8 sposobów na bóle pleców w ciąży

Ból kręgosłupa jest bardzo częstą dolegliwością w ciąży i potrafi wprowadzić duży dyskomfort w codzienne aktywności. Jednak powszechność nie znaczy, że jako kobieta ciężarna jesteś skazana na cierpienie. Stosuj się do naszych porad, a jest duża szansa, że uda Ci się pozbyć bólu pleców lub znacznie go zmniejszyć.

Konsultacja merytoryczna: lek. med. Paweł Palacz, ginekolog, położnik

Data publikacji: 25-05-2018 Data modyfikacji: 16-04-2019
 1. Waga pod kontrolą a bóle pleców w ciąży
  Masa ciała w ciąży zwiększa się – jest to fizjologiczne i nieuniknione. Jednak ciąża nie może być czasem beztroskiego folgowania wszystkim zachciankom jedzeniowym. Chociażby ze względu na mogący pojawić się ból pleców.

  Im więcej kręgosłup musi nosić, tym większe jest zagrożenie przeciążeniem mięśni i stawów, co może prowadzić do skrzywień, czyli generalnie – bólu pleców. Dzieje się to nie tylko, gdy chodzisz czy stoisz. Kręgosłup jest obciążony nadmiernymi kilogramami także, gdy leżysz lub śpisz. Dlatego dbaj o dietę, pozwalaj sobie na przyjemności i zachcianki, zachowując umiar.

  Sprawdź, do ilu kilogramów wolno Ci powiększyć masę ciała oraz jak proces ten przebiega w kolejnych trymestrach. 

 2. Zachowaj fizyczną sprawność
  Już planując ciążę warto pomyśleć o wzmocnieniu mięśni całego ciała, ze szczególnym uwzględnieniem mięśni pleców i nóg. Na pewno będzie to miało dobroczynny wpływ na kondycję w ciąży. Jeśli już jesteś w ciąży nie rezygnuj z aktywności fizycznej. Jeśli tylko nie ma przeciwskazań – o co zawsze należy zapytać lekarza prowadzącego ciążę – wybierz najlepszą dla siebie regularną formę ćwiczeń.

  Jeśli lubisz pływać, bardzo korzystne dla zmniejszenia dolegliwości bólowych kręgosłupa ale także dla wzmocnienia Twoich mięśni i kondycji będzie regularne uczęszczanie na basen. Dzięki unoszeniu ciała w wodzie kręgosłup jest odciążony, a ruchy, które wykonujesz pływając, znakomicie wzmacniają mięśnie tułowia. Ważne jest, by woda w basenie, w którym ćwiczysz, była czysta, a warunki sanitarne w otoczeniu - zachowane. Unikniesz w ten sposób przykrych infekcji.

  Zorientuj się w ofercie zajęć dla kobiet w ciąży w Twojej okolicy. Może zdecydujesz się na jogę lub pilates dla ciężarnych, a może atrakcyjniejszy będzie dla Ciebie nordic walking. Cokolwiek wybierzesz, ważne, by prowadził Cię doświadczony i przeszkolony instruktor.

  Zachęcamy do aktywnego spędzenia tych 9 miesięcy. 

  Możesz, a wręcz powinnaś, ćwiczyć regularnie w domu. Podajemy proste ćwiczenia, które wzmocnią mięśnie grzbietu i brzucha oraz łagodnie rozciągną i ulżą tym już bolącym.

  Koci grzbiet – uklęknij i podeprzyj się rękami, kolana i ręce mają być wygodnie rozstawione, byś zachowała stabilną postawę. Rozluźnij się, oddychaj głęboko. Opuść głowę, wygnij kręgosłup w łuk (kość ogonowa skierowana ku dołowi). Wytrzymaj w tej pozycji kilka sekund, wróć do pozycji wyjściowej, powtórz to ćwiczenie kilka razy.

  Klęk podparty z głową na dłoniach – będąc w pozycji wyjściowej do kociego grzbietu zegnij łokcie, tak by dłonie i przedramiona leżały na podłożu. Oprzyj głowę na leżących dłoniach. Pośladki i biodra znajdują się wysoko w górze, a plecy łagodnie spadają w dół. Oddychaj równomiernie, robiąc wdech ustami a wydech nosem. Możesz ćwiczyć mięśnie kegla. Taka pozycja rozluźnia stawy krzyżowo – biodrowe.

  Siad skrzyżny – usiądź ze skrzyżowanymi nogami. Podłoże nie może być miękkie. Zwróć uwagę, by plecy były proste. Możesz przy okazji ćwiczyć relaksację oddechową. W tej pozycji mięśnie pleców rozluźniają się, co powinno złagodzić ból.

  Aby ćwiczenia te przyniosły efekt należy wykonywać je regularnie. Nie zajmują dużo czasu oraz nie wymagają specjalistycznych sprzętów. Przy niewielkiej samodyscyplinie możesz powtórzyć je trzy – cztery razy dziennie w tak zwanym międzyczasie.

 3. Poprawność na co dzień
  Chodzenie - trzymaj się prosto. Nie wypinaj brzucha. Jeśli wypinasz brzuch to górna część tułowia nadmiernie wygina się w tył, pogłębia to nienaturalne skrzywienie kręgosłupa, nadmiernie obciąża mięśnie i stawy, może powodować bóle pleców, czy wręcz trwałe zmiany. W utrzymaniu prawidłowej postawy w czasie chodzenia czy stania pomoże Ci prosta zasada : ściągnij łopatki oraz trzymaj głowę tak, by broda skierowana była prosto i do przodu. Zrezygnuj z wysokich obcasów. Najwygodniejsze będzie obuwie sportowe z antypoślizgową podeszwą.

  Stanie - jeśli jesteś zmuszona do długiego stania, zrób wszystko, by uniknąć bezruchu. Możesz dreptać w miejscu, przestępuj z nogi na nogę, zginaj kolana. Odczuwany ból kręgosłupa powinna złagodzić pozycja z jedną nogą zgiętą w kolanie i opartą o krawężnik czy podnóżek.

  Siedzenie - siedzenie również obciąża kręgosłup. Jeśli masz siedzącą pracę, co jakiś czas rób sobie krótką przerwę, by porobić ćwiczenia rozciągające i/lub trochę pochodzić. Do siedzenia wybierz krzesło z regulowaną wysokością siedziska i profilowanym oparciem. Unikaj miękkich foteli oraz krzeseł czy taboretów bez oparcia. Nie zakładaj nogi na nogę, nie podwijaj stopy pod udo – oprócz bólu nierównomiernie obciążonego kręgosłupa będziesz borykała się też z obrzękami.

  Dźwiganie - nie noś ciężarów. Nawet w fizjologicznie poprawnie przebiegającej ciąży może być to zagrożeniem. Zrezygnuj z toreb na jedno ramię. Najlepszy będzie plecak, który równomiernie obciąży kręgosłup. Ewentualnie możesz rozłożyć ciężar w dwóch torbach, niosąc je w obu rękach. Torba na kółkach z rączką to również dobre rozwiązanie

  Podnoszenie - nie dźwigaj. A jeśli już musisz coś lub kogoś podnieść, zrób to w odpowiedniej pozycji na lekko rozstawionych, ugiętych nogach – kucając, a nie pochylając się do przodu.

 4. Zdrowy sen
  Zacznijmy od odpowiedniego materaca. Powinien być średnio twardy i sprężysty - tak, by uginał się pod barkami i pośladkami, podtrzymując w linii prostej kręgosłup.

  Prawdopodobnie najlepszą pozycją do snu dla kobiet w ciąży, szczególnie tym w bardziej zaawansowanej, jest pozycja na lewym boku (ze względu na lepszy krwioobieg) ze zgiętą prawą nogą. Pomiędzy nogami lub pod zgiętym kolanem warto położyć poduszkę, można ją też umieścić pod brzuchem.

 5. Odpoczynek
  Nie zapominaj, że ciąża jest czasem, gdy dbając o siebie, dbasz o nienarodzone dziecko. Dlatego warto przewartościować priorytety, znaleźć czas dla siebie, na odpoczynek, relaks i sen.

  Podajemy pozycje do relaksu, które korzystnie wpłyną na dolegliwości pleców.

  Na poduszkach–przygotuj na podłodze wysoki stos poduszek. Uklęknij przed nim, oprzyj pośladki na piętach, a następnie połóż klatkę piersiową na poduszkach, szeroko rozstawiając ręce i kolana.

  Leżenie z uniesionymi nogami– przygotuj niski puf lub taboret. Połóż się na wznak, pod głowę włóż niewielką poduszkę, oprzyj nogi na pufie/ taborecie, tak by łydki w stosunku do ud tworzyły kąt prosty. Pozycja te nie jest zalecana w III trymestrze, gdy leżenie na plecach może powodować kłopoty z krążeniem.

 6. Bielizna
  Dobrze dobrany biustonosz pomoże odciążyć kręgosłup, szczególnie gdy masz duże piersi. Najlepszy wtedy będzie biustonosz zabudowany z wysokim mostkiem (łączeniem między miseczkami). Ważne jest odpowiednie dopasowanie w obwodzie – biustonosz ma przylegać lecz nie może cisnąć.

  Szczególnie w III trymestrze, gdy dokuczają Ci bóle pleców, warto pomyśleć o sposobach, które pomogą podtrzymać brzuch i w ten sposób odciążyć kręgosłup. Na rynku możemy spotkać modele majtek dla kobiet ciężarnych ze specjalną konstrukcją lekko podtrzymującą brzuch od dołu. Możemy też znaleźć takie z wszytym pasem ciążowym.

  Pas ciążowy to specjalna konstrukcja zakładana na brzuch, by odciążyć odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Ma postać szerokiego pasa lub uprzęży z pasków zakładanej pod brzuch i na ramiona (ciążowe pasy ortopedyczne). Skutecznie pomaga w dolegliwościach bólowych. Jednak przed decyzją o zakupie skonsultuj się z lekarzem prowadzącym ciążę. Powie Ci, czy i ile czasu będziesz mogła go nosić. Zbyt częste noszenie pasa ciążowego może osłabić mięśnie brzucha.

 7. Masaż
  Przyniesie ulgę napiętym, bolącym mięśniom, jednak z względu na Twój stan musi być robiony umiejętnie. Najlepiej skorzystaj z usług profesjonalnego masażysty, który ma doświadczenie i odpowiednie kursy do wykonywania masażu kobietom w ciąży.

  Delikatny masaż może zrobić Ci partner. Dobrą pozycja do masażu jest pozycja na żabkę opisana w akapicie o odpoczynku.Wyśmienitym sposobem na masaż jest polewanie pleców strumieniem wody pod ciśnieniem z prysznica.

 8. Dobroczynne ciepło
  Ciepło pomaga rozluźnić napięte mięśnie. Dzięki temu ból pleców złagodzą też ciepłe (nie gorące) kąpiele lub przyłożenie termoforu w bolące miejsce. Może sprawdzić się poduszka z pestkami wiśni do nagrzewania w mikrofalówce lub piekarniku, ewentualnie poduszka elektryczna z regulowaną mocą nagrzewania.

Nie każdy ból pleców jest normą

Oto sygnały, które powinny Cię zaniepokoić i zostać jak najszybciej skonsultowane z lekarzem:

 • ból uniemożliwia Ci swobodne chodzenie i/lub siedzenie;

 • silne bóle promieniujące do nóg, połączone są z zaburzeniami czucia, drętwieniem czy osłabieniem siły kończyn;

 • szczególnie pod koniec ciąży pojawiający się nagle, silny ból pleców;

 • gorączka, nudności, bóle pod żebrami, krew w moczu, które towarzyszą bólowi pleców.

Podobne artykuły

Czytaj więcej

9 rad na bezsenność w ciąży

Wieczorem nie możesz zasnąć, a przez to nie jesteś w stanie zregenerować sił. Przeszkadza Ci coraz większy brzuszek, jest duszno, niewygodnie, męczy Cię zgaga, łapią skurcze. Pomożemy Ci. Poznaj nasze rady na ...

Kobieta w ciąży siedzi i obejmuje rękami brzuch. Jest ubrana w czarne spodnie i niebieską koszulę. Czytaj więcej

Skurcze i bóle brzucha w ciąży

Ciąża, szczególnie ta pierwsza, bywa bardzo stresująca, gdy obfituje w różne nieznane doznania. Często zastanawiasz się, czy to, co czujesz, jest jeszcze normą, czy może świadczy, że dzieje się coś złego. Ten ...

Kobieta w ciąży leży na białym łóżku w białej pościeli. Obejmuje brzuch rękami. Jest ubrana w białą podkoszulkę i białe obcisłe spodnie. Patrzy na swój brzuch. Czytaj więcej

Sposoby na obrzęki, żylaki i skurcze nóg w czasie ciąży

Wysokie temperatury, szczególnie latem, sprzyjają powstawaniu dolegliwości nóg w czasie ciąży, które potrafią być bardzo uciążliwe. Podpowiadamy, jak przeciwdziałać obrzękom, żylakom i skurczom nóg, oraz co ...

Kobieta w ciąży siedzi na kanapie. Trzyma w jednym reku tabletkę, a w drugim szklankę wody. Uśmiecha się. Jest ubrana w pomarańczową podkoszulkę. Za nią stoi szafka z półkami z książkami. Obok niej na kanapie leżą poduszki w paski. Czytaj więcej

Suplementy diety w ciąży

Uzgodniłaś z lekarzem prowadzącym wspomaganie diety suplementacją witamin i minerałów, a teraz stoisz przed apteczną półką z preparatami dla przyszłych mam i zastanawiasz się, który z nich będzie najlepszy. ...

Kobieta w ciąży leży na łóżku. Jej nogi są przykryte niebieską płachtą, którą przytrzymuje rękami. Ma na sobie białą bluzkę. Za nią jest okno, a na parapecie stoją różowe kwiaty. Czytaj więcej

Aktywny poród – która pozycja wertykalna jest najlepsza?

Aktywny poród to nie jest moda czy nośne hasło. To naturalny sposób porodu zgodny z fizjologią kobiety. Przeczytaj o zaletach pozycji wertykalnych.

Kobieta w ciąży stoi przy drewnianej ścianie. Jest ubrana w sukienkę w niebiesko-białe paski. W jednej ręce trzyma czarną wagę, a drugą trzyma na brzuchu. Ma czerwone paznokcie. Czytaj więcej

Waga w ciąży - jaki powinien być optymalny przyrost

Prawdopodobnie nie ma ciężarnej kobiety, która choć raz nie zastanawiała się nad zmianami swojej wagi i kształtów ciała w ciąży. Przybyło za dużo kilogramów, a może za mało, do tego dochodzi obawa o pojawienie ...

Nasze produkty

Tak popieram dziewczyny powyżej! Poduszka w kształcie litery C to must have każdej ciężarnej. Ja upodobałam sobie pozycje na boku, wieczorem z przyjemnością kładę się fo łóżka. Mimo, że poduszka faktycznie zajmuje sporo miejsca to u nas nikt na nią n...
mamameg
Też polecam poduszke tak zwany rogal jestem w 26 tygodniu ciaży i sama na takiej spie co prawda zajmuje troche miejsca w łóżku ale mam wyrozumialego męża. A jesli macie zgage to grubsza poduszka pod glowe tez troche pomoze bynajmniej mi jest troche l...
E.Olesiak
U mnie się sprawdziły ćwiczenia lekkie i do tego spanie z taką poduszką - https://materacyk.pl/produkt/wyrob-medyczny-kl-fikusna-poduszka/ nie obciążałam dzięki temu tak mocno kręgosłupa i bóle ustały albo przynajmniej były sporo słabsze
kowalewska