25.2.2026
Jak przygotować się do połogu? O co warto zadbać przed porodem? Jak zorganizować przestrzeń i podział obowiązków na nowo? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.
Konsultacja merytoryczna: Karolina Urban-Wyrembek - położna, coach laktacyjny
Przygotowania do 4 trymestru są równie ważne, co przygotowania do porodu, dlatego warto się zastanowić, jak będzie funkcjonowała rodzina w nowej rzeczywistości. Takie przygotowania można rozpocząć od zaplanowania przestrzeni, co ułatwi codzienne funkcjonowanie.
Jeszcze przed porodem, zastanów się, w którym miejscu planujesz karmić dziecko – jakiego fotela do tego potrzebujesz, jakie rzeczy musisz mieć pod ręką? Czy to miejsce będzie blisko łóżka, żebyś mogła z niego wygodnie skorzystać również w nocy?
Gdzie dziecko będzie spało? Czy zawsze w tym samym miejscu, a może zależnie od pory będzie się to zmieniać? Jak będzie wyglądała kąpiel? Czy potrzebujesz dodatkowej przestrzeni na półce w łazience, żeby umieścić w niej akcesoria dla dziecka? Gdzie dziecko będzie przewijane?
Zaplanowanie przestrzeni pozwoli na łatwiejszą i sprawniejszą opiekę nad noworodkiem, co może ogromnie wspomóc mamę w połogu. Ponadto oszczędzi organizowania się w pośpiechu i szukania potrzebnych rzeczy w pierwszych chwilach po porodzie, może więc zaoszczędzić stresu.
Przygotowując się do połogu, warto zadbać o zapewnienie sobie ciepłych posiłków przez co najmniej kilka pierwszych dni. Dzięki temu będziesz mogła więcej czasu przeznaczyć na opiekę nad dzieckiem i odpoczynek.
Jeszcze przed porodem możesz rozważyć kilka opcji. Pierwszą z nich jest skorzystanie z diety pudełkowej. Jest to zdecydowanie najwygodniejsza propozycja, ale również najdroższa.
Drugim sposobem jest przygotowanie obiadów na zapas i zamrożenie ich. Szczególnie dobrze sprawdzają się przy tym zupy (sam bulion, bez makaronu), pierogi, kopytka, gulasze itp.
Warto także sporządzić listę prostych obiadów, które można przygotować w krótkim czasie oraz dodatkowo spisać wszystkie składniki, które są potrzebne do ich przyrządzenia, co ułatwi wykonanie zakupów.
Możesz także ustalić z bliskimi, czy mogliby wesprzeć cię w przygotowaniu posiłków w tym czasie. Zazwyczaj młodzi rodzice korzystają z kilku opcji, które przedstawiliśmy. Dzięki temu mogą nacieszyć się pierwszymi chwilami z dzieckiem bez dużego zaangażowania w gotowanie.
Czytaj dalej artykuł pod zdjęciem
Przygotowując się na 4 trymestr, warto ustalić podział obowiązków przy opiece nad noworodkiem. Razem z partnerem omów kto będzie dziecko przebierał, kąpał, tulił do snu i karmił w nocy.
Oczywiście, ten podział najprawdopodobniej będzie się zmieniał, ale warto przedstawić nasze oczekiwania i propozycje organizacji. Dzięki temu każde z partnerów będzie miało możliwość budowania więzi z dzieckiem oraz odpoczynku.
Czas połogu jest nie tylko wymagający fizycznie, ale również emocjonalnie, ponieważ codzienność zaczyna wyglądać zupełnie inaczej. Zmian jest dużo, więc warto przedyskutować z partnerem na nowo podział obowiązków. Do tej pory ty robiłaś zakupy? Być może teraz to będzie zadanie partnera (lub odwrotnie). Kto będzie odpowiadał za gotowanie? Kto będzie odkurzał, a kto wyprowadzał psa? Warto omówić ten temat przed porodem oraz na bieżąco dzielić się zadaniami.
Czytaj dalej artykuł pod zdjęciem
W czasie ciąży warto stworzyć plan poporodowy i ustalić w nim, czy będziecie korzystać z usług osób takich jak np. niania lub sprzątaczka. Jeśli tak, to jak często – może być to zarówno stała pomoc, jak i dorywcza np. dwa razy w miesiącu.
Jeśli twoi bliscy proponują pomoc w opiece nad dzieckiem, warto również zapytać, jak często mogliby się angażować. Z partnerem koniecznie ustal, po jakim czasie po porodzie planujecie przyjąć gości, którzy będą chcieli powitać nowego członka rodziny.
Czas na odpoczynek również powinien znaleźć się na liście planu na połóg. Najczęściej młodzi rodzice nie mają go w ogóle, co prowadzi do ogromnego przemęczenia. Koniecznie ustal razem z partnerem, jak możecie podzielić się obowiązkami, żeby każde z was miało szansę na chwilę oddechu.
Położna i coach laktacyjny Karolina Urban-Wyrembek radzi: „Jako położna obserwuję, że kobiety, które przygotowują się do połogu z taką samą uwagą, jak do porodu, przechodzą ten czas spokojniej i z większym poczuciem bezpieczeństwa. Czwarty trymestr to okres intensywnej regeneracji i nauki opieki nad noworodkiem, dlatego wsparcie, organizacja i realne odciążenie mamy mają kluczowe znaczenie dla jej zdrowia i przebiegu laktacji”.
Konsultacja merytoryczna: Karolina Urban-Wyrembek - położna, coach laktacyjny