Witamina D

Witamina D to jeden z bardzo ważnych związków dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju dziecka od jego pierwszych dni życia. Jej niedobór jest przyczyną krzywicy. O wchłanianiu witaminy D, produktach będących jej naturalnym bogactwem oraz suplementacji przeczytaj w artykule położnej Kamili Kotowicz. 

Kamila Kotowicz, położna

Krzywica zwana inaczej chorobą angielską jest to zaburzenie mineralizacji kości w okresie wzrastania dzieci najczęściej między 3. a 18. miesiącem życia. Przyczyną krzywicy może być niedobór wapnia, fosforanów, a przede wszystkim witaminy D.

Badania przeprowadzone przez Klinikę Gastroenterologii, Hepatologii i Zaburzeń Odżywiania, przy Instytucie „Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka” pokazały, że u niemowląt 6-miesięcznych niedobory witaminy D wykazuje 19% badanych, a w wieku 12 miesięcy – aż 32% badanych. Wyniki wskazują pogłębiające się niedobory witaminy D wraz z wiekiem niemowląt. Ryzyko niedoboru u małych dzieci i młodzieży jest wysokie, ponieważ w okresie małego nasłonecznienia suplementacja witaminy D praktycznie nie jest stosowana.

Naturalne bogactwo witaminy D

Wchłanianie wapnia w jelitach zależne jest od obecności witaminy D. Ważnym jej źródłem jest prawidłowa dieta - Wit. D3 pochodzenia zwierzęcego czyli cholekalcyferol oraz Wit. D2 pochodzenia roślinnego inaczej ergokalcyferol.

Oto kilka produktów bogatych w Wit. D:

 • Jaja: 1 jajko: 1,8 µg,

 • Ryby sumokształtne (100 g): 12,5 µg,

 • Krewetki (100 g): 4,5 µg,

 • Tran (2 łyżeczki): 242 µg,

 • Śledź (100 g) : 25 µg,

 • Makrela (100 g): 24 µg,

 • Łosoś (100 g) : 12 µg,

 • Sardynki w oleju (100 g): 9 µg,

 • Tuńczyk (100 g): 6 µg,

 • Mleko (1 filiżanka): 3 µg.

Najbogatsze źródła Wit. D dla najmłodszych :

 • Mleko kobiece: 1,5-1,8 j.m./ 100 ml

 • Mleko krowie 0,4-1,2 j.m./ 100 ml

 • Mieszanki mleczne tj.:
  - mleko początkowe 40-50 j.m. / 100 ml
  - mleko następne 40-80 j.m./ 100 ml
  - mleko dla dzieci powyżej 1 roku życia 70-80 j.m./ 100 ml

Za jednostkę międzynarodową przyjęto 0,025mg czystego preparatu witaminy D2. 0,000025mg = 0,025µg czyli 1 mg zawiera 40.000 j.m.

Głównym źródłem Wit. D jest synteza w skórze pod wpływem promieni słonecznych UVB. Jednak warunkiem syntezy jest odpowiedni kąt padania promieni słonecznych, przy którym nie ulega ono rozproszeniu (od kwietnia do września od godz. 10:00 do godz. 15:00) oraz ekspozycja dużej powierzchni ciała (15 minutowa ekspozycja 20% powierzchni skóry zapewnia odpowiednią ilość Wit. D w organizmie). Filtry ochronne blokują i uniemożliwiają syntezę promieni UVB.

Witamina D dla Twojego dziecka

O suplementacji witaminy D porozmawiaj z lekarzem prowadzącym dziecko. Omówcie dietę dziecka, czas ekspozycji na słońce, lekarz przeprowadzi także badania fizykalne, szczególnie w obszarze główki dziecka.

Konsultacja z lekarzem jest szczególnie ważna, gdy dziecko mieści się w grupie ryzyka niedoboru witaminy D - do czego zaliczamy: choroby nerek, wcześniactwo, przyjmowanie leków przeciwpadaczkowych i glikokortykosteroidów, karmienie modyfikowanym mlekiem krowim, karmienie piersią, zaburzenia związane z wchłanianiem tłuszczów w przebiegu cholestatycznych chorób wątroby oraz zespołów złego wchłaniania jak celiakia czy mukowiscydoza, brak ekspozycji na promieniowanie słoneczne, niedobór wapnia w diecie (poniżej 200 mg/dobę), otyłość.

D jak dobroczynność

Poza profilaktyką krzywicy witamina D zmniejsza ryzyko infekcji, wskazuje się jej działanie w profilaktyce chorób układu krążenia i chorób nowotworowych. Witamina D jest niezbędna do wchłaniania wapnia w jelicie.

Ryzyko przedawkowania witaminy D jest minimalne. Dotyczy skrajnych przypadków, kiedy dzieciom podaje się ekstremalne dawki tej witaminy – nawet 100-krotnie przekraczające zalecane normy. Nadwrażliwość na witaminę D tj. nieprawidłowa odpowiedź na dawkę bezpieczną występuje w niektórych, rzadkich patologiach i wtedy suplementacja powinna odbywać się pod ścisłym nadzorem lekarza.

Podobne artykuły

Uśmiechnięta mama stoi na plaży z dzieckiem na rękach. Oboje ubrani są w stylu marynarskim - mają koszulki w granatowo-białe paski. Mama ma jasne włosy a na głowie okulary przeciwsłoneczne. Czytaj więcej

Wakacje z maluchem

Radzimy, o co zadbać, by podróżowanie z maluchem niczym Was nie zaskoczyło i stało się źródłem rodzinnej przyjemności.

Rodzic podaje dziecku lekarstwo na białej plastikowej łyżeczce. Dziecko siedzi na łóżku w białej pościeli i ufnie patrzy na rodzica. Czytaj więcej

Probiotyki - wskazania i sposoby podawania

Przeczytaj, czym są probiotyki, kiedy należy podawać je dziecku i dlaczego zawsze w towarzystwie prebiotyku.

Młoda roześmiana mama siedzi na sankach ze swoim dzieckiem w czasie zimy w lesie. Oboje mają czapki zimowe i zimowe ubrania. W tle widać drzewa i śnieg. Czytaj więcej

Pielęgnacja skóry dziecka zimą

Skóra dziecka jest cieńsza i delikatniejsza od skóry dorosłego, a tym samym jest bardziej narażona na niskie temperatury, mroźny wiatr, przejmującą wilgoć czy suche powietrze w domu. Dowiedz się, jak dbać o skórę ...

Roczny chłopczyk stoi w łóżeczku ze szczebelkami. Jest ubrany w bordowy pajacyk. Na policzkach i wokół ust ma zmiany skórne w postaci czerwonej wysypki. Czytaj więcej

Azs czyli atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry to przewlekająca się, uciążliwa choroba rozpoznawana najczęściej u niemowląt. Jeśli zauważasz chorobowe zmiany na skórze maluszka – ten artykuł jest dla Ciebie.

Noworodek leży i ma zamknięte oczy. Lekarz bada dziecko stetoskopem, przykłada stetoskop do klatki piersiowej noworodka. Ma fioletową rękawiczkę założoną na dłoni. Czytaj więcej

Badania noworodka

Podczas pierwszych chwil po porodzie oraz tych kilku dni, które spędzicie wspólnie w szpitalu, Twoje dziecko zostanie poddane wielu rutynowym badaniom i sprawdzianom.

Mama stoi na skwerze, trzyma noworodka na rękach i całuje czule jego główkę, przymykając przy tym oczy. Mama ma na głowie okulary przeciwsłoneczne, w tle widać czerwony wózek z budką. Czytaj więcej

Pierwszy spacer z noworodkiem

Jesteś świeżo upieczoną mamą i zastanawiasz się, kiedy możesz wyjść na pierwszy spacer z noworodkiem oraz jak się do tego przygotować? Podpowiadamy!

Nasze produkty

<p>Ja w ciąży brałam ogólne witaminy nic po za tym.&nbsp;</p>
PatrycjaP.
<p>U mnie w pierwszej ciąży najpierw brałam wszystkie witaminy oddzielnie magnez witaminę D3 kwas foliowy a dopiero od 4 mc kazała mi brać witaminy kompleksowe.&nbsp;</p>
karolina213
<p>ja też dodatkowej dawki nie brałam bo nic nie zalecał....</p>
Weronisia2019