Witamina D - naturalne źródła i suplementacja

Witamina D to jeden z bardzo ważnych związków dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju dziecka od jego pierwszych dni życia. Jej niedobór jest przyczyną krzywicy. O wchłanianiu witaminy D, produktach będących jej naturalnym bogactwem oraz suplementacji przeczytaj w artykule położnej Kamili Kotowicz. 

Kamila Kotowicz, położna

Data publikacji: 25-05-2018 Data modyfikacji: 23-09-2020

Krzywica zwana inaczej chorobą angielską jest to zaburzenie mineralizacji kości w okresie wzrastania dzieci najczęściej między 3. a 18. miesiącem życia. Przyczyną krzywicy może być niedobór wapnia, fosforanów, a przede wszystkim witaminy D.

Badania przeprowadzone przez Klinikę Gastroenterologii, Hepatologii i Zaburzeń Odżywiania, przy Instytucie „Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka” pokazały, że u niemowląt 6-miesięcznych niedobory witaminy D wykazuje 19% badanych, a w wieku 12 miesięcy – aż 32% badanych. Wyniki wskazują pogłębiające się niedobory witaminy D wraz z wiekiem niemowląt. Ryzyko niedoboru u małych dzieci i młodzieży jest wysokie, ponieważ w okresie małego nasłonecznienia suplementacja witaminy D praktycznie nie jest stosowana.

Naturalne bogactwo witaminy D

Wchłanianie wapnia w jelitach zależne jest od obecności witaminy D. Ważnym jej źródłem jest prawidłowa dieta - Wit. D3 pochodzenia zwierzęcego czyli cholekalcyferol oraz Wit. D2 pochodzenia roślinnego inaczej ergokalcyferol.

Oto kilka produktów bogatych w Wit. D:

 • Jaja: 1 jajko: 1,8 µg,

 • Ryby sumokształtne (100 g): 12,5 µg,

 • Krewetki (100 g): 4,5 µg,

 • Tran (2 łyżeczki): 242 µg,

 • Śledź (100 g) : 25 µg,

 • Makrela (100 g): 24 µg,

 • Łosoś (100 g) : 12 µg,

 • Sardynki w oleju (100 g): 9 µg,

 • Tuńczyk (100 g): 6 µg,

 • Mleko (1 filiżanka): 3 µg.

Najbogatsze źródła Wit. D dla najmłodszych :

 • Mleko kobiece: 1,5-1,8 j.m./ 100 ml

 • Mleko krowie 0,4-1,2 j.m./ 100 ml

 • Mieszanki mleczne tj.:
  - mleko początkowe 40-50 j.m. / 100 ml
  - mleko następne 40-80 j.m./ 100 ml
  - mleko dla dzieci powyżej 1 roku życia 70-80 j.m./ 100 ml

Za jednostkę międzynarodową przyjęto 0,025mg czystego preparatu witaminy D2. 0,000025mg = 0,025µg czyli 1 mg zawiera 40.000 j.m.

Głównym źródłem Wit. D jest synteza w skórze pod wpływem promieni słonecznych UVB. Jednak warunkiem syntezy jest odpowiedni kąt padania promieni słonecznych, przy którym nie ulega ono rozproszeniu (od kwietnia do września od godz. 10:00 do godz. 15:00) oraz ekspozycja dużej powierzchni ciała (15 minutowa ekspozycja 20% powierzchni skóry zapewnia odpowiednią ilość Wit. D w organizmie). Filtry ochronne blokują i uniemożliwiają syntezę promieni UVB.

Witamina D dla Twojego dziecka

O suplementacji witaminy D porozmawiaj z lekarzem prowadzącym dziecko. Omówcie dietę dziecka, czas ekspozycji na słońce, lekarz przeprowadzi także badania fizykalne, szczególnie w obszarze główki dziecka.

Konsultacja z lekarzem jest szczególnie ważna, gdy dziecko mieści się w grupie ryzyka niedoboru witaminy D - do czego zaliczamy: choroby nerek, wcześniactwo, przyjmowanie leków przeciwpadaczkowych i glikokortykosteroidów, karmienie modyfikowanym mlekiem krowim, karmienie piersią, zaburzenia związane z wchłanianiem tłuszczów w przebiegu cholestatycznych chorób wątroby oraz zespołów złego wchłaniania jak celiakia czy mukowiscydoza, brak ekspozycji na promieniowanie słoneczne, niedobór wapnia w diecie (poniżej 200 mg/dobę), otyłość.

D jak dobroczynność

Poza profilaktyką krzywicy witamina D zmniejsza ryzyko infekcji, wskazuje się jej działanie w profilaktyce chorób układu krążenia i chorób nowotworowych. Witamina D jest niezbędna do wchłaniania wapnia w jelicie.

Ryzyko przedawkowania witaminy D jest minimalne. Dotyczy skrajnych przypadków, kiedy dzieciom podaje się ekstremalne dawki tej witaminy – nawet 100-krotnie przekraczające zalecane normy. Nadwrażliwość na witaminę D tj. nieprawidłowa odpowiedź na dawkę bezpieczną występuje w niektórych, rzadkich patologiach i wtedy suplementacja powinna odbywać się pod ścisłym nadzorem lekarza.

Podobne artykuły

Uśmiechnięta mama stoi na plaży z dzieckiem na rękach. Oboje ubrani są w stylu marynarskim - mają koszulki w granatowo-białe paski. Mama ma jasne włosy a na głowie okulary przeciwsłoneczne. Czytaj więcej

Wakacje z maluchem - poznaj nasze rady

Radzimy, o co zadbać, by podróżowanie z maluchem niczym Was nie zaskoczyło i stało się źródłem rodzinnej przyjemności.

Rodzic podaje dziecku lekarstwo na białej plastikowej łyżeczce. Dziecko siedzi na łóżku w białej pościeli i ufnie patrzy na rodzica. Czytaj więcej

Probiotyki - wskazania i sposoby podawania

Przeczytaj, czym są probiotyki, kiedy należy podawać je dziecku i dlaczego zawsze w towarzystwie prebiotyku.

Młoda roześmiana mama siedzi na sankach ze swoim dzieckiem w czasie zimy w lesie. Oboje mają czapki zimowe i zimowe ubrania. W tle widać drzewa i śnieg. Czytaj więcej

Pielęgnacja skóry dziecka zimą

Skóra dziecka jest cieńsza i delikatniejsza od skóry dorosłego, a tym samym jest bardziej narażona na niskie temperatury, mroźny wiatr, przejmującą wilgoć czy suche powietrze w domu. Dowiedz się, jak dbać o skórę ...

Roczny chłopczyk stoi w łóżeczku ze szczebelkami. Jest ubrany w bordowy pajacyk. Na policzkach i wokół ust ma zmiany skórne w postaci czerwonej wysypki. Czytaj więcej

Azs czyli atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry to przewlekająca się, uciążliwa choroba rozpoznawana najczęściej u niemowląt. Jeśli zauważasz chorobowe zmiany na skórze maluszka – ten artykuł jest dla Ciebie.

Noworodek leży i ma zamknięte oczy. Lekarz bada dziecko stetoskopem, przykłada stetoskop do klatki piersiowej noworodka. Ma fioletową rękawiczkę założoną na dłoni. Czytaj więcej

Badania noworodka po porodzie w szpitalu

Podczas pierwszych chwil po porodzie oraz tych kilku dni, które spędzicie wspólnie w szpitalu, Twoje dziecko zostanie poddane wielu rutynowym badaniom i sprawdzianom.

Mama stoi na skwerze, trzyma noworodka na rękach i całuje czule jego główkę, przymykając przy tym oczy. Mama ma na głowie okulary przeciwsłoneczne, w tle widać czerwony wózek z budką. Czytaj więcej

Pierwszy spacer z noworodkiem

Jesteś świeżo upieczoną mamą i zastanawiasz się, kiedy możesz wyjść na pierwszy spacer z noworodkiem oraz jak się do tego przygotować? Podpowiadamy!

Nasze produkty

<p>Ja w ciąży brałam ogólne witaminy nic po za tym.&nbsp;</p>
PatrycjaP.
<p>U mnie w pierwszej ciąży najpierw brałam wszystkie witaminy oddzielnie magnez witaminę D3 kwas foliowy a dopiero od 4 mc kazała mi brać witaminy kompleksowe.&nbsp;</p>
karolina213
<p>ja też dodatkowej dawki nie brałam bo nic nie zalecał....</p>
Weronisia2019