Mężczyzna w ciąży - rady dla przyszłego taty

Z perspektywy mężczyzny ciąża to prosta rzecz. Błąd. Ciąża to dziewięć miesięcy wyzwań, na które większość facetów nie jest przygotowana. Jak więc sprawić, by w oczach ukochanej stać się mężczyzną jeszcze bardziej idealnym? Oto krótka instrukcja obsługi kobiety w ciąży.

Piotr Hykawy-Zabłocki

Zanim przejdziemy do szczegółów zacznijmy od kilku uwag ogólnych. Po pierwsze to nieprawda, że jedyną dolegliwością w ciąży są zachcianki kobiety na legendarne ptysie z kwaszoną kapustą. Dolegliwości jest więcej, a zachcianki kulinarne wbrew stereotypom występują dość rzadko.

Po drugie kobieta w ciąży nie jest dodatkiem do brzucha. Regularne zadawanie pytań: „jak tam brzuszek”, ewentualnie „jak nasza dzidzia” to nie jest rozmowa. To raczej coś w rodzaju psychicznych tortur.

Po trzecie, drogi Czytelniku płci męskiej, to twoja ukochana kobieta jest w ciąży i to ona będzie rodziła. To nie Ty odwalasz najcięższą robotę. Twoja funkcja jest pomocnicza - to ona jest gwiazdą.

Jeśli brzydsza połowa ludzkości przyswoi te zasady, to dalej będzie już z górki.

Pierwszy trymestr

Gdy mężczyzna dowiaduje się, że będzie ojcem zaczyna skakać z radości, urządza triumfalną imprezę z kolegami, a potem... potem czuje lekkie rozczarowanie, bo „nic się nie dzieje”. I albo zaczyna być nadopiekuńczy („Nie noś torebki, kochanie.”), albo wyluzowany do granic przyzwoitości („Kochanie, pojedź ze mną na imprezę. Nie możesz pić, to poprowadzisz auto.”).

W tym miejscu trochę fizjologii. Pierwsze trzy miesiące są zdradliwe. Niby nic się nie dzieje, ale... Przyszłej mamie zaczynają powiększać się piersi - ale mogą stać się nadwrażliwe. Po drugie kobiety bywają wtedy zmęczone w ciągu dnia, mają ochotę na drzemki. No i po trzecie - mogą pojawić się poranne nudności.

Co robić? Nie rzucać się na jej piersi jak rekrut po dwuletniej służbie. Uszanować jej zmęczenie. Nie planujcie wtedy długich wycieczek i całonocnych balang. A kiedy Wasza ukochana mówi, że jest zmęczona, nie zostawiajcie jej samej w domu. Wspólne obejrzenie „Dumy i uprzedzenia” zamiast Ligi Mistrzów, może sprawić cuda. Sam film zresztą nie jest taki najgorszy.

A poranne nudności... cóż, tu facet musi mieć trochę wyczucia. Niektóre kobiety będą oczekiwały słów współczucia, niektóre milczenia (rozmowa o wymiotach może być dość krępująca, prawda?). Możecie drodzy panowie zrobić jedno. W ramach solidarności jedzcie razem z nią płatki, sucharki, czy inne świństwa. A jajecznicę na boczku zafundujcie sobie w pracy. W końcu niezbyt elegancko jest obżerać się pysznościami na oczach cierpiącej miłości Waszego życia.

Drugi trymestr

Cudowny czas dla facetów. Wasze ukochane będą już miały zaokrąglony brzuszek, więc będziecie mogli puszyć się obok nich i mówić światu „jam to nie chwaląc się uczynił”. Koniec z nudnościami i zmęczeniem. Przyszłe mamy mają wtedy mnóstwo energii. Warto przy tym pamiętać, że noszenie dziecka w brzuchu to jednak wysiłek. Więc codziennie możecie zafundować ukochanej masaż pleców i nóg. Niezależnie od okoliczności taki masaż poprawia humor. A ponieważ masaże będą potrzebne do końca ciąży - bo kręgosłup kobiety dostaje w kość - to warto zaopatrzyć się w jakiś podręcznik. Panowie, nie chcecie chyba przez 180 dni masować dokładnie tak samo?!

W tym cudownym drugim trymestrze czai się jednak haczyk. W tym czasie kobiety miewają huśtawki nastrojów. Bo ktoś nie ustąpił miejsca w autobusie („cham”), albo ustąpił („jestem taka gruba?”). Co powinien zrobić mężczyzna? Przytulić, wysłuchać i nie gadać. Najgorszą rzeczą jest niby-logiczna analiza przyczyn łez kobiety w ciąży. Empatia - to słowo klucz, panowie!

No, i jeszcze jest USG, po którym jest szansa, że poznacie płeć Waszej pociechy. Gdzieś w piątym miesiącu kobiety zaczynają też czuć pierwsze ruchy dziecka. To jest prawdziwe wyzwanie. Bo dzięki USG mężczyzna po raz pierwszy widzi swoje dziecko. Ale to tylko obrazek. Kobieta wie i czuje dużo więcej, bo to ona nosi je w brzuchu. Niektórzy mężczyźni zaczynają wtedy głaskać brzuch i dopytywać się o ruchy dziecka, o kopnięcia, niektórzy wycofują się, jakby się przestraszyli. To zrozumiałe, bo to jest moment, w którym do części przyszłych ojców dociera brzemię odpowiedzialności. Ale nie można się chować. Trzeba pamiętać, że Wasza ukochana bardzo Was potrzebuje. Nie musicie zmieniać się w słodkiego męża, ale musicie być obok niej. Świetną, choć niedocenianą przez mężczyzn metodą, jest rozmowa. Boicie się? Porozmawiajcie. Kobiety wolą to, niż męża uciekającego wieczorami do pracy.

Ale z pozytywnymi metodami też lepiej nie przesadzać. Cały czas pamiętajcie: ten brzuch z Waszym dzieckiem to część waszej ukochanej kobiety. Nie zapominajcie o reszcie.

Aha, i jeszcze uwaga na marginesie. Prezenty typu seksowna bielizna dla kobiet w ciąży lub t-shirt z napisem „seksowna ciężarówka” są ryzykowne. Zastanówcie się dwa razy zanim kupicie coś takiego. Pamiętajcie, to ona jest gwiazdą, to ją ma rozbawić prezent, a nie Was.

Trzeci trymestr i poród

To już nie przelewki. Brzuszek waszej ukochanej zasługuje już na miano brzucha. Fizycznie kobiety czują się gorzej, a to problemy ze snem, a to bóle kręgosłupa, a to puchnące nogi. Co robi mężczyzna? Nie kłóci się i codziennie masuje ukochanej plecy. Nie ma zmiłuj, ona naprawdę tego potrzebuje.

Jeśli kobieta chce kupować wózek, ciuszki, łóżeczko, wanienkę i tysiące innych bardzo potrzebnych rzeczy (faceci nie są w stanie uwierzyć, ile rzeczy trzeba kupić przed urodzeniem dziecka i w jaką rupieciarnię zamieni się ich mieszkanie po porodzie), to mężczyźni powinni grzecznie wstać z kanapy i jechać na zakupy. Odpowiedź „może jutro kochanie” jest dyskwalifikująca. A może jutro ona gorzej się poczuje? Ruszamy tyłki panowie - na zakupy! Do szkoły rodzenia też trzeba chodzić regularnie. Praca nie może być wymówką. Jeśli nie potraficie znaleźć czasu na wieczorne zajęcia, to jak chcecie znaleźć czas na opiekę i wychowywanie dziecka?

Kiedy wszystko jest gotowe, trzeba już tylko cierpliwie poczekać na poród. Wasza ukochana pewnie się boi. Więc trzymajcie ją za rękę i nie paplajcie o dziecku zbyt dużo. Bądźcie pomocni, ale nie narzucajcie się.

Sam poród to wielkie przeżycie, ale nie dajcie sobie wmówić, że musicie być razem. Jeśli Wasza ukochana chce rodzić bez Was - zaakceptujcie to. Jeśli Wy nie chcecie być w środku - wytłumaczcie to. Nie ma sensu zmuszać się do przecinania pępowiny: potwierdzi Wam to każda położna.

I żyli długo i szczęśliwie...

Kiedy dziecko i mama wracają do domu ze szpitala zaczyna się wielka życiowa rewolucja. Powiedzieć, że niemowlę stawia świat na głowie, to powiedzieć mało. Opieka nad takim maluchem to wbrew pozorom ciężka praca. Mężczyzna, który umie przewinąć dziecko, wychodzi z nim na spacer, a jeszcze czasami ugotuje zmęczonej mamie obiad, ale nie zapomina, że jego ukochana nadal jest nie tylko matką, ale i kobietą, zasługuje na miano mężczyzny naprawdę idealnego.

Kto powalczy o to miano?

Podobne artykuły

Mężczyzna przytula się do brzucha kobiety w ciąży. Trzyma na nim rękę. Jest ubrany w niebieską koszulę. Uśmiecha się. Kobieta stoi i obejmuje swój brzuch. Jest ubrana w białą koszulkę i szary sweter. Czytaj więcej

Przyszły tato, wyobraź sobie, że jesteś w ciąży!

Najlepszym sposobem na to, żeby zrozumieć partnerkę w ciąży, jest wyobrażać sobie, że jesteś w jej skórze. Przyszły tato, dowiedz się, jak to jest być w ciąży.

Kobieta w ciąży leży bokiem na łóżku. Mężczyzna całuje jej odsłonięty brzuch. Jest ubrana w białą podkoszulkę i szare spodnie. Mężczyzna jest ubrany w białą koszulkę polo. Mężczyzna trzyma brzuch kobiety. Czytaj więcej

Jesteś w ciąży? kochaj się!

Seks w ciąży nie tylko korzystnie wpływa na samopoczucie kobiety, jej komfort psychiczny, a przez to na rozwój dziecka, ale także sprzyja harmonii w szykującym się na rewolucję związku

Doktor bada stetoskopem brzuch kobiety w ciąży. Kobieta leży z podniesioną szarą podkoszulką i uśmiecha się. Obok stoi partner w szarej koszuli i patrzy na brzuch kobiety. Lekarz jest ubrany w biały kitel i ma w kieszeni długopis. Za nimi stoi biały parawan. Czytaj więcej

Poród razem, wychowanie osobno

Prawie połowa dzieci rodzi się w obecności ojca. Ale rodzinny poród nie jest wcale gwarancją wspólnej opieki nad dzieckiem. Statystyki potwierdzają, że prawdziwie partnerskie związki to wciąż rzadkość.

Kobieta siedzi ze skrzyżowanymi nogami na szarym dywanie i pakuje biało-niebieską koszulkę w paski do walizki. Ma na sobie szare spodnie i niebieską bluzkę. W walizce leżą dziecięce ubrania, niebieskie buciki i ręcznik. Czytaj więcej

Lista rzeczy do szpitala na poród

Przygotowujesz się do porodu? Przygotuj listę rzeczy niezbędnych do szpitala na poród. Podpowiadamy co powinno się znaleźć w Twojej torbie do szpitala.

Mama siedzi na łóżku z noworodkiem w białej pościeli. Opiera się o białe poduszki. Trzyma noworodka na rękach i przytula go do siebie. Noworodek ma na sobie pieluchę. Mama ma na sobie białą koszulkę. Czytaj więcej

Kangurowanie dziecka jako naturalna forma bliskości

Kangurowanie to inaczej opieka polegająca na trzymaniu dziecka skóra do skóry. Już na sali porodowej mama i dziecko mają okazję i prawo do spokojnego i nieograniczonego kontaktu, przywitania. Noworodek w samej pieluszce ...

Kobieta w ciąży leży na szpitalnym łóżku i uśmiecha się, obok siedzi lekarz i mówi do kobiety. Kobieta trzyma swój brzuch obiema rękami. Kobieta leży w białej koszuli w białej pościeli. Lekarz zapisuje coś na karcie długopisem. Ma na szyi stetoskop. Czytaj więcej

Poród po terminie a wywoływanie porodu

Z utęsknieniem czekałaś na datę porodu, którą wyznaczył Ci lekarz prowadzący ciążę. Spakowałaś torbę do szpitala i zaplanowałaś wszystko w szczegółach. Ten dzień nastąpił, a nic się nie dzieje. Sprawdź, ...

Nasze produkty

Mama mój jak byłam w ciąży z Filipem puszczał non stop aż do znudzenia jedną piosenkę Popka a że młody pierwszy miesiąc z racji laktacji dawał popalic to uwierz tylko to go uspokajało do tego stopnia że najpierw sobie gaworzyl a za chwilę zamykał ocz...
rewers342
Mój mąż wpadł na "genialny pomysł". Ogolnie to pod koniec ciąży mozna dziecku puszczac jakaś muzyke zeby po porodzie dobrze sobie kojarzył i sie uspokajał. I wiecie co moj mąż wybrał? Hymn ligi mistrzów xD W sumie to jest ladne bo sa dzwieki skrzypie...
Mamusia-Kubusia
Mój mąż jakoś znosi te moje humory.woli mi schodzić z drogi niż denerwować mnie i małą. Dba o nas jak nikt.bardzo przeżywa ciążę razem że mną.obiecał że nawet będzie przy porodzie. A jak mała kopie to kładzie rękę na brzuch i się wzrusza że go kopie...
Mama Pokahontas