5 pozycji do karmienia piersią

Na początku mlecznej drogi karmi się często i długo. Dlatego niezbędne jest ułożenie się w wygodnej pozycji do karmienia. Zapoznaj się z 5 pozycjami polecanymi przez doradców laktacyjnych i wybierz najwygodniejszą.

konsultacja merytoryczna lek. med. Danuta Chrzanowska-Liszewska neonatolog, dr Aleksandra Łada neurologopeda kliniczny, dr Agata Serwatowska-Bargieł międzynarodowy konsultant laktacyjny (IBCLC), neonatolog

Data publikacji: 25-05-2018 Data modyfikacji: 10-04-2019

Na początku swojej przygody z karmieniem, mamy borykają się z różnymi trudnościami, które często okazują się łatwe do pokonania. Jedną z najważniejszych rzeczy jest komfort karmienia.

Aby karmienie było wygodne zarówno dla mamy jak i dla dziecka warto skorzystać z polecanych przez doradców laktacyjnych 5 pozycji. Wypróbuj każdą z nich i wybierz dla siebie najwygodniejszą:

#Pozycja klasyczna

#Pozycja krzyżowa

#Pozycja spod pachy

#Pozycja leżąca na boku

#Pozycja leżąca na plecach (pozycja "pod górkę")

Pozycja klasyczna

Usiądź wygodnie i oprzyj się plecami o oparcie kanapy lub fotela. Możesz dodatkowo podeprzeć plecy poduszką. Ułóż dziecko w zgięciu łokcia po stronie piersi, z której będzie ssać, i przytul „brzuchem do brzucha”. Ucho, bark i biodro malucha powinny znajdować się w jednej linii. Przedramieniem obejmij plecy dziecka a dłonią jego pupę. Możesz pod stopy podłożyć podnóżek a rękę położyć na poduszkach lub oparciu fotela.

Sprawdza się: w każdych warunkach, również poza domem, gdy nie możesz skorzystać np. z pozycji leżącej.

Ta pozycja jest podobna do klasycznej. Różni się ułożeniem rąk mamy. Dziecko jest przytrzymywane przez rękę przeciwną do piersi, z której ssie. Jeśli karmisz z prawej piersi podtrzymuj lewą dłonią główkę dziecka. Prawą dłoń możesz oprzeć na poduszce lub podtrzymywać pierś, którą karmisz. W tej pozycji dobrze jest ułożyć dziecko odpowiednio wysoko, na poziomie (lub prawie na poziomie) piersi, żeby ciężar dziecka nie spoczywał jedynie na ręku mamy. Można skorzystać ze specjalnych poduszek do karmienia (na zdjęciu poduszka "Kojec" Motherhood) lub ze zwykłej poduszki czy złożonego koca.

Sprawdza się: na początku nauki karmienia piersią. Łatwo w tej pozycji pomóc dziecku dobrze chwycić pierś a także ustabilizować jego główkę. Jest szczególnie polecana w przypadku wcześniaków oraz dzieci z obniżonym napięciem mięśniowym.

Ułóż dziecko na poduszkach, twarzą naprzeciwko piersi, a resztę jego ciała przytul do swojego boku tak, by nóżki malca znajdowały się pod Twoją pachą. Przytrzymuj dłonią główkę dziecka, a przedramieniem stabilizuj jego tułów. Główka i plecy powinny znajdować się w jednej linii.

Sprawdza się: po cesarskim cięciu (dziecko nie dotyka brzucha mamy), podczas zastojów i nawałów mlecznych (umożliwia dobre opróżnienie bocznej części piersi) i w sytuacji, gdy kobieta ma duże piersi lub poranione brodawki. Jest to pozycja idealna do jednoczesnego karmienia bliźniąt.

Połóż się na boku, opierając plecy, barki i głowę na poduszkach. Dla większego komfortu włóż poduszkę między kolana. Połóż dziecko naprzeciwko siebie, by było zwrócone buzią w stronę piersi i przytulone brzuchem do brzucha. Na początku gdy jest malutkie, ułóż je na przedramieniu z główką w zagłębieniu łokcia lub na poduszce. Potem układaj dziecko płasko na podłożu. Jego nóżki powinny być lekko zgięte.

Sprawdza się: po porodzie (po nacięciu krocza i cesarskim cięciu).
Polecana w trakcie karmień nocnych, gdy zabierasz malca do swojego łóżka i w ciągu dnia, gdy chcesz odpocząć.

Połóż się na plecach i podeprzyj głowę poduszkami. Ugnij lekko nogi w kolanach. Połóż dziecko wzdłuż lub w poprzek swojego brzucha i podtrzymuj dłonią jego pupę. Główka malca powinna znajdować się nad Twoją piersią.

Sprawdza się: gdy pokarm wypływa zbyt szybko, dziecko nie nadąża z połykaniem i się krztusi. Dzięki takiemu ułożeniu wypływa wolniej, gdyż musi pokonywać grawitację. Pozycję tę chwalą też kobiety po cesarskim cięciu, gdyż dziecko ułożone w poprzek nie ma kontaktu z raną pooperacyjną.

Przygotuj kącik do karmienia

Najlepszym miejscem do karmienia jest łóżko, kanapa lub wygodny fotel.

Zaopatrz się w wodę, zdrową przekąskę, chusteczki, zegarek i telefon. Możesz sięgnąć po coś do czytania, gdy karmienia są długie i dziecko przysypia przy piersi.

Przydadzą się poduszki, najlepiej kilka, które pomogą Ci się wygodnie ułożyć i podeprzeć dziecko oraz mały podnóżek do podparcia nóg.

Podobne artykuły

Mama siedzi na łóżku w sali poporodowej w szpitalu. Ma na sobie niebieską koszulę. Trzyma w ramionach niemowlę i karmi je piersią. Obok łóżka na stoliku stoi wazon z kwiatami i dwie kartki z życzeniami. Czytaj więcej

18 najczęściej zadawanych pytań o karmienie piersią

Czy dziecko się najada? Jak często przystawiać dziecko? Jak zwiększyć laktację? - poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o karmienie piersią.

Mama trzyma niemowlę w ramionach. Dziecko przy piersi chce chwycić brodawkę. Ma niebieskie oczy. Mama jest ubrana w białą bluzkę i ma pierścionek na palcu. Czytaj więcej

11 objawów, że dziecko źle chwyta pierś

Karmienie piersią jest jedną z najnaturalniejszych i najpiękniejszych rzeczy, jakie mogą spotkać mamę i jej dziecko. Jednak nie zawsze wszystko przychodzi w karmieniu piersią z łatwością.

Mama trzyma niemowlę w ramionach i karmi je piersią. Ma na sobie biały biustonosz i białą haftowaną koszulkę na ramiączka. Ma długie blond włosy. Dziecko patrzy mamie w oczy. Czytaj więcej

Ubrania ułatwiające karmienie piersią

Planujesz karmić piersią, ale obawiasz się, że będzie się to wiązało się z noszeniem smutnych, powyciąganych „ale wygodnych” ubrań? Przekonaj się, że ubrania mamy karmiącej nie muszą być nudne.

Mama siedzi na kanapie,  przytula niemowlę i karmi je piersią przy delikatnym świetle nocnej lampki. na kanapie leżą poduszki.  mama ma ceinke długie włosy i białą bluzkę. Czytaj więcej

Nocne karmienia piersią

Dla mam nocne karmienia bywają uciążliwe. Jednak są one niezwykle ważnym elementem karmienia naturalnego. Przeczytaj, dlaczego.

Mama leży na łóżku i karmi niemowlę w pozycji leżącej na boku. Ma długie blond włosy. Jest ubrana w niebieską koszulę bez rękawów oraz szare leginsy. Obejmuje główkę dziecka piersią. Dziecko patrzy mamie w oczy. Jest ubrane w białe body. W tle widać białe poduszki. Czytaj więcej

Jak odróżnić pozorny niedobór pokarmu od rzeczywistego?

Czujesz, że brakuje Ci pokarmu, a Twój maluch ciągle dopomina się o więcej? Zanim zdecydujesz się na dokarmianie, przeczytaj nasz artykuł.

Noworodek ssie mleko z piersi. Obejmuje rączką pierś. Ma zamknięte oczy. Czytaj więcej

Początkowe trudności w karmieniu piersią

Da się je przezwyciężyć, choć wymaga to trochę cierpliwości. Problemy w karmieniu piersią na początku laktacji ma wiele kobiet. Jeśli tylko otrzymają fachową pomoc i wsparcie bliskich, mogą karmić jeszcze długo.

Nasze produkty