Przyszły Tato, wyobraź sobie, że jesteś w ciąży!

Zanim dojdzie do poczęcia, często wszystko wyobrażasz sobie inaczej. Ale to wcale nie znaczy, że będzie gorzej, straszniej, mniej radośnie. Będzie po prostu inaczej. Ciąża to Wasza wspólna wielka przygoda. A teraz dowiedz się, czego ONA w czasie tej przygody od Ciebie chce!

Data publikacji: 25-05-2018 Data modyfikacji: 16-04-2019

Najlepszym sposobem na to, żeby zrozumieć partnerkę w ciąży, jest wyobrażać sobie, że jesteś w jej skórze. Jeśli na samą myśl otrząsasz się z przerażeniem, to wiedz, że jest to całkowicie normalne. Nie tylko nigdy nie byłeś kobietą, więc nikt nie przygotował Cię na myśl, że kiedyś będziesz w ciąży. Gdzieś z tyłu głowy pewnie panicznie boisz się o swoją partnerkę, a może też już o przyszłe dziecko, i wizualizacja tego, co się tam w jej brzuchu dzieje, nie pomaga Ci się uspokoić.

Ale gdy już trochę ochłoniesz, jednak spróbuj użyć wyobraźni. W uspokojeniu się pomoże Ci uświadomienie sobie, że wszyscy mężczyźni w Twojej sytuacji przeżywają to samo. Tyle że różnie. Tak naprawdę sposobów przeżywania jest tyle, ile par spodziewających się dziecka, jednak można wyróżnić trzy główne typy przyszłych ojców. Są to: przyszły ojciec Podekscytowany, Wątpiący oraz przyszły ojciec Wyluzowany.

Przyszły ojciec podekscytowany co chwila dopytuje, jak partnerka się czuje, robi jej apetyczne kanapeczki, dbając, żeby właściwie się odżywiała, biega z nią na USG i czule głaszcze brzuch. Przyszły ojciec Wątpiący z kwaśną miną wymiguje się od mówienia do brzucha, gdy partnerka non stop biega do toalety, pyta: „Nie przesadzasz?”, a propozycję wspólnej wyprawy po ubranka zbywa krótkim: „Będzie jeszcze czas”. Przyszły ojciec Wyluzowany natomiast owszem, chętnie umówi się z partnerką na zajęcia w szkole rodzenia, ale zapomni przyjść. Kiedy partnerka nagle zacznie wymiotować, poklepie ją po plecach, nie odrywając wzroku od ekranu telewizora, a w dziewiątym miesiącu będzie namawiał ją na wakacje w Tunezji. W miarę postępowania zmian Waszego wspólnego życia możesz oscylować pomiędzy jedną grupą a drugą. Z przyszłego ojca Podekscytowanego stać się Wątpiącym, albo odwrotnie, z Wyluzowanego stać się Podekscytowanym. To ostatnie chyba częściej się zdarza, bo w miarę jak mała istota w brzuchu rośnie i daje znać o sobie, zdobywa twoje zaangażowanie.

Dla uproszczenia będę w dalszej części tekstu nazywać Twoją partnerkę po prostu zaimkiem: Ona. Wiadomo, że właśnie tak o niej myślisz w głębi duszy i jest w tym najwięcej czułości.

Pierwszy trymestr

To dla niej sytuacja nowa i zupełnie nieznana. Nie łudź się, że bycie w ciąży wyssała z mlekiem matki. Gdyby tak było, Ty też świetnie byś się w nim odnalazł, chyba że nie byłeś karmiony piersią. Ciąża zazwyczaj jest tak samo przerażająca dla kobiety, jak i dla mężczyzny, z tym że to kobieta ją nosi, i to na niej ciąży cała presja: by dbać o siebie i przyszłe dziecko, by się cieszyć, a w perspektywie - zbliżającej się na łeb, na szyję - by stać się dobrą mamą.

Ale to prawda: Ty też wcale nie masz łatwo. Nagle wszyscy zaczęli od Ciebie tyle oczekiwać: cierpliwości, wyjątkowej czułości, posiadania informacji na tematy do tej pory będące dla Ciebie enigmą: ciąży, porodu, karmienia piersią... Pojawiają się sugestie, że powinieneś teraz skupić się na „utrzymywaniu rodziny”. Może się też zdarzyć, że to na Tobie Ona wyładowuje wszystkie frustracje. O ile te pierwsze - wsparcie i wiedza - są bardzo cenne i na pewno zaprocentują, jeśli wykorzystasz je do budowania Waszej relacji w tej nowej sytuacji, o tyle pozostałe oczekiwania mogą być niesprawiedliwe. Pamiętaj, że nawet w ciąży Ona nie ma prawa wyżywać się na Tobie bez powodu - wytłumacz swojej partnerce, co czujesz, kiedy miesza Cię z błotem, bo np. lekarka kazała Jej przez miesiąc leżeć. Jeśli Ona pracuje, to przecież wiadomo, że staracie się wspólnie utrzymywać Waszą rodzinę - i także wspólnie dbać o dom, gotując czy sprzątając. Chyba, że umówiliście się, że Ona zajmuje się domem, a Ty zarabiasz pieniądze. W takiej sytuacji pamiętaj, że prowadzenie domu to także praca, i że pieniądze zarabiane przez Ciebie są Waszymi wspólnymi: gdyby nie pyszne śniadanka i czyste koszule, Twoja kariera nie byłaby wcale tak oczywista.

O czym powinieneś pamiętać

Podekscytowany: Uważaj, żebyś niechcący nie kładł na Niej zbyt dużej presji. Jeśli Ona nie czuje jeszcze tego wzruszenia, radości, niecierpliwości, które Ciebie rozpierają - daj Jej czas.

Wątpiący: Zwróć uwagę na słowa, których używasz. Określenie „hipopotam” w stosunku do dwumiesięcznego płodu, niefrasobliwe i dla Ciebie zabawne, może zaboleć.

Wyluzowany: Zadbaj, by czasami poczuła się wyjątkowo. Jeśli uda Ci się zmobilizować, żeby przyrządzić Jej jakiś ulubiony przysmak, sprawdź, czy czasem obecnie nie powoduje on u Niej nudności.

Drugi trymestr

Teraz wszystko się unormowało, przestaliście bać się ryzyka, jakie niesie ze sobą pierwszy trymestr, oddychacie z ulgą, a Ona nie musi podczas tego oddechu pełnego ulgi trzymać w pogotowiu foliowej torebki. Powinieneś jednak być czujny. Drugi trymestr, zazwyczaj opisywany jako najspokojniejszy czas ciąży, może być zaskoczeniem. Teraz właśnie może Ją dopaść huśtawka nastrojów, oscylująca niestety w kierunku napadów złości.

Te napady złości wynikają z tego, że dopiero teraz stało się naprawdę jasne i oczywiste, że jest Kobietą W Ciąży. Wszyscy w autobusie ustępują Jej miejsca. Albo wręcz przeciwnie, nikt się nawet nie ruszy, i Ona, nie mając śmiałości o to poprosić, musi stać przez całą drogę, znosząc nieprzyjemne dolegliwości. Niezależnie od tego, czy zdobędzie miejsce siedzące, czy nie, nawet w tak banalnej sytuacji zawsze pojawią się wszystkie te uczucia, których często doznaje kobieta w ciąży w grupie innych ludzi: zażenowanie, wstyd, przykrość, żal. I wreszcie złość, że nie jest taka, jak reszta.

Kobiety w ciąży są w naszej kulturze traktowane bardzo specyficznie: z jednej strony mówi się o nich jako o ważnych, godnych szacunku członkiniach społeczeństwa, z drugiej jednak na każdym kroku spotykają się z nieżyczliwością i sugestiami, że są bezczelne i roszczeniowe. A tymczasem są One przecież takimi samymi ludźmi, tyle że w specyficznej sytuacji. Pamiętaj o tym, przytulając Ją, gdy wróci zapłakana, bo ktoś w kolejce zarzucił Jej, że się przepycha.

O czym powinieneś pamiętać

Podekscytowany: Nie przesadzaj z kupowaniem bielizny, ubrań, gadżetów dla kobiet w ciąży. Ciebie to bawi, ale Ją niekoniecznie.

Wątpiący: Kiedy Ona mówi, że dziecko właśnie Ją kopie, nie machaj na to ręką. Podejdź i dotknij brzucha, jeżeli Jej na tym zależy. Nic Ci się nie stanie.

Wyluzowany: Jeśli w tym tygodniu to Jej kolej na zmywanie, ale bardzo bolą Ją nogi i nie ma siły stać dłużej, zamiast mówić: „Kochanie, usiądź sobie na chwilkę” - zrób to za Nią.

Podobne artykuły

Kobieta w ciąży rozciąga się na podłodze. Siedzi na żółtej macie. Za nią stoi biała kanapa i drewniana szafka. Jest ubrana w niebieską podkoszulkę i różowe spodnie. Czytaj więcej

Aktywnie przez ciążę

Aktywność w ciąży ma same plusy. O ile nie ma przeciwwskazań medycznych kobieta w ciąży może i powinna spędzać ten czas aktywnie.

Mężczyzna przytula się do odsłoniętego brzucha kobiety w ciąży. Mężczyzna trzyma ręką brzuch kobiety. Kobieta siedzi i trzyma jedną rękę na ręce mężczyzny, a drugą nad jego głową. Mężczyzna ma białą koszulę z krótkim rękawem, a kobieta szarą podkoszulkę. Czytaj więcej

Mężczyzna w ciąży - rady dla przyszłego taty

Z perspektywy mężczyzny ciąża to prosta rzecz. Błąd. Ciąża to dziewięć miesięcy wyzwań, na które większość facetów nie jest przygotowana. Jak więc sprawić, by w oczach ukochanej stać się mężczyzną idealnym?

Kobieta siedzi ze skrzyżowanymi nogami na szarym dywanie i pakuje biało-niebieską koszulkę w paski do walizki. Ma na sobie szare spodnie i niebieską bluzkę. W walizce leżą dziecięce ubrania, niebieskie buciki i ręcznik. Czytaj więcej

Lista rzeczy do szpitala na poród

Przygotowujesz się do porodu? Przygotuj listę rzeczy niezbędnych do szpitala na poród. Podpowiadamy co powinno się znaleźć w Twojej torbie do szpitala.

Kobieta leży na białej poduszce. Obok niej stoi nachylony mężczyzna. Naprzeciwko siedzi lekarz, która dotyka kobietę w odkryty brzuch. Kobieta jest ubrana w szarą podkoszulkę, mężczyzna w szarą koszulę, a lekarz w biały kitel. Mężczyzna i kobieta patrzą na panią lekarz. Czytaj więcej

Przebieg porodu – czego się spodziewać

Lada dzień zostaniesz mamą. Nie możesz się doczekać ale jesteś też przerażona wizją trudnego i długiego porodu, szczególnie jeśli to Twoje pierwsze dziecko. Wiedza jest Twoim najlepszym sprzymierzeńcem. Dowiedz ...

Kobieta siedzi na łóżku i usypia niemowlę trzymając je w ramionach. Jest ubrana w szarą koszulkę w białe paski. Na łóżku leży pluszak. Czytaj więcej

Baby blues a depresja poporodowa

Przyjście na świat dziecka to nie tylko wzniosłe wydarzenie lecz także ogromne obciążenie fizyczne i psychiczne dla organizmu matki. Przeczytaj o baby blues i depresji poporodowej, bo bardzo ważna jest szybka reakcja.

Doktor bada stetoskopem brzuch kobiety w ciąży. Kobieta leży z podniesioną szarą podkoszulką i uśmiecha się. Obok stoi partner w szarej koszuli i patrzy na brzuch kobiety. Lekarz jest ubrany w biały kitel i ma w kieszeni długopis. Za nimi stoi biały parawan. Czytaj więcej

Poród razem, wychowanie osobno

Prawie połowa dzieci rodzi się w obecności ojca. Ale rodzinny poród nie jest wcale gwarancją wspólnej opieki nad dzieckiem. Statystyki potwierdzają, że prawdziwie partnerskie związki to wciąż rzadkość.

amnka czytałam te zalecenia dla mężczyzn, dobre :) Chyba by tego nie znieśli. Byłam kiedyś na warsztatach dla kobiet w ciąży i każdy mężczyzna miał okazję ponosić sztuczny brzuch. Chętnych było niewielu, a jak już ktoś się zdecydował to po godzinie n...
Joanna1410
Ja o męża też się nie boję bo jest ogarnięty i zrobi przy małym wszystko. Gorzej jeśli chodzi o małego bi teraz ma kolejny etap lęku i od kilku dni jak znikam mu z oczu to jest rozpacz. No ale przed nami jeszcze 10 tygodni więc chyba mu przejdzie.
Kasia.S.
Ja się o tatusia nie boję, wiem że da radę i ogarnie wszystko. Najbardziej obawiam się reakcji mojego straszaka. Ale uważam, że zrobiłam wszystko co mogłam żeby go przygotować do nowej sytuacji :)
Ulka85

Nasze produkty

amnka czytałam te zalecenia dla mężczyzn, dobre :) Chyba by tego nie znieśli. Byłam kiedyś na warsztatach dla kobiet w ciąży i każdy mężczyzna miał okazję ponosić sztuczny brzuch. Chętnych było niewielu, a jak już ktoś się zdecydował to po godzinie n...
Joanna1410
Ja o męża też się nie boję bo jest ogarnięty i zrobi przy małym wszystko. Gorzej jeśli chodzi o małego bi teraz ma kolejny etap lęku i od kilku dni jak znikam mu z oczu to jest rozpacz. No ale przed nami jeszcze 10 tygodni więc chyba mu przejdzie.
Kasia.S.
Ja się o tatusia nie boję, wiem że da radę i ogarnie wszystko. Najbardziej obawiam się reakcji mojego straszaka. Ale uważam, że zrobiłam wszystko co mogłam żeby go przygotować do nowej sytuacji :)
Ulka85