8 ważnych pytań dotyczących przygotowania i przechowywania mleka modyfikowanego

Dowiedz się, w jaki sposób należy przechowywać mleko modyfikowane, jak je przygotować oraz co robić z resztkami niedopitego pokarmu.

Konsultacja merytoryczna: lek. med. Danuta Chrzanowska - Liszewska, specjalista pediatrii i neonatolog

1. Jak szybko należy zużyć mieszankę mleczną po otwarciu?

Producenci zalecają, by po otwarciu opakowania z mlekiem modyfikowanym, zużyć je w przeciągu 2-4 tygodni. Po tym czasie mieszanka może zmienić swoje właściwości odżywcze.

Dokładną informację o terminie przydatności po otwarciu znajdziesz na etykiecie na opakowaniu. Różnice czasowe w zależności od marki mleka modyfikowanego mogą wynikać z badań, które wykonał każdy producent dla swojego produktu, a które dotyczą zachowania się mieszanki w warunkach pozbawionych atmosfery ochronnej. Wpływ może mieć również sama forma opakowania mleka. Inna może być w przypadku puszki, a inna dla kartonowego pudełka.

2. Czy mleko modyfikowane można po otwarciu przesypać do innego pojemnika?

Producenci nie zalecają przesypywania mieszanki do innych pojemników. Po pierwsze, na opakowaniu znajdują się dokładne informacje dotyczące przygotowania mleka, jego skład i dawkowanie, jak również data ważności. Po drugie, oryginalne opakowanie zapewnia zachowanie należytej czystości mieszanki. Podczas przesypywania mogą dostać się do niej bakterie lub drobne zanieczyszczenia, które wpływają na pogorszenie się jakości mleka.

3. W jakich warunkach należy przechowywać opakowanie z mlekiem modyfikowanym?

Zgodnie z zaleceniami, opakowanie z mieszanką powinno być przechowywane w suchym, nienasłonecznionym miejscu, w temperaturze od 10ºC do maksymalnie 25ºC. Zarówno po otwarciu, jak i przed otwarciem nie należy go chłodzić w lodówce. Nie stawiaj go również blisko źródeł ciepła i wilgoci, np. przy piekarniku czy gotującym wodę czajniku.

4. Dlaczego trzeba dokładnie zamykać opakowanie z mieszanką modyfikowaną?

Mieszanka modyfikowana pakowana jest w szczególnych warunkach, z zachowaniem atmosfery ochronnej. To zapewnia odpowiednią jakość mleka. Aby zachować ją jak najdłużej, opakowanie z mieszanką należy po każdym użyciu dokładnie zamknąć, aby nie namnażały się w niej drobnoustroje. Warto trzymać się tej zasady, ponieważ dzięki niej będziesz miała pewność, że mieszanka jest pełnowartościowa.

5. Jak długo i w jakich warunkach można przechowywać mleko modyfikowane po przygotowaniu?

Porcję mleka modyfikowanego najlepiej przygotować tuż przed karmieniem. Jeśli z jakiegoś powodu nie podasz jej od razu dziecku możesz wstawić ją do lodówki. Pamiętaj jednak, by zużyć ją przy najbliższym posiłku, ponieważ zaczną się w nim namnażać bakterie, które mogą wywołać u dziecka zatrucie pokarmowe.

6. Czy resztki niewypitego mleka modyfikowanego można podać dziecku później do wypicia?

Podczas ssania do mleka dostaje się ślina, która jest doskonałą pożywką dla drobnoustrojów. Z tego też powodu niedojedzone resztki pokarmu należy wylewać. Takiego mleka nie wolno również ponownie podgrzewać, przechowywać w lodówce i zamrażać.

Pamiętaj, by po karmieniu dokładnie umyć butelkę i jej elementy, a następnie wyparzyć. Dodatkowo maluchom do 6. miesiąca życia należy każdorazowo sterylizować akcesoria do karmienia. 

7. Czy mleko modyfikowane można zamrażać?

Na zaleca się mrożenia mleka modyfikowanego, ponieważ niska temperatura wypływa na nie negatywnie. Może dojść między innymi do oddzielenia się tłuszczy, w konsekwencji czego dziecko może mieć później problemy ze strawieniem pokarmu.

8. Czy mleko modyfikowane można przygotować wcześniej i podgrzać później w podgrzewaczu?

Staraj się nie przygotowywać mleka na zapas. Najlepiej zrobić to tuż przed karmieniem, ponieważ jest to najbezpieczniejsze dla niemowlaka. Jeśli z jakiegoś powodu musisz podgrzać pokarm, zrób to w ciągu maksymalnie 2 godzin od jego przygotowania.

Pamiętaj, że mleka modyfikowanego nie można gotować, ponieważ przez wysoką temperaturę straci swoje cenne składniki mineralne oraz część witamin.

Podobne artykuły

Mama siedzi na kanapie, na beżowej narzucie. Trzyma niemowlę w ramionach i karmi je butelką wypełnioną mlekiem. Mama ma kręcone długie blond włosy, niemowlę ma blond włosy. Na kanapie leży błękitny koc. W pokoju jest otwarte okno balkonowe. Czytaj więcej

Butelkowe BHP czyli jak zadbać o higienę butelek i smoczków

Podpowiadamy, jak dbać o czystość akcesoriów do karmienia niemowląt. Przeczytaj, jak to robić i co może się przydać.

Mama karmi dziecko butelka Czytaj więcej

Bezpieczne karmienie butelką

Pozycja do karmienia, sposób karmienia, akcesoria - to wszystko jest ważne w karmieniu butelką. Przeczytaj poradę ekspertów LOVI i bezpiecznie karm swoje dziecko.

Butelka LOVI z mlekiem stoi na białym stole. W tle mama trzyma dziecko w ramionach. Mama ma beżową bluzkę. Czytaj więcej

Co kryje w sobie mleko modyfikowane

Mleko modyfikowane nie jest substytutem mleka kobiecego, jest mieszanką specjalnie stworzoną na podobieństwo mleka mamy, w celu zaspokojenia potrzeb żywieniowych noworodków i starszych dzieci.

Mama trzyma butelkę z mlekiem w dłoni. Ma różowe paznokcie i ciemne włosy oraz beżową bluzkę. Trzyma niemowlę w objęciach. Niemowlę ma błękitne ubranko. Patrzy na mamę. Czytaj więcej

Wybór butelki do karmienia - o czym warto pomyśleć, zanim kupisz?

Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę i czym się kierować, podejmując decyzję o zakupie butelki do karmienia.

ubrana w srebrna sukienkę na ramiączka. Ma długie, kręcone blond włosy.  Na kanapie leży szara narzuta i niebieska poduszka. Za kanapą jest otwarte okno balkonowe. Widać balkon i otaczającą zieleń. Czytaj więcej

Reguły karmienia butelką w dzień i w nocy

Wybrałaś już mieszankę, dobrałaś odpowiednie butelki i kupiłaś dobre smoczki. Teraz czeka Cię nauka przygotowywania mleka dla Twojego maluszka. Podpowiadamy, jak zrobić to w dzień, a jak w nocy.

Mama siedzi na białym krześle i  karmi dziecko butelką z mlekiem. Ma beżową bluzkę i ciemne włosy. Dziecko ma szare ubranko. Obok stoi biała szafka. Na szafce leży niebieski królik. Czytaj więcej

Karmienie butelką: 14 najczęściej zadawanych pytań

Karmienie butelką niemowlaka nie musi być trudne. Czym karmić? Jak często? Jak przygotować pokarm i akcesoria do karmienia? Odpowiadamy.

Nasze produkty

ja kiedyś byłąm z córką w szpitalu u nas to miałam za każdym razem nowy smoczek...jak jest teraz to nie mam pojęcia...Twoja historia Zamarańcza powala - no jak może zabraknąć mleka na oddziale dziecięcym....to jest po prostu chora sytuacja.... co do...
Ewcia88
Zamarancza to żart? Ciśnienie mi podskoczyło a jest rano. U nas mleko szpitalne, do każdego karmienia nowa butelka i nowy smoczek, po karmieniu zaraz do kosza. Mleko było tylko jednej firmy ale było :)
Zamarancza w szpitalu, gdzie ja rodziłam były mleka tylko jednej firmy, ale do każdego opakowania córka dostawała nowy smoczek jednorazowy. Nie mogliśmy tylko uzyskać informacji jak długo możemy korzystać z jednej butelki - jedne panie mówiły, że do ...
Spinka