Angina to choroba najczęściej wywoływana przez bakterie paciorkowca. Nieprawidłowo leczona może doprowadzić do groźnych powikłań. Sprawdź, po czym rozpoznać tę chorobę i jak na nią reagować, aby uchronić dziecko przed nieprzyjemnymi konsekwencjami.
Konsultacja merytoryczna: lek. med. Danuta Chrzanowska - Liszewska, specjalista pediatrii i neonatolog
Pierwszym objawem, wskazującym na rozwijającą się anginę, mogą być trudności z przełykaniem, spowodowane bólem gardła. Węzły chłonne malca powiększają się i pojawia się wysoka gorączka(nawet do 40*). Migdałki stają się czerwone i opuchnięte. Są one pierwszą linią obrony organizmu, i jeżeli nie odeprą ataku, zaczynają chorować. Robią się wtedy bardzo bolesne a na ich powierzchni pojawia się biały, ropny nalot, tzw. czopy ropne. Tym objawom nierzadko towarzyszą też dreszcze, wymioty, bóle głowy oraz ogólne osłabienie organizmu i pogorszone samopoczucie.
Anginę dość łatwo pomylić z przeziębieniem, które jest infekcją wirusową i przebiega o wiele łagodniej. Jeśli Twoje dziecko zachoruje na infekcję wirusową gardła, jego gorączka prawdopodobnie nie przekroczy 38*, pojawi się gorsze samopoczucie i kaszel. Angina jest zdecydowanie bardziej gwałtowna. Warto pamiętać również, że na anginę chorują zazwyczaj dzieci pomiędzy 3. a 15. rokiem życia – młodszym zdarza się to niezwykle rzadko.
Jeśli u swojego dziecka zaobserwujesz objawy sugerujące anginę, powinnaś natychmiast udać się z nim do lekarza. Ze względu na swoją specyfikę, angina jest łatwa do zdiagnozowania Może się jednak zdarzyć, że lekarz będzie miał wątpliwości, co do źródła objawów, bo migdałki nie będą powiększone i nie pokryją się nalotem. Warto wtedy poprosić go o wykonanie szybkiego testu na obecność paciorkowca w gardle. Badanie to polega na pobraniu wymazu z gardła a następnie poddanie go analizie. Na wynik trzeba czekać tylko 20 minut. Jeśli Twój lekarz nie ma możliwości wykonania takiego testu – udaj się do najbliższego laboratorium. Wynik tych badań może być dostępny już po upływie 24 godzin. Dzięki niemu upewnisz się, co dolega Twojemu dziecku.
Angina jest chorobą o podłożu bakteryjnym, przenoszącą się, głównie poprzez kontakt, a także drogą kropelkową. Mogą ją wywołać bakterie paciorkowca lub, nieco rzadziej, inne bakterie. Bakterie te stale występują w jamie ustnej, nosie i gardle i mogą uaktywnić się, gdy pojawią się sprzyjające ku temu warunki np. nagła różnica temperatur podczas jedzenia lodów lub picia zimnych napoi latem Inne czynniki ryzyka:
Wchodzenie z maluchem „do” lub wychodzenie „z” klimatyzowanych pomieszczeń, z dużą różnicą temperatury np. do centrów handlowych lub sklepów wielkopowierzchniowych
Ustawianie klimatyzacji w samochodzie na niską temperaturę podczas upalnych dni, szczególnie jeśli nawiew skierowany jest na dziecko
Wychłodzenie organizmu dziecka
Kontakt z osobami chorymi lub z przedmiotami, których dotykały osoby chore, np. picie z tego samego kubka
Stres, przemęczenie lub osłabienie organizmu po przebytej chorobie
Jeśli lekarz potwierdzi diagnozę - przepisze maluchowi antybiotyk. Pamiętaj, aby podawać go dokładnie według zaleceń lekarza – z reguły, zaleca się 10 dniową antybiotykoterapię. Nie przerywaj kuracji w momencie, gdy zauważysz poprawę. Ryzykujesz wtedy, że choroba wróci i to ze zdwojoną siłą bo bakterie „nauczą się” zwalczać antybiotyk. Niedoleczona, powracająca angina grozi przewlekłym stanem zapalnym. Jeśli malucha męczy wysoka gorączka, podaj mu leki na obniżenie temperatury – najlepiej, jeśli skonsultujesz się z lekarzem, który lek przeciwgorączkowy będzie najbezpieczniejszy.
Oto kilka dodatkowych zasad, które warto stosować, gdy maluch choruje:
Podaj maluchowi leki do ssania z substancją dezynfekującą oraz przeciwbólową.
Pamiętaj, aby podawać dziecku dużo picia – wysoka temperatura może doprowadzić do odwodnienia!
Pilnuj, aby szkrab nie wychodził z łóżka – na czas choroby oraz kilka dni po jej ustąpieniu powinien w nim pozostać.
Do jedzenia podawaj mu lekkostrawne posiłki – delikatnie ciepłe lub letnie.
Możesz podać maluchowi delikatne leki przeciwbólowe, np. paracetamol.
Jeśli nie zostanie dobrze wyleczona, angina, może doprowadzić do groźnych powikłań, od upośledzenia słuchu po schorzenia stawów, zapalenie wsierdzia czy kłębuszkowe zapalenie nerek. Jeśli migdałki pozostaną zainfekowane, po 4 – 5 dniach może dojść do powstania ropnia okołomigdałowego lub pozagardłowego, który wiąże się z ostrym bólem promieniującym aż do ucha i może doprowadzić do stanu zapalnego w obrębie czaszki lub nawet całego organizmu.
Niektóre dzieci cierpiące z powodu nawracających ataków anginy poddawane są zabiegowi usunięcia migdałków. Warto to rozważyć, zwłaszcza gdy migdałki Twojego malca są przerośnięte – nie mają wtedy żadnych zasobów do zwalczania zakażeń. Mogą nawet doprowadzać do nawrotów choroby, bo bakterie ukryte pomiędzy ich włóknami nie reagują na antybiotyki.
Zapewniaj dziecku zdrowe, pełnowartościowe posiłki, bogate w witaminy z warzyw i owoców oraz kasz
Zachęcaj je do aktywności fizycznej, najlepiej na świeżym powietrzu.
Ubieraj stosownie do pogody – nie wychładzaj zimą i nie przegrzewaj latem. Warto ubierać dzieci „na cebulkę”, bo wtedy łatwo dostosować ubranie do zmieniających się warunków pogodowych.
Unikaj wystawiania malca na nagłe różnice temperatur, tzw. szoki termiczne. Gdy wchodzi do zimnej wody latem, niech robi to stopniowo. Jeśli podróżujecie samochodem, w którym jest klimatyzacja, zwiększ temperaturę na chwilę przed postojem lub otwórz okna aby wpuścić ciepłe powietrze do środka.
Zęby, zatoki i uszy są umiejscowione bardzo blisko migdałków. Pilnuj więc, aby były to strefy zdrowe, wolne od zapaleń czy bakterii.
Naucz malucha dbania o higienę: nawyk mycia rąk to podstawowa ochrona przed zakażeniami.
Przeczytajcie, czym różni się infekcja wirusowa od bakteryjnej, gdyż ma to kluczowe znaczenie dla sposobu leczenia Waszego dziecka.
Antybiotyki doskonale radzą sobie ze zwalczaniem bakterii, nie działają natomiast przeciwwirusowo. Sprawdź, co leczy antybiotyk, kiedy unikać jego stosowania i jak zminimalizować skutki uboczne jego działania.
Gorączka nie zawsze jest zwiastunem choroby, jednak nie należy jej lekceważyć. Zwłaszcza u niemowlaka, podwyższona temperatura ciała wymaga obserwacji, a nierzadko również konsultacji lekarskiej.
Poznaj objawy i sposoby leczenia infekcji dróg moczowych u niemowląt.
Kaszel może mieć różne postacie i być objawem zarówno choroby, jak i alergii czy ząbkowania. Dla rodziców, szczególnie małych dzieci, ważne jest, by umieli rozróżniać jego charakter.
Mój synek na szczescie tego nie miał
My wlasnie jestesmg swiezo po anginie. Wyszlismy poza srednia, synek zachorowal w wieu 22 miesiecy; (, wiele razy chorowal na zapalenie oskrzeli, ale angina to prawdziwa masakra w kosmosie. Najgorsza choroba i przebieg jak dotychczas. Dostalismy anty...
Ja niestety anginę przechodziłam zarówno w dzieciństwie jak i już jako dorosła. Choroba paskudna i ani trochę przyjemna. Dorosłego wymęczy a co dopiero malucha.