Kleszcze to niepozorne pajęczaki, które jednak mogą przenosić groźne, szczególnie dla dzieci, choroby. Jak zabezpieczyć się przed kleszczami i co zrobić w przypadku ukąszenia przez kleszcza? Przeczytaj!
Konsultacja merytoryczna: lek. med. Danuta Chrzanowska - Liszewska, specjalista pediatrii i neonatolog
Kleszcze to niepozorne pajęczaki, które jednak mogą przenosić groźne, szczególnie dla dzieci, choroby. Jak zabezpieczyć się przed kleszczami i co zrobić w przypadku ukąszenia przez kleszcza? Przeczytaj!
#Gdzie najczęściej atakują kleszcze?
#Jak zabezpieczyć się przed kleszczami?
#Jak bezpiecznie usunąć kleszcza?
Te maleńkie pasożyty żywiące się krwią są wyjątkowo podstępne. Atakują niezauważalnie w różnych miejscach i o różnych porach. U wielu osób budzą tak silny lęk, że rezygnują ze spacerów wśród zieleni. Niepotrzebnie.
Zazwyczaj ukąszenie kleszcza nie są groźne dla zdrowia. Niemniej jednak bywa, że są nosicielami drobnoustrojów wywołujących groźne dla człowieka choroby, takie jak borelioza czy kleszczowe zapalenie opon mózgowych. Dla tego warto nieco bliżej przyjrzeć się nieprzyjacielowi.
Na świecie istnieje przeszło 850 gatunków kleszczy z czego w Polsce występuje około 20. Najczęściej spotykamy jednak tylko trzy gatunki.
kleszcz pospolity – występuje w całej Polsce, najchętniej w miejscach o dużej wilgotności. Szczególnie lubi lasy liściaste i mieszane choć nie pogardzi też iglastym o ile poszycie jest wystarczająco gęste. Nie pogardzi również i miejskimi parkami, skwerkami oraz ogródkami działkowymi.
kleszcz łąkowy – także jest miłośnikiem wilgoci. Jego ulubione miejsca to łąki wokół jezior, zakrzewione pastwiska oraz tereny podmokłe.
obrzeżek gołębi – najchętniej żywi się krwią gołębi ale nie pogardzi też ludzką. Występuje w miejscach gdzie gnieżdżą się gołębie czyli na poddaszach, strychach i zakamarkach budynków. Czasami dostają się do mieszkań przez okna lub otwory wentylacyjne.
Sezon kleszczowy w Polsce jest bardzo długi bo rozpoczyna się mniej więcej na przełomie marca i kwietnia, kiedy to temperatura gleby osiąga 5 – 7˚C i trwa do przełomu października i listopada.
Zaobserwowano, że kleszcze łąkowe i pospolite atakują najczęściej w ciągu dnia, koło godziny 8:00 a później od mniej więcej 15:00 do północy. Natomiast obrzeżki najbardziej aktywne są w nocy.
Kogo najchętniej atakują kleszcze?
Kleszcze najbardziej lubią skórę ciepłą, delikatną i wilgotną. Skóra dziecka jest więc wyjątkowo łakomym kąskiem. Osoby, które obficie się pocą również są nieco bardziej narażone.
Gdy dopadną ofiarę potrafią długo po niej wędrować w poszukiwaniu odpowiedniego do wkłucia się miejsca. Dla tego po każdym spacerze bardzo dokładnie należy obejrzeć całe ciało. Szczególnie lubianymi przez kleszcze miejscami są: pachy, pachwiny, pod kolanami, za uszami, między pośladkami oraz zagłębienie pępka.
Niestety nie ma 100% skutecznej metody zabezpieczenia się przed kleszczem, co nie oznacza, że nie warto podejmować prób. Istnieją sprawdzone sposoby, które znacznie zmniejszają ryzyko ukąszenia przez kleszcze.
Stosuj repelenty – w aptekach dostępnych jest wiele środków odstraszających kleszcze. Są wśród nich takie, które można stosować u alergików oraz u dzieci już od 1 dni życia. Zazwyczaj trzeba je aplikować kilkukrotnie, co 2 – 3 godziny.
Olejki eteryczne – wystarczy dodać 5 kropli oleju do 50 ml wody którym bezpiecznie można spryskać wózek lub ubranko dziecka. Polecany jest olejek goździkowy, tymiankowy, szałwiowy, miętowy, migdałowy i z drzewa herbacianego. Tego ostatniego nie trzeba nawet rozcieńczać.
Długie, jasne ubrania – długie nogawki i rękawy zakryte buty oraz czapeczka z pewnością utrudnią kleszczowi zadanie. Ponadto jeżeli ubrania będą w jasnych kolorach łatwiej ci będzie dostrzec wędrującego po nich intruza.
Moskitiera – założona na wózek stanowi kolejną barierę, którą być może nie uda się kleszczowi pokonać.
Wybierz się na spacer koło południa – jeżeli tylko pogoda na to pozwala, to znaczy nie ma wielkiego upału postaraj się zaplanować spacer między godziną 8:00 a 16:00. Jest to pora najmniejszej aktywności kleszczy.
Trzymaj się ścieżek – w lesie lub parku staraj się chodzić po wyznaczonych ścieżkach, unikając przeciskania się pomiędzy krzewami. Tam najłatwiej trafić na kleszcza.
Sposobem na zabezpieczenie się przed groźną chorobą przenoszoną przez kleszcze, jaką jest kleszczowe zapalenie mózgu są szczepienia, którym można poddać dzieci po ukończeniu 1. roku życia. Szczepionka podawana jest w trzech dawkach, z których każda kosztuje ok. 100 zł.
Pamiętaj jednak, że szczepienie to chroni jedynie przed zakażeniem wirusem wywołującym zapalenie mózgu, nie zaś w ogóle przed ukąszeniem. Dla tego mimo szczepienia nadal warto zachować środki ostrożności opisane wyżej.
Może się zdarzyć, że mimo zachowania ostrożności kleszcz jednak się przyczepi. Nie każde ukąszenie wymaga interwencji lekarza, choć konsultacja specjalisty na pewno nie zaszkodzi. Ważne jest by kleszcz został jak najszybciej, prawidłowo usunięty. W tym celu należy:
wysterylizować spirytusem pęsetę kosmetyczną;
złapać kleszcza możliwie najbliżej skóry;
stanowczym ruchem pociągnąć w kierunku przeciwnym do wkłucia;
umieścić kleszcza na białej kartce i upewnić się, że został wyjęty w całości
zdezynfekować miejsce po ukąszeniu;
po zabiegu dokładnie umyć ręce.
Oprócz pęsety można użyć specjalnych urządzeń do usuwania kleszcza dostępnych w aptekach lub zassać za pomocą strzykawki.
Usuniętego kleszcza można zapakować do plastikowego pojemnika i wysłać w celu zbadania do odpowiedniego laboratorium. Wykrycie obecności choroby w kleszczu, pozwoli na szybkie podjęcie leczenia osoby ukąszonej. Trzeba jednak pamiętać, że fakt, iż kleszcz okazał się być nosicielem choroby nie oznacza, że osoba ukąszona została zakażona. Decyzję o diagnostyce i leczeniu podejmuje zawsze lekarz na podstawie objawów pacjenta.
nie usuwaj kleszcza gołymi rękami;
nie łap kleszcza za obrzęknięty odwłok;
nie przekręcaj kleszcza przy usuwaniu. Może to spowodować, że głowa zostanie w ciele;
nie próbuj udusić kleszcza smarując go masłem lub spirytusem. Spowoduje to, że kleszcz zwymiotuje zwiększając tym samym ryzyko zakażenia.
Najważniejszym w temacie kleszczy wydaje się być kierowanie się zdrowym rozsądkiem. Nie wolno w żadnym wypadku bagatelizować skutków ukąszeń. Co więcej – w razie jakichkolwiek wątpliwości, czy wystąpienia niepokojących objawów takich jak silny rumień w miejscu ukąszenia lub gorączka – należy niezwłocznie udać się do lekarza.
Jednakże nie należy od razu popadać w paranoję i rezygnować całkowicie ze spacerów wśród zieleni. Zachowując odpowiednie środki ostrożności, ryzyko groźnych konsekwencji można zminimalizować. Korzyści dla zdrowego rozwoju dziecka, płynące z przebywania na świeżym powietrzu, są bowiem nie do przecenienia.
Jesteś świeżo upieczoną mamą i zastanawiasz się, kiedy możesz wyjść na pierwszy spacer z noworodkiem oraz jak się do tego przygotować? Podpowiadamy!
Określenie stopnia napięcia mięśniowego u noworodka jest ważną informacją na temat stanu rozwoju jego układu nerwowego i mózgu. Dowiedz się, czym jest wzmożone i obniżone napięcie mięśniowe, jak je rozpoznać ...
Oparzenie, drzazga, ukąszenie kleszcza - podpowiadamy, co robić w nagłych przypadkach drobnych i poważniejszych urazów, a także, kiedy niezbędna jest interwencja lekarza.
Słońce, zabawy na świeżym powietrzu, wysokie temperatury, ugryzienia owadów mogą stanowić dla dzieci realne zagrożenie. Wprowadź w życie zasady z artykułu, a lato będzie bezpieczne!
Radzimy, o co zadbać, by podróżowanie z maluchem niczym Was nie zaskoczyło i stało się źródłem rodzinnej przyjemności.
<p>Przy dziecku to trzeba od razu robic badania, licho nie spi</p>
Dziewczyny, podbijam wątek, bo dość na czasie, kleszcze to ostatnio plaga. Czym zabezpieczacie dzieciaki i siebie? Ja kupiłam też póki co zestaw Kick the Tick expert, do bezpiecznego usuwania kleszczy, więc w końcu nie mam problemu z obawą, że część ...
Ja sama też bym sobie nigdy nie wyciągnęła kleszcza. Jakoś strasznie się boję. Ale jeśli syn miałby kleszcza to jednak mimo wszystko zrobiłbym badania w kierunku boleriozy.