczne święta z maluchem

Planujesz Wasze pierwsze święta z maluszkiem i marzysz, by były piękne, pełne magii i spokojne. Gdy jednak wokół raczkującego maluszka pojawia się tyle nowych atrakcji, co w święta, zapewnienie mu bezpieczeństwa ...

Nasze produkty

Z doświadczenia polecam zapytać rodzica czy nie mają podobnej lub takiej samej zabawki.mnie jako rodzicowi przykro by nie było bo można ją podarować innemu dziecku ale niestety dziecko przynajmniej u nas czuło się zawiedzione i rozczarowane bo miało ...
Brzmi jak reklama, zresztą jak reszta Twoich wpisów.. Co do zabawek dla takiego maluszka to artykuł jak najbardziej dobry, dla osób, które nie mają zielonego pojęcia co kupić to jak najbardziej bym ich odesłał do przeczytania :-) Ja sama lubię k...
manndarynka
Warto wybrać się do hurtowni i popytac pracownika. Ja jak potrzbeuje zabawek dla dzieci na prezent czy dl awlasnych to jezdze do http://aico.com.pl/oferta-produkty/ Tam maja zabawki dla wszystkich, wybierasz wiek, znajdujesz ogromny wybor zabawek. S...
OLa.Gil