Fizjologiczna bolesność brodawek

Jest to dolegliwość charakterystyczna dla pierwszych dni po porodzie. W tym okresie wiele młodych mam odczuwa ból w momencie, kiedy dziecko przysysa się do piersi.

Przyczyny

Jest to naturalna nadwrażliwość brodawek, spowodowana zmianami hormonalnymi. Niektóre mamy odczuwają ją bardzo dotkliwie, a u innych wywołuje jedynie niewielki dyskomfort.

Co możesz zrobić

Ta bolesna tkliwość brodawek powinna minąć po kilku dniach, gdy piersi przyzwyczają się do kontaktu ze ssącym dzieckiem. Jeśli jednak ból towarzyszący każdemu karmieniu utrzymuje się, a do tego brodawki są nie tylko obolałe, ale też poranione, prawdopodobnie trzeba będzie poprawić sposób chwytania i ssania piersi przez dziecko. Prawidłowe karmienie nie powinno boleć. Skorzystaj z porady konsultanta lub doradcy laktacyjnego, a jeśli nie masz takiej możliwości, poproś o pomoc położną lub pediatrę. Maluch musi nauczyć się, jak prawidłowo chwytać i ssać pierś, w przeciwnym razie nie będzie stymulował laktacji, a brodawki wciąż będą bolały.

Czy możesz nadal karmić piersią

Oczywiście. Dolegliwości pierwszych dni karmienia szybko mijają, a pozostaje satysfakcja, że się nie poddałaś i karmisz w najlepszy z możliwych sposobów, dając dziecku najzdrowszy pokarm.