Katar, kaszel i ból gardła to objawy występujące zarówno podczas alergicznego nieżytu dróg oddechowych, jak i przeziębienia. Jak zatem rozróżnić te dwie dolegliwości u dziecka i rozpocząć odpowiednie leczenie? Podpowiadamy.
Konsultacja merytoryczna: lek. med. Danuta Chrzanowska - Liszewska, specjalista pediatrii i neonatolog
Początkowe objawy alergii mogą mylnie wskazywać na infekcję wirusową potocznie nazywaną przeziębieniem. Pojawia się przeźroczysta wydzielina z nosa, kichanie oraz swędzenie gardła. Podrażnienie błony śluzowej powoduje następnie suchy, męczący kaszel. Z czasem jednak objawy alergiczne łatwiej odróżnić od wirusowych. Oto cechy różnicujące, na które warto zwrócić uwagę:
Alergia: powodowana jest nadreakcją układu immunologicznego na niegroźne czynniki np. pyłki roślin, które organizm traktuje jako niebezpieczne drobnoustroje. Podczas pierwszego kontaktu z alergenami organizm produkuje przeciwciała, które przy następnym kontakcie zaczynają z nimi walczyć, powodując uszkodzenie powierzchni komórek tucznych i uwolnienie histaminy wywołującej stan zapalny. W efekcie pojawia się katar, kaszel i podrażnienie oczu, które nie mijają dopóki dziecko styka się z alergenem.
Przeziębienie: jest wywoływane przez wirusy, które atakują początkowo błonę śluzową nosa i gardła. Organizm dziecka zaczyna się bronić, reagując katarem i kaszlem. Po kilku dniach leczenia - zwalcza wirusa i powraca do formy.
Może się jednak zdarzyć, że białko wirusa zostanie rozpozanen przez komórwki obronne organizmu jako antygen i zacznie się produkcja przeciwciał skierowanych przeciw temu wirusowi. Taka sytuacja, w znacznym stopniu utrudnia odróżnienie alergii od infekcji.
Jeśli jedno z rodziców cierpi na alergię istnieje 30%owe prawdopodobieństwo, że dziecko również będzie alergikiem. Zaś w przypadku alergii wziewnej występującej u obojga rodziców ryzyko jej dziedziczenia wzrasta do 80%.
Alergia: najczęściej pojawia się wiosną i latem u dzieci uczulonych na pyłki roślin - często w czasie pylenia konkretnej rośliny, zaś jesienią u maluchów uczulonych na zarodniki grzybów i pleśni. Trwa do czasu, aż nie wyeliminujemy kontaktu z alergenem.
Przeziębienie/infekcja wirusowa: zwykle pojawia się późną jesienią, zimą i wczesną wiosną. Trwa od trzech dni do dwóch tygodni.
Alergiczne: oczy są zaczerwienione, przekrwione, opuchnięte, łzawią. Pieką i swędzą w okolicach spojówek.
Wirusowe: bardzo rzadko swędzą i pieką. Mogą być zaczerwienione i podrażnione w sytuacji, gdy dojdzie do zapalenia zatok przynosowych.
Pyłki roślin
Zarodniki grzybów i pleśni
Roztocza kurzu domowego
Sierść zwierząt
Alergiczna: pojawia się nagle, jest stale rzadka, wodnista, cieknąca. Nie gęstnieje wraz z upływem czasu a jej największą ilość w nosku obserwujemy rano. Nierzadko towarzyszy jej uczucie swędzenia w nosie, powodujące kichanie.
Wirusowa: początkowo jest rzadka i klarowna, ale po kilku dniach gęstnieje i zmienia zabarwienie na białe lub żółtawe. Towarzyszą jej inne objawy chorobowe np. zaczerwienienie gardła, ból mięśni, uczucie rozbicia.
Alergiczny: swędzący, piekący lub drażniący. Wiąże się z podrażnieniem błony śluzowej przez suchy kaszel, spływającą wydzielinę i oddychanie przez malca buzią w wyniku zatkania przewodów nosowych. Gardło może być obrzęknięte, ale nie jest zaczerwienione.
Wirusowy: utrudniający przełykanie, początkowo silny, zaś po kilku dniach zmniejszający się. Gardło jest zaczerwienione, a węzły chłonne zazwyczaj powiększone.
Alergiczne: gwałtowne, często wielokrotne - napadowe. Nasilające się w kontakcie z alergenem. Jeśli dziecko jest uczulone na pyłki roślin, katar i kichanie nasilają się po wyjściu na dwór. U dzieci cierpiących na katar sienny najczęściej pojawia się on rankiem, gdy jest największe stężenie pyłków roślin, a maleje po oczyszczającym powietrze deszczu.
Wirusowe: charakteryzuje się pojedynczymi kichnięciami i stałością bez względu na miejsce, w którym dziecko się znajduje.
Alergiczny: jest zazwyczaj męczący i suchy.
Wirusowy: początkowo może być suchy, ale zazwyczaj po kilku dniach zmienia się na mokry i wymagający odkrztuszania.
Alergia: przy alergii najczęściej występuje prawidłowa temperatura ciała, bardzo rzadko może pojawić się nieznaczne jej podwyższenie, ale nigdy gorączka.
Przeziębienie: często występuje stan podgorączkowy, zaś w ostrzejszej infekcji wirusowej - gorączka
Pani doktor, w jaki sposób zdiagnozować alergię u dziecka?
"Na początku najważniejszy jest dokładny wywiad rodzinny dotyczący alergii a także pytania o objawy typowe dla uczulenia , jak są nasilone, w jakich porach roku (miesiącach) występują lub, czy obserwuje się reakcje w towarzystwie zwierząt.
Następnie można wykonać testy skórne, punktowe lub naskórkowe testy płatkowe. Jednak tylko wtedy, kiedy pacjent współpracuje - nie u małych dzieci. Testy skórne służą ocenie reakcji skóry na alergeny.
Wyróżniamy skórne testy punktowe do wykrycia lub potwierdzenia uczulenia u pacjentów z podejrzeniem atopowego zapalenia skóry. Służą do diagnozowania uczulenia na alergeny powietrznopochodne.. Mogą służyć do diagnostyki alergii pokarmowych u dzieci.
Naskórkowe testy płatkowe stosuje się w diagnostyce alergicznej różnych odmian wyprysku np. kontaktowego. Jest to ocena reakcji skóry na szereg związków chemicznych.
Wykonuje się jeszcze badanie z krwi. Jest to oznaczenie we krwi przeciwciał IgE - całej puli lub ściśle określonych. Badanie może służyć kwalifikacji chorego do odczulania a także może być pomocne u pacjentów, u których nie można wykonać skórnych testów punktowych. Badanie jest bezpieczne i może być wykonane u najmłodszych dzieci."
Angina to choroba najczęściej wywoływana przez bakterie paciorkowca. Sprawdź, po czym rozpoznać tę chorobę i jak na nią reagować, aby uchronić dziecko przed nieprzyjemnymi konsekwencjami.
Przeczytajcie, czym różni się infekcja wirusowa od bakteryjnej, gdyż ma to kluczowe znaczenie dla sposobu leczenia Waszego dziecka.
Gorączka nie zawsze jest zwiastunem choroby, jednak nie należy jej lekceważyć. Zwłaszcza u niemowlaka, podwyższona temperatura ciała wymaga obserwacji, a nierzadko również konsultacji lekarskiej.
Antybiotyki doskonale radzą sobie ze zwalczaniem bakterii, nie działają natomiast przeciwwirusowo. Sprawdź, co leczy antybiotyk, kiedy unikać jego stosowania i jak zminimalizować skutki uboczne jego działania.
Kaszel może mieć różne postacie i być objawem zarówno choroby, jak i alergii czy ząbkowania. Dla rodziców, szczególnie małych dzieci, ważne jest, by umieli rozróżniać jego charakter.
Ja i moja rodzina na szczęście nie zmagamy się z alergią. Jest mi przykro, że tyle ludzi musi to przechodzić, w szczególności dzieci. Natomiast moja znajoma często czyta artykuły na temat alergii u dzieci, to jej ulubiony portal http://alergiko.pl/a...
Fajny artykuł :-) przyda sie w tych czasach bo wydaje mi się ze tych alergenów i w powietrzu i w jedzeniu jest coraz więcej i te dzieciaczki co drugi z alergia :-(
Przydatny artykul. Córka ma 13 miesięcy i Pani doktor podejrzewa u niej alergie. Na razie jest zbyt mala zeby to potwierdzić jakimikolwiek badaniami, więc musimy czekac. Wszystko możliwe ponieważ mąż jest alergikiem. Latem corka byla ma leku odczulaj...