9 rad, jak nauczyć dziecko pić z butelki

Nawet jeśli karmisz naturalnie, to pewnego dnia może pojawić się potrzeba, by nakarmić dziecko z butelki. Nie zawsze jednak jest to prosta sprawa, wiele dzieci odrzuca bowiem butelkę i smoczek. Zobacz, jak się do tego zabrać. 

Konsultacja merytoryczna: lek. med. Danuta Chrzanowska - Liszewska, specjalista pediatrii i neonatolog

Data publikacji: 25-05-2018 Data modyfikacji: 11-04-2019

WHO zaleca, by karmić dzieci naturalnie, wyłącznie mlekiem mamy, do 6.miesiąca życia. Jednak mogą pojawić się sytaucje, w których młoda mama będzie musiała zostawić z kimś maluszka na dłużej, a nawet wrócić do pracy czy na studia. Gdy maluszek jest starszy, zanim nauczy się pić z kubeczka, może przydać się mu umiejętność picia z butelki. Dowiedz się, jak go tego nauczyć.

1. Bądź cierpliwa

Po pierwsze musisz uzbroić się w cierpliwość. Maluch przyzwyczajony do piersi mamy może nie chcieć początkowo pić z butelki. Bez względu na to, jak bardzo smoczek będzie przypominał maminą pierś, to część maluchów będzie miała duży problem z zaakceptowaniem go.

Jeśli wracasz do pracy i wiesz, że konieczne jest przestawienie się maluszka na butelkę – zabierz się do tego co najmniej dwa tygodnie wcześniej. Maluszek musi mieć czas na naukę i przyzwyczajenie się.

2. Wybierz odpowiedni smoczek i butelkę

Każdy maluch jest inny, dlatego musisz dobrać dla swojego dziecka odpowiednią butelkę a przede wszystkim smoczek. Smoczek powinien być dopasowany do wieku dziecka, zbyt mała dziurka może spowodować, że dziecko będzie się denerwować przy jedzeniu, zbyt duża - może powodować zakrztuszenie. Smoczek powienien być dynamiczny, dzięki czemu bedzie pracował w buzi dziecka.

Pamiętaj! Smoczek należy wymieniać nie rzadziej niż co dwa miesiące i zawsze wtedy, gdy zauważysz na nim jakieś uszkodzenia.

3. Poproś o pomoć partnera

Dziecko może nie chcieć jeść z butelki, jeśli będzie je karmić mama. Od mamy może spodziewać się karmienia piersią. Dlatego jeśli maluszek odmawia butelki, którą mu podajesz, spróbuj zaangażować w karmienie butelką partnera, babcię czy opiekunkę, która zostanie z nim w czasie, gdy Ty będziesz nieobecna.

4. Znajdź odpowiednią pozycję

Karmienie butelką różni się od karmienia piersią. Warto poszukać wygodnej, odpowiedniej dla maluszka pozycji do karmienia.Nieodpowiednie ułożenie malucha może skutkować ulewaniem, kolkami, bólem brzucha a nawet nieprawidłowym rozwojem aparatu mowy. Ważna jest wygoda i komfort maluszka, ale także karmiącego.

5. Nie czekaj, aż dziecko będzie bardzo głodne

Głodny maluch to rozdrażniony maluch. Takie dziecko będzie miało kłopot, żeby zapoznać się z czymś nowym, dobrze chwycić smoczek i spokojnie zjeść. Nie czekaj więc aż dziecko będzie bardzo głodne. Spokojny maluszek, który jest w dobrym nastroju, ma większą szansę przyjąć i spróbować czegoś nowego niż taki, który jest rozdrażniony.

6. Posmaruj smoczek swoim mlekiem

Jeśli maluszek jest karmiony naturalnie, smak Twojego mleka będzie mu się dobrze kojarzył. Jest wtedy większa szansa, że spróbuje zassać smoczek. Możesz podgrzać też smoczek polewając ciepłą wodą, by zetknięcie z nim było dla maluszka bardziej komfortowe.

7. Nie podawaj smoczka na siłę

Siłowe rozwiązania na pewno się nie sprawdzą. Nie staraj się wepchnąć dziecku smoczka na siłę do buzi. Raczej umieść smoczek w pobliżu jego ust, tak, by miał szansę sam go złapać. Zwróć uwagę, czy dziecko dobrze objęło smoczek ustami a nie złapało samą końcówkę.

8. Dobierz mieszankę

Jeśli nie możesz odciągać mleka i podawać go dziecku w butelce, dobrze wybierz mieszankę. Wybór na rynku jest duży, jednak ważne jest dopasowanie mieszanki do wieku dziecka a także jego indywidualnych potrzeb. Być może będziecie potrzebować mieszanki hipoalergicznej albo wręcz opartej na soi bo Twoje dziecko jest uczulone na białko mleka krowiego.

9. Zrób to w odpowiednim momencie

Nie proponuj dziecku przejścia na butelkę gdy choruje, gdy w Waszym życiu dokonują się jakieś poważne zmiany (przeprowadzka, narodziny rodzeństwa) itd. Zawsze staraj się wybrać czas, gdy żadne trudne wydarzenia nie mogą wpływać na Twoje dziecko i jego nastrój.

Podobne artykuły

Dziecko siedzi na łóżku. Ma różową bluzkę i miętowe spodnie. Trzyma w rekach butelkę szklaną LOVI z wzorem Retro. W tle widać bazę laktatora LOVI Expert Czytaj więcej

10 akcesoriów przydatnych w karmieniu butelką

Planujesz podawanie mleka swojemu maluszkowi z butelki? Sprawdź, co Ci się przyda.

Mama siedzi na kanapie, na beżowej narzucie. Trzyma niemowlę w ramionach i karmi je butelką wypełnioną mlekiem. Mama ma kręcone długie blond włosy, niemowlę ma blond włosy. Obok leży na kanapie szara poduszka. Czytaj więcej

9 zasad karmienia butelką latem

Latem łatwiej o ból brzuszka, wystarczy niewielkie przeoczenie w procedurach higieny czy standardach przygotowywania mleka modyfikowanego. Podajemy zasady karmienia mieszanką w czasie letnich temperatur.

Mama karmi małą dziewczynkę butelką LOVI siedząc za jej plecami. Dziecko ma na sobie różowy sweterek i trzyma mamę za palec. Czytaj więcej

Z piersi na butelkę - jak przyzwyczaić dziecko do butelki

Karmisz piersią, a planujesz dłuższe wyjście z domu i pozostawienie malca pod opieką innej osoby? Chciałabyś zacząć podawać swoje mleko butelką? Sprawdź, kiedy i w jaki sposób wprowadzić karmienie alternatywne.

Butelka LOVI Medical + trzymana przez mamę, oparta jest o poręcz fotela. W tle widać dziecko trzymane na ramieniu. Czytaj więcej

Jakie mleko modyfikowane dla niemowlaka?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze mleka modyfikowanego? Jakie mleko będzie najbardziej odpowiednie dla Twojego dziecka? Znajdź odpowiedzi na swoje pytania.

Mama siedzi na kanapie z szarą narzutą i karmi dziecko butelką z mlekiem. Mama ma długie, kręcone blond włosy. Dziecko ma blond włosy. Na kanapie leży niebieska poduszka.  W oddali stoi druga kanapa. Leżą na niej poduszki i żółta narzutka. Czytaj więcej

Pozycje karmienia butelką

Dowiedz się, jak prawidłowo dobrać pozycję karmienia butelką i na co zwrócić uwagę.

Mama trzyma butelkę z mlekiem w dłoni. Ma różowe paznokcie i ciemne włosy oraz beżową bluzkę. Trzyma niemowlę w objęciach. Niemowlę ma błękitne ubranko. Patrzy na mamę. Czytaj więcej

Wybór butelki do karmienia - o czym warto pomyśleć, zanim kupisz?

Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę i czym się kierować, podejmując decyzję o zakupie butelki do karmienia.

Nasze produkty