6 pytań o zajście w drugą ciążę

13.3.2025

Zastanawiasz się nad zajściem w drugą ciążę, ale masz wiele wątpliwości? Przeczytaj artykuł, żeby poznać odpowiedzi na najpopularniejsze pytania.

Konsultacja merytoryczna: Karolina Urban-Wyrembek- położna, coach laktacyjny

some desc

6 pytań o zajście w drugą ciążę

Jak szybko można zajść w drugą ciążę?

To, kiedy zajdziemy w drugą ciążę, jest oczywiście sprawą indywidualną. Zależy między innymi od tego, jak nasz organizm radzi sobie z dojściem do równowagi po porodzie, naszego wieku, stanu zdrowia oraz indywidualnych odczuć.
Według specjalistów, jeśli poród odbywał się siłami natury, powinniśmy zaczekać co najmniej rok z zajściem w drugą ciążę. Według WHO najlepiej, żeby ten czas wynosił 18 miesięcy. Jeśli natomiast poród zakończył się cesarskim cięciem lub ciąża była mnoga, powinniśmy zaczekać co najmniej dwa lata.
Z czego to wynika? Pomimo tego, że ciąża nie jest jednostką chorobową, jest bardzo obciążająca dla organizmu. Ciało potrzebuje regeneracji po tak dużym wysiłku. Szybkie zajście w drugą ciążę zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu i niskiej masy urodzeniowej malucha. Jeśli masz wątpliwości, czy jesteś już gotowa na drugą ciążę, skonsultuj się z lekarzem.

Czy drugi poród jest szybszy?

Drugi poród często jest szybszy niż pierwszy. Oczywiście, nie zawsze tak jest, ponieważ jego długość zależy od wielu czynników, ale według statystyk trwa on kilka godzin krócej.
Dlaczego? Szyjka macicy szybciej się skraca i rozszerza, więc poszczególne fazy porodu trwają krócej. Nie bez znaczenia jest także zdobyte wcześniej doświadczenie przez rodzącą.

​Poznaj naszą butelkę LOVI Mammafeel 150 ml

Czy karmienie piersią zapobiega zajściu w drugą ciążę?

Jest to bardzo popularne stwierdzenie, ale nie jest to prawda. W drugą ciążę można zajść, nawet jeśli pierwsze dziecko karmimy piersią. Ten mit powstał ze względu na powiązanie prolaktyny, czyli hormonu produkowanego przez przysadkę mózgową, z płodnością u kobiet.
Po porodzie w organizmie utrzymuje się wysoki poziom prolaktyny. Hormon ten faktycznie hamuje owulację, ale jego poziom normuje się zwykle jeszcze w czasie połogu. Podczas karmienia, poziom prolaktyny wzrasta, ale wpływ na nią ma także wiele innych czynników np. stres. Nie są to na tyle duże ilości, żeby karmienie piersią uniemożliwiało zajście w drugą ciążę.

Druga ciąża, ale… kiedy? Jaka jest najlepsza różnica wieku u dzieci?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Na pewno ze względów praktycznych wygodniej jest zajść w drugą ciążę szybciej niż później – nie trzeba trzymać latami ubranek po dziecku lub kupować ich ponownie, większość sprzętów np. wózek jest nadal sprawna i jest to w wielu przypadkach korzystniejsza opcja dla mam ze względów zawodowych.
Dzieci z mniejszą różnicą wieku często dobrze się dogadują, ze względu na to, że są na zbliżonym etapie rozwoju. Im różnica jest większa, tym trudniej może być im się rozumieć i więź może być słabsza, ale nie jest to przecież żadną zasadą. Nie ma żadnej stwierdzonej różnicy wieku, która byłaby najkorzystniejsza dla relacji maluchów.

Poznaj nasz smoczek silikonowy dynamiczny LOVI Prime 0-6m>>

Czy drugi poród po cesarce może odbyć się siłami natury?

Tak. Mama rodząca przez cesarskie cięcie wcale nie jest z automatu skierowana na kolejne cc w drugiej ciąży. Tak samo nie ma pewności, że kobieta rodząca pierwszy raz siłami natury, urodzi drugi raz w ten sam sposób.
Cesarskie cięcie jest wykonywane ze względu na różne choroby i komplikacje. Wcześniejsze cc nie jest przeciwskazaniem do porodu siłami natury, jeśli druga ciąża przebiega prawidłowo.

Czy można zajść w drugą ciążę nie mając miesiączki?

Być może będzie to zaskakujące, ale odpowiedź jest twierdząca. Zajście w drugą ciążę jest możliwe, nawet jeśli nie mamy miesiączki. Czasami zdarza się, że występuje owulacja przy jednoczesnym braku okresu.
Pomimo tego, że jest to rzadkie zjawisko, warto zadbać o antykoncepcję, kiedy wracamy do współżycia po połogu. Nawet jeśli miesiączka, jeszcze się u nas nie pojawiła.

Konsultacja merytoryczna: Karolina Urban-Wyrembek- położna, coach laktacyjny