Dziecko woli butelkę

Dziecko chętnie ssie z butelki, a przy piersi szarpie się i płacze albo zupełnie odmawia ssania.

Przyczyny

Często mówi się, że podawanie butelki oducza dziecko prawidłowego ssania piersi. Rzeczywiście, zdarza się, że łatwość ssania mleka z butelki rozleniwia dziecko i gdy podajemy na zmianę pierś z butelką, malec protestuje na widok piersi, domagając się „łatwiejszego” źródła mleka. Tak bywa, jednak często sytuacja jest zgoła odwrotna. Ssanie piersi to czysta przyjemność. Jeśli dziecko prawidłowo chwyta i ssie pierś, a w konsekwencji najada się do syta, nie da się tak łatwo pozbawić tej przyjemności. „Piersiowe” dzieci zwykle nie dają się przestawić na butelkę.

Skąd więc biorą się problemy ze ssaniem piersi u dzieci, które są dokarmiane butelką lub ssą smoczek? Przyczyn może być oczywiście wiele, ale najczęściej chodzi o to, że takie szkraby już wcześniej ssały pierś nieprawidłowo – np. chwytały za płytko i nie „wyciągały” dla siebie wystarczającej porcji mleka. Być może dlatego nadeszła pomoc w postaci butli z mlekiem?

Zatem na początek warto zastanowić się, dlaczego maluch woli butelkę i nie chce ssać piersi. Może pokarm wypływa z piersi zbyt wolno albo wręcz przeciwnie – za szybko? A może mleka jest za mało, bo rzadko przystawiasz niemowlę do piersi? Jeśli tak, to trzeba rozważyć, z jakiego powodu. Czy wzbraniasz się przed karmieniem dziecka, ponieważ czujesz ból spowodowany zastojem, zapaleniem lub uszkodzeniem brodawek? A może karmisz rzadko, bo dziecko często i długo śpi? Odpowiedzi na te pytania szukaj w rozdziałach: Nieprawidłowy sposób chwytania i ssania piersi przez dziecko, Zastój pokarmowyZapalenie piersiKrwawiące brodawki, Zbyt szybki wypływ pokarmu, Za mało pokarmuPłaskie brodawki.

Co możesz zrobić

Jeśli w przypadku Twojego dziecka przyczyną niechęci do piersi jest bliższa znajomość z butelką, a Tobie zależy, by maluch jednak ssał pierś, odstaw butelkę i konsekwentnie zachęcaj malca do ssania piersi. Najpierw upewnij się, czy dobrze przystawiasz dziecko do piersi i czy ono dobrze ją chwyta (w buzi powinna znaleźć się brodawka i spora część otoczki). Prawidłowe, efektywne ssanie to klucz do sukcesu. Jeśli już wiesz, dlaczego Twoje dziecko niechętnie ssie pierś, spróbuj to zmienić. Być może wystarczy korekta techniki przystawiania i karmienia piersią oraz częstsze, cierpliwe karmienie w spokojnej atmosferze, by maluch polubił ssanie piersi? Poza tym:

  • Postaraj się wyeliminować wszystkie inne przyczyny, które mogłyby przeszkadzać w naturalnym karmieniu (czytaj o tym w rozdziale Dziecko odmawia ssania piersi).

  • Dopóki maluch nie nauczy się efektywnie stymulować i opróżniać piersi, możesz odciągać mleko laktatorem i podawać dziecku, najlepiej w sposób niezaburzający naturalnego rytmu ssania.

  • Jeśli musisz karmić w sposób mieszany (np. jeśli dziecko źle przybiera na wadze) – i zdecydowałaś się na podawanie mleka butelką, wybierz do tego celu smoczek, który zmusza malca do takiego ułożenia warg i języka i takich ruchów, jakie wykonuje się przy ssaniu piersi. Oczywiście nic nie zdoła zastąpić piersi... Warto jednak wybrać najlepiej. Dobrze sprawdzają się silikonowe smoczki, która mają kształt zbliżony do kształtu piersi kobiecej i są twardsze, dynamiczne (zmuszają dziecko do intensywnej pracy w czasie ssania). Szybkość przepływu smoczka dopasuj do wieku dziecka (im młodsze, tym wolniejszy przepływ).