Cesarskie cięcie to poważna operacja, dlatego powrót do formy zdecydowanie różni się od tego po porodzie naturalnym. Warto w tym czasie zadbać o siebie, nie forsować się i dać organizmowi czas na regenerację. Jak wrócić do formy po cesarskim cięciu? Odpowiadamy.
Konsultacja merytoryczna: Karolina Wyrembek-Urban - położna, coach laktacyjny
Połóg po CC trwa 6 – 8 tygodni, jest jednak trochę inny niż połóg po porodzie naturalnym. Musisz założyć, że dolegliwości związane z operacją będą utrzymywać się dłużej, choć nie ma na to reguły. Jeśli pierwsze karmienie zostało opóźnione (mama nie była w stanie karmić albo maluszek trafił do inkubatora) to macica może obkurczać się wolniej. Jeśli udało Ci się przystawić dziecko w przeciągu dwóch godzin od jego przyjścia na świat to jest spora szansa, że mechanizmy ruszą tak samo szybko jak w przypadku porodu naturalnego.
Na początku możesz mieć problem z załatwianiem się, ale to minie. Lekarz lub położna na pewno podpowie Ci, jaką dietę powinnaś stosować w połogu.
Cesarskie cięcie nie jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią, choć może ono natrafić na więcej przeszkód. Nie zrażaj się, stosuj przytulanie „skóra do skóry” i próbuj regularnie przystawiać maluszka, jeśli jest z Tobą. Sprawdź, które pozycje do karmienia nie będą podrażniać Twojej rany pooperacyjnej. W rozkręceniu laktacji może pomóc dobry laktator, z którego możesz korzystać również w pozycji półleżącej. Karmienie piersią poza wszystkimi zaletami zdrowotnymi dla dziecka, pozwala też mamie szybciej dość do siebie po porodzie.
W przypadku porodu naturalnego zachęca się do wstania z łóżka dość szybko. Na uruchomienie po cesarskim cięciu należy poczekać aż przestanie działać znieczulenie, na pewno zaś warto zrobić to w pierwszej dobie od operacji. W łóżku warto zmieniać pozycję, by pobudzić krążenie. W kilka godzin po zabiegu personel usunie Ci cewnik, więc możesz spróbować skorzystać z toalety.
Im szybciej zaczniesz się ruszać, tym sprawniejszy będzie Twój powrót do formy po cesarskim cięciu. Staraj się ruszać kończynami, kręcić kółka stopami. Po jakimś czasie spróbuj wstać i zrobić kilka kroków np. do toalety. Ruch pozwala zminimalizować ryzyko powstania groźnych zakrzepów. Prostowanie ciała, pomimo tego, że rana może ciągnąć, zapobiega tworzeniu się zrostów powłok brzusznych w miejscu ich przecięcia.
Ruch wspiera też uruchomienie układu pokarmowego a w szczególności wydalniczego, pomaga przywrócić i usprawnić perystaltykę jelit, co pozwoli Ci się wypróżnić.
Cesarskie cięcie wiąże się z nacięciem powłok brzusznych i raną po operacji. W okresie połogu zwracaj uwagę, by wietrzyć ranę i przemywać. W pierwszych tygodniach będziesz wydalać odchody połogowe, przypominające krwawienie miesiączkowe. Jeśli odchody połogowe nie będą duże, zauważysz przykry zapach, rana będzie nagle bardziej bolesna, zaczerwieniona lub zaczniesz gorączkować – koniecznie zgłoś się do lekarza.
Pierwszego dnia po operacji możesz wziąć prysznic, nie przeszkodzi to w prawidłowym gojeniu się rany. Do higieny intymnej możesz stosować delikatne i hipoalergiczne mydło, najlepiej takie, którego używałaś już wcześniej, żeby zminimalizować ryzyko niepożądanej reakcji organizmu.
Cesarskie cięcie zostawia bliznę, jednak nie musi ona być wcale duża ani specjalnie widoczna. Gdy rana się zabliźni, zacznij stosować specjalne maści czy żele z kolagenem czy silikonem. Zapobiegną one powstawaniu bliznowców, pozwolą wygładzić i uelastycznić miejsce nacięcia.
Powrót do formy po CC zwykle trwa dłużej niż po porodzie naturalnym ze względu na ranę pooperacyjną. Miejsce po nacięciu może przez jakiś czas doskwierać mamie, ciągnąć i boleć. Koniecznie dbaj o to, by rana dobrze się wygoiła i nie nadwyrężąj się.
Nie ma dokładnie określonego momentu, kiedy kobieta po cesarskim cięciu może wrócić do ćwiczeń. W pierwszych 3-4 miesiącach rób ćwiczenia oddechowe i mięśni dna miednicy, spaceruj. Możesz też skorzystać z wizyty u fizjoterapeutki uroginekologicznej. Unikaj dźwigania.
W wielu miejscach organizowane są zajęcia specjalnie dla kobiet po ciąży, warto też dopytać lekarza na jakie formy aktywności możesz sobie pozwolić. Pamiętaj, by nie wykonywać ćwiczeń obciążających mięśni brzucha i by obserwować swoje ciało, czy nie dzieje się nic niepokojącego. Do ćwiczeń angażujących brzuch nie powinnaś wracać wcześniej niż po pół roku od porodu.
Nie stosuj restrykcyjnych diet, potrzebujesz teraz dużo energii, szczególnie jeśli karmisz piersią. Dbaj o zbilansowaną dietę i umiarkowany ruch, które pozwolą Ci dojść do siebie po porodzie przez cesarskie cięcie.
Konsultacja merytoryczna: Karolina Urban-Wyrembek- położna, coach laktacyjny
Połóg po cesarskim cięciu zwykle jest bardziej uciążliwy niż gdy dziecko przyjdzie na świat drogami natury. Dowiedz się, czego możesz się spodziewać w tym czasie.
Poród przedwczesny może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia a nawet życia dziecka, które nie jest jeszcze w pełni przygotowane do życia poza łonem matki. Dowiedz się jakie czynniki zwiększają ryzyko porodu ...
Problem nietrzymania moczu dotyka wiele kobiet po porodzie. Dowiedz się, co możesz zrobić by uniknąć tej dolegliwości.
Cesarskie ciecie to operacja, po której zostaje ślad. Co robić, aby blizna po cc odpowiednio się zagoiła? Radzimy.