12 powodów, dla których dziecko może odrzucać pierś

Próbujesz przystawić dziecko do piersi, a ono, choć głodne nie daje się nakarmić? Zaciska usta, odwraca głowę a bywa, że wybucha płaczem? Podpowiadamy, co może być przyczyną niechęci dziecka do piersi.

Konsultacja merytoryczna: dr Agata Serwatowska-Bargieł, międzynarodowy konsultant laktacyjny (IBCLC), neonatolog
Data publikacji: 25-05-2018 Data modyfikacji: 16-04-2019

Czasami problemy występują na samym początku utrudniając dobry start. Ale zdarza się też, że dziecko, które do tej pory chętnie ssało, nagle zaczyna odrzucać pierś mamy. Jest głodne ale buntuje się i nie pozwala przystawić. Nie zniechęcaj się, przyczyna pewnie jest przejściowa, warto jednak ją odkryć, by łagodnie wrócić do karmienia.

Możliwe przyczyny, dla których dziecko odrzuca pierś:

Pierwsze dni/tygodnie życia

1. Noworodek nie chce ssać piersi.

Rada: Na początkowym etapie powodem może być słaby lub zaburzony odruch ssania, spowodowany niedojrzałością układu nerwowego, urazem lub chorobą. Dziecko może mieć też nieprawidłową budowę jamy ustnej, która uniemożliwia mu odpowiednie złapanie brodawki. Koniecznie skontaktuj się ze specjalistą, najlepiej doradcą laktacyjnym lub neurologopedą. Lekarz dokładnie obejrzy jamę ustną dziecka, sprawdzi wędzidełko, zbada czy dziecka ma prawidłowy i odpowiednio silny odruch ssania. Zaleci terapię lub ćwiczenia.

2. Pierś jest przepełniona, nabrzmiała i dziecko ma kłopot ze złapaniem jej.

Rada: Postaraj się nie dopuszczać do sytuacjii, w której pierś jest już bardzo pełna i twarda. Jeśli tak się stało i maluch nie może chwycić brodawki, spróbuj odciągnąć trochę mleka ręcznie lub laktatorem. Wystarczy odciągnąć tylko tyle mleka, by pierś zmiękła a maluszek poradził sobie z jej uchwyceniem.

3. Mleko wypływa z piersi zbyt szybko, zbyt mocnym strumieniem. Dziecko krztusi się i nie nadąża połykać mleka.

Rada: Karm dziecko, gdy widzisz pierwsze oznaki głodu, nie czekaj aż pierś będzie przepełniona. Jeśli jedzenie sprawia maluszkowi kłopot odciagnij pierwszy silny strumień i dopiero wtedy podaj pierś maluszkowi. Możesz spróbować też zmienić pozycję do karmienia. Pozycja na plecach spowalnia wypływ pokarmu.

4. Mleko wypływa zbyt wolno, dziecko męczy się i nabiera niechęci do ssania

Rada: Sprawdź swoją technikę przystawiania. Być może maluszek chwyta brodawkę zbyt płytko, bez otoczki i dlatego pierś nie jest odpowiednio stymulowana. Nie dokarmiaj i nie dopajaj maluszka, przystawiaj go tak często jak tylko można, wypróbowując optymalne pozycje do karmienia. Częsta stymulacja wspomoże laktację, która dostosuje się do potrzeb małego ssaka.

Dalsze etapy karmienia - okres niemowlęcy

5. Zapchany nosek spowodowany katarem, maluszek ma kłopot z oddychaniem podczas ssania

Rada: Podczas kataru czy infekcji dzieci często mają kłopot ze ssaniem. Postaraj się oczyścić nosek maluszka przed karmieniem tak, by mógł swobodnie oddychać. W zimie używaj nawilżacza powietrza lub przynajmniej połóż na kaloryfery mokre ręczniki, by powietrze nie było suche. Nie dopuszczaj też do tego, by maluszek bardzo zgłodniał, bo tylko spotęguje to jego rozdrażnienie spowodowane chorobą i nakarmienie go stanie się jeszcze trudniejsze.

6. Ssanie sprawia dziecku ból, który może byś spowodowany ząbkowaniem, pleśniawkami lub stanem zapalnym gardła albo ucha

Rada: Jeśli dziecko jest w trakcie ząbkowania, boli je gardło czy ucho, karmienie może być utrudnione. Maluszek jest rozdrażniony a samo ssanie może sprawiać mu ból. Zwykle wystarczy wtedy posmarować dziąsła dziecka preparatem znieczulającym, stosować się do zaleceń lekarza dotyczących leczenia infekcji i przeczekać ten trudny czas. Jeśli dziecko ma pleśniawki koniecznie umów się na wizytę lekarską, w ich przypadku konieczne jest jednoczesne leczenie mamy i dziecka

7. Dziecko jest zbyt senne, by ssać

Rada: Postaraj się nie dopuszczać do sytuacji, gdy dziecko je bardzo zmęczone. Jeśli zasypia przy piersi spróbuj delikatnie połaskotać je w policzek tak, by nie zasypiało. Można też pozwolić dziecku się zdrzemnąć, po czym spróbować np. nakarmić na śpiąco. Chociaż zazwyczaj dziecko samo się obudzi, kiedy zgłodnieje.

8. Zdenerwowanie dziecka spowodowane lękiem lub nadmiarem bodźców

Rada: Jest to typowy problem niemowląt w wieku około 3-4 miesięcy, wszystko dookoła jest szalenie ciekawe i pierś schodzi na dalszy plan. Zwykle budzi to duży niepokój u mam. Spróbuj znaleźć zaciszne miejsce do karmienia, pokój czy kącik może być lekko zaciemniony. Wybierzcie miejsce, gdzie nikt nie będzie Wam przeszkadzał i gdzie nie ma dodatkowych rozpraszaczy typu włączony telewizor. Można też starać się karmić dziecko wtedy, kiedy nie jest jeszcze dobrze wybudzone z drzemki.

9. Napięcie psychiczne mamy

Rada: Karmienie zaczyna się w głowie. O ile nie masz do niego dobrego nastawienia, masz dużo lęków z nim związanych, nie lubisz karmić – może zakończyć się fiaskiem. Twój organizm nie wyprodukuje wystarczającej ilości mleka, dziecko będzie się męczyć jedząc. Poza tym dzieci świetnie wyczuwają nastroje swoich mam, więc jeśli karmienie jest dla Ciebie trudne i nieprzyjemne maluszek może przejąć Twoje emocje i nie chcieć jeść. Postaraj się podchodzić do karmienia pozytywnie, rozluźnij się. Pamiętaj, że dajesz w ten sposób swojemu dziecku wszystko to, co najlepsze.

10. Zmiana smaku mleka

Rada: Zdarza się, że mama zje coś bardzo intesywnego w smaku, np. czosnek. Może on wpłynąć na zmianę smaku mleka i odstraszy malucha. Jeśli zauważyłaś, że Twój maluch reaguje na takie rzeczy postaraj się unikać wyrazistych smaków w potrawach, zrezygnuj z bigosu czy dużej ilości przypraw.

11. Zmiana zapachu mamy

Rada: Małe dzieci kochają naturalny zapach swojej mamy. Postaraj się w okresie karmienia piersią nie zmieniać dezodorantu ani nie używać perfum o intensywnym zapachu. Nie jest to też dobry czas na drastyczne zmiany w wyborze kosmetyków. Może to zniechęcić dziecko do jedzenia.

12. Przedwczesne podanie butelki

Rada: W okresie karmienia piersią, do 6 miesiąca życia dziecka, nie należy go dokarmiać ani dopajać. Każde podanie innego pokarmu lub butelki może skutkować odrzuceniem przez dziecko piersi. Jeśli musisz podać dziecku butelkę zadbaj o dobre akcesoria, które nie zaburzą odruchu ssania malucha. Najmniej ryzykowne jest podanie dziecku pokarmu na łyżeczce lub w specjalnym kubeczku. 

Podobne artykuły

Mama siedzi na łóżku, na pościeli białej w szare paski i odciąga mleko laktatorem elektrycznym. Ma brązowe, upięte w kok włosy. Jedną ręką trzyma butelkę z lejkiem laktatora i przystawia do piersi, a drugą ręką ustawia parametry siły ssania.Ma na sobie szarą bluzkę i szare spodnie. W tle widać kaloryfer i roślinę doniczkową. Czytaj więcej

11 sytuacji, w których przyda ci się laktator

Laktator warto kupić jeszcze przed porodem. Służy do pokonania wielu problemów laktacyjnych, z którymi borykają się świeżo upieczone mamy. Sprawdź, kiedy przyda Ci się laktator.

Mama leży na łóżku, nachyla się nad nad niemowlęciem i karmi je piersią w pozycji leżącej na boku. Ma brązowe włosy i  białą bluzkę wykończoną koronką. W uszach ma kolczyki. Jedną rękę trzyma nad główką dziecka a drugą na ramieniu dziecka. Dziecko ma brązowe włosy. Ma zamknięte oczy. Czytaj więcej

Kryzys laktacyjny – czym jest i jak sobie z nim poradzić

Obok nawału, zastoju czy problemów z poranionymi brodawkami, zwykle w okresie karmienia piersią pojawia się też tzw. kryzys laktacyjny. Dowiedz się czym jest i jak postępować, gdy się pojawi.

Mama trzyma niemowlę w ramionach. Dziecko przy piersi chce chwycić brodawkę. Ma niebieskie oczy. Mama jest ubrana w białą bluzkę i ma pierścionek na palcu. Czytaj więcej

11 objawów, że dziecko źle chwyta pierś

Karmienie piersią jest jedną z najnaturalniejszych i najpiękniejszych rzeczy, jakie mogą spotkać mamę i jej dziecko. Jednak nie zawsze wszystko przychodzi w karmieniu piersią z łatwością.

Mama siedzi na trawie i  karmi dziecko piersią. Ma niebieską koszulę i bose nogi. Dziecko ma szare ubranko i czapeczkę w szaro białe paski na głowie. Czytaj więcej

9 powodów przedwczesnego zakończenia karmienia piersią

O tym, kiedy odstawić dziecko od piersi powinna decydować indywidualnie każda mama i jej dziecko. Zdarza się jednak, że mama chciałaby karmić dłużej a okoliczności sprawiają, że przedwcześnie z karmienia rezygnuje.

Mama siedzi na białej kanapie i trzyma w ramionach niemowlę.  Karmi je piersią. Ma upięte blond włosy, żółte spodnie i szarą bluzkę. Niemowlę ssie pierś i patrzy mamie w oczy. Obok leży poduszka w biało różową kratkę. Czytaj więcej

Jak uniknąć dokarmiania przy karmieniu piersią

Mleko mamy jest najlepszym pokarmem dla niemowlęcia. Czasem jednak, z różnych przyczyn, mamy decydują się na dokarmianie dziecka mieszanką mleczną. Podpowiadamy co zrobić, by tego uniknąć.

Mama siedzi na łóżku, oparta o niebiesko białą poduszkę i ciemny zagłówek łózka. Przytula dziecko i karmi je piersią. Czytaj więcej

Cała prawda o osłonkach piersi

Czym są osłonki, w jakich sytuacjach się je stosuje, jak dobiera rozmiar i jak zakłada - na te i wiele innych pytań odpowiada dr Agata Serwatowska - Bargieł międzynarodowa konsultantka laktacyjna (IBCLC), neonatolog.

Nasze produkty

Mój sobie wybiera raz lepiej z lewej mu się pije raz z prawej wcześniej nie chciał pić z lewej np :)
Aisa94
Też tak miałam, że synek chciał jeść tylko z jednej strony, a przestawić z drugiej to było nielada wyzwanie. Trwało to kilka miesięcy, aż się poddał jadł z obu:)
Ewelaa
U mojej kuzynki natomiast dwoje dzieci tolerowało jedną pierś. Teraz nie pamiętam czy lewa czy prawa ale zarówno córka 8 lat temu jak i jej syn chcieli pić mleko tylko z jednej konkretnej piersi. Ale kuzynka spokojnie karmiła córkę 2 lata a syna 8 mi...
Kasia.S.