Akcesoria przydatne w karmieniu piersią

Oprócz piersi pełnych mleka przydadzą Ci się, a może wręcz okażą się niezbędne, dodatkowe akcesoria. Sprawdź, co będzie potrzebne w początkach i trudnych okresach karmienia.

Data publikacji: 25-05-2018 Data modyfikacji: 16-04-2019

Codzienna higiena i pielęgnacja piersi

Na początek karmienia przyda się kilka opakowań chłonnych wkładek laktacyjnych oraz krem z lanoliną na poranione brodawki. Dobrze sprawdzają się wkładki z żelem absorbującym, który zatrzymuje wilgoć wewnątrz wkładki.

Jeśli masz problem z nadwrażliwością brodawek lub są one płaskie lub schowane do środka, po konsultacji z doradcą laktacyjnym możesz okresowo stosować specjalne osłonki silikonowe na piersi. W czasie ich stosowania sprawdzaj czy dziecko przybiera odpowiednio na wadze.

Więcej o pielęgnacji piersi znajdziesz w artykule Dbanie o piersi podczas laktacji

Przydadzą się wkładki laktacyjne LOVI Discreet Elegance

Super chłonne i ultra cienkie wkładki laktacyjne, posiadają aż 4 warstwy ochronne zapobiegające zabrudzeniu bielizny i wkład żelujący Gel Action zatrzymujący wilgoć wewnątrz wkładki. Pasek samoprzylepny umieszczony wzdłuż całej wkładki sprawia, że nie przesuwa się ona w biustonoszu.

Wygoda karmienia

Aby karmienie było wygodne zarówno dla mamy jak i dla dziecka warto zaopatrzyć się w kilka wygodnych jaśków lub specjalną poduszkę do karmienia. Dzięki nim twoje plecy ramiona, jak i ciało dziecka będą miały odpowienie oparcie. Wygodne ułożenie na poduszkach zmniejszy ryzyko złego przystawienia do piersi, szarpania brodawki.

Wygodne pozycje do karmienia znajdziesz w artykule Pozycje do karmienia piersią

Przyda się poduszka do karmienia piersią 

Optymalny, ergonomiczny kształt gwarantuje Twojemu dziecku maksymalną wygodę, jednocześnie odciążając Twoje plecy, redukując napięcie szyi i karku.

Problemy laktacyjne lub potrzeba częstego odciąganie mleka

W sytuacjach gdy mama regularnie musi odciągać pokarm (np. przy dokarmianiu noworodka lub przy dłuższej rozłące mamy z dzieckiem) dobrze sprawdzi się laktator elektryczny. Warto przy wyborze laktatora zwrócić uwagę czy odzwierciedla naturalny dwufazowy rytm ssania dziecka.

Laktator elektryczny również dobrze się sprawdza przy rozwiązywaniu problemów laktacyjnych takich jak zastój pokarmu, niedobór mleka.

Przyda się dwufazowy laktator elektryczny Expert

Efektywne i delikatne odciąganie w nowej technologii 3D PUMPING. Innowacyjna zasada działania lejka pracuje całą swoją powierzchnią (masuje, naciska, zasysa), otaczając ze wszystkich stron brodawkę sutkową na całej jej długości. Budowa lejka inspirowana jest ułożeniem warg i języka dziecka na brodawce sutkowej. Zaawansowany technologicznie pod względem budowy i zasady działania lejek oraz funkcja 2-fazowości, maksymalnie odwzorowują proces ssania piersi przez dziecko.

Podstawowa pomoc w odciąganiu pokarmu

Mama potrzebuje czasami chwili dla siebie. Wtedy odciągnięte mleko może podać tata lub inna osoba, pod której opieką pozostaje maleństwo.

Do nieregularnego odciągania idealnie sprawdzi się laktator ręczny. Jest on tańszy niż laktator elektryczny, ale wymaga zazwyczaj więcej czasu do zgromadzenia odpowiedniej porcji mleka.

Przyda się dwufazowy laktator ręczny LOVI Expert

Idealne wsparcie dla mam nieregularnie odciągających pokarm. Pomaga w rozwiązywaniu drobnych problemów laktacyjnych. Niezwykle naturalnie, delikatnie i komfortowo odciąga pokarm.

O czym warto jeszcze pamiętać:

Herbatka laktacyjna

Przyda się w sytuacjach okresowego niedoboru pokarmu. Polecamy herbatki ziołowe, które nie zawierają cukru np. herbatki fix Herbapolu.

Biustonosz bawełniany z odpinanymi miseczkami

To niezbędna rzecz dla każdej karmiącej mamy. Polecamy biustonosze ze 100% - owej bawełny, które oddychają i zapewniają maksimum higieny. Na początek warto wybrać wygodny biustonosz bez fiszbin, gdyż te mogą ugniatać przewody mleczne i doprowadzić do zastoju pokarmu.

Woda mineralna

Okres karmienia wymaga uzupełniania płynów w organizmie (ok. 2 litrów dziennie). Najlepsza będzie woda mineralna niegazowana. Warto ją mieć zawsze przy sobie podczas karmienia, bo często wtedy chce się pić.

Podobne artykuły

Mama trzyma niemowlę w ramionach i karmi je piersią. Dłonią obejmuje jego główkę. Niemowlę opiera rączkę na piersi mamy. Jest ubrane w białą bluzkę. Mama ma ciemne włosy do ramion, szarą bluzkę i spodnie w biało niebieskie paski. Czytaj więcej

Przygotowanie do karmienia piersią

Aby początki karmienia zakończyły się sukcesem potrzebne będą wiara we własne siły, cierpliwość, wsparcie ze strony bliskich oraz zapoznanie się z garścią wskazówek, które rozwieją lęki i wątpliwości. Podpowiadamy ...

Mama siedzi na łóżku i trzyma dziecko w ramionach. Karmi je piersią. Ma biały biustonosz i złoty naszyjnik oraz szare leginsy. Dziecko jest ubrane w białą bluzeczkę i czerwono białe spodenki. W tle widać biały kaloryfer. Czytaj więcej

Biustonosz do karmienia – jak dobrać staniki do karmienia

Zależy Ci, aby ciąża i karmienie piersią nie odbiły się znacząco na wyglądzie Twoich piersi. Ćwiczenia i dobre kremy mogą nie wystarczyć. Podpowiadamy, jak dobrać biustonosz do karmienia, aby dodatkowo chronił ...

Mama siedzi na łóżku w pościeli w czerwono białe paski. Odciąga mleko laktatorem LOVI. W jednej ręce trzyma korpus laktatora, drugą ustawia parametry na panelu sterującym. Ma długie, brązowe upięte włosy, szare spodnie i szarą bluzkę. Czytaj więcej

Laktator ręczny czy elektryczny?

Zastanawiasz się, jaki laktator kupić przed porodem? Ręczny, czy może jednak elektryczny? Przeczytaj – prezentujemy laktatory oraz pomagamy w wyborze.

Mama siedzi na łóżku, oparta o niebiesko białą poduszkę i ciemny zagłówek łózka. Przytula dziecko i karmi je piersią. Czytaj więcej

Cała prawda o osłonkach piersi

Czym są osłonki, w jakich sytuacjach się je stosuje, jak dobiera rozmiar i jak zakłada - na te i wiele innych pytań odpowiada dr Agata Serwatowska - Bargieł międzynarodowa konsultantka laktacyjna (IBCLC), neonatolog.

Mama leży na łóżku i karmi niemowlę w pozycji leżącej na bloku. Ma blond włosy i zamknięte oczy. Dziecko jest ubrane w szarą bluzkę. Czytaj więcej

Skład i biologiczne właściwości mleka mamy

Karmienie mlekiem mamy jest uznane za najwłaściwszy sposób żywienia niemowląt. Poznaj jego właściwości oraz skład w poszczególnych okresach karmienia.

Mama siedzi na kanapie,  przytula niemowlę i karmi je piersią przy delikatnym świetle nocnej lampki. na kanapie leżą poduszki.  mama ma ceinke długie włosy i białą bluzkę. Czytaj więcej

Nocne karmienia piersią

Dla mam nocne karmienia bywają uciążliwe. Jednak są one niezwykle ważnym elementem karmienia naturalnego. Przeczytaj, dlaczego.

Nasze produkty

Opinie testerów o laktatorze elektrycznym Lovi Prolactis można poczytać tutaj i samemu się przekonać czy warto w niego zainwestować. http://lovi.pl/pl/forum/17/487
Kasia.S.
Właśnie dziewczyny mają rację co do koszul do karmienia, teraz jest ciepło to może nie aż tak bardzo, ale zimą były dla mnie niezbędne, gdy wstawałam w nocy było mi zdecydowanie cieplej, gdy nie musiałam całej koszulki podnosić do góry. S. Gierzok, p...
magros
S. Gierzok ja polecam z czystym sumieniem Prolactis Lovi ( i nie jest to jakaś reklama, bo jesteśmy tu na forum, to wręcz laktator i chęć podzielenia się pozytywną opinią na jego temat mnie tu przygnała;)) Po walkach z ręcznym, męczyłam się pół godzi...
agn_kaw