Podawanie dziecku picia z butelki jest wygodne, jednak na dłuższą metę niekorzystne. Używanie kubeczka ze słomką jest nie tylko bezpieczne, ale także wartościowe dla rozwoju dziecka. Poznaj sprawdzone zalety picia przez słomkę.
Konsultacja merytoryczna: mgr Karolina Dyba, pedagog i neurologopeda.
#Picie przez słomkę nie powoduje wad zgryzu
#Picie przez słomkę uczy prawidłowo oddychać
#Picie przez słomkę pomaga w nauce mowy
#Picie przez słomkę jest wygodne
#Picie przez słomkę uczy samodzielności i samokontroli
Umiejętność ssania powstaje już na etapie życia płodowego. Po przyjściu na świat zdrowy maluch może dzięki temu zaspokoić głód. Ssanie jest również treningiem dla buzi dziecka – ćwiczy wargi, język oraz mięśnie twarzy. Wszystko po to, by na kolejnym etapie rozwoju umieć poradzić sobie ze stałym pokarmem. Ćwiczenia te pomogą też dziecku skoordynować jedzenie z oddychaniem i przygotują malucha do mówienia.
Z czasem odruch ssania zanika, a dziecko jest gotowe na nowe wyzwania. Około 6. miesiąca powinno mieć już za sobą próby karmienia łyżeczką. Gdy dziecko skończyło 6 miesięcy oraz stabilnie, samodzielnie siedzi warto zacząć uczyć je picia z kubka ze słomką. Pamiętaj, by dać maluchowi czas, pozwól mu na opanowanie jednej umiejętności zanim przejdziecie do następnej.
Aby picie przez słomkę miało korzystny wpływ na rozwój dziecka muszą być zachowane pewne zasady.
Pamiętaj, by:
Podczas picia przez słomkę zaangażowane powinny być wargi, dziecko nie powinno trzymać słomki zębami. Na pewnym etapie rozwoju pozostanie przy ssaniu może mieć niekorzystny wpływ na zęby dziecka i kształtowanie się jamy ustnej, natomiast prawidłowe picie z kubeczka ze słomką nie powoduje ryzyka powstawania wad zgryzu.
Jedną z bardzo ważnych umiejętności podczas jedzenia, picia i mówienia jest odpowiednie oddychanie. Dziecko musi opanować również koordynację połykania jedzenia z nabieraniem powietrza. Dzięki piciu przez słomkę maluch kształtuje jedną z ogromnie ważnych umiejętności – panowanie nad fazą wdechu i wydechu, a to znacznie zmniejsza ryzyko zakrztuszenia się podczas picia i jedzenia.
Sprawdź nasz Nowy kubek ze słomką - Straw Beginner Buddy Bear
Ćwiczenie mięśni twarzy, jamy ustnej, prawidłowego oddechu, dobry zgryz ma wpływ na rozwój mowy u dziecka. Podczas picia przez słomkę maluch musi zaangażować wargi, język, policzki czyli cały aparat mowy. Taki trening będzie nieoceniony, gdy maluszek zacznie mówić. Wszystkie umiejętności, które ćwiczył pijąc, pomogą mu artykułować dźwięki.
Pamiętaj: Specjaliści zalecają podawanie do picia wody. Jednak jeśli chcesz, by dziecko od czasu do czasu musiało mocniej napracować się podczas picia, możesz podać mu przez słomkę w ramach przekąski, koktajl lub smoothie ze świeżych warzyw i owoców.
Dzieci zwykle uwielbiają picie przez słomkę z ulubionego kubeczka. To duża frajda, poza tym nowa umiejętność, która zapewnia poczucie dumy. Kubeczek ze słomką można zabrać ze sobą wszędzie, a gdy ma szczelne zamknięcie, rodzic jest spokojny, że nic się z niego nie wyleje.
Sprawdź nasz Nowy kubek ze słomką- Straw Beginner Indian Summer
Kubeczek ze słomką daje dziecku poczucie niezależności. Gdy opanuje już picie z takiego kubeczka, może w każdej chwili sam ugasić pragnienie a to duży krok w stronę bycia samodzielnym. Maluch ma powód do dumy i radości, a każde takie osiągnięcie wzmacnia jego poczucie własnej wartości. Picie z kubeczka ze słomką uczy dziecko samokontroli, maluszek pije bowiem kiedy chce i tyle, na ile ma ochotę.
Na pewnym etapie rozwoju dziecka zanika u niego odruch ssania i dla jego prawidłowego, harmonijnego rozwoju konieczne jest przejście na inne sposoby podawania picia i pokarmów. Kubek ze słomką jest tu dobrym wyborem. Pozwala dziecku ćwiczyć jamę ustną i mięśnie twarzy, tym samym przygotowując go na dalsze wyzwania takie, jak mówienie. Nie powoduje wad zgryzu i pomaga maluchowi przejść do kolejnych etapów samodzielności.
Lato to dobry moment na naukę korzystania z nocnika. Jeśli więc czujesz, że maluch jest na to gotowy zacznijcie trening. Podpowiadamy, jak zachęcić malucha do siadania na nocnik i na dobre pożegnać pieluszkę.
Czy warto kłaść dziecko na brzuszku, szczególnie, jeśli niemowlę nie przepada za tą pozycją? Dowiedz się, dlaczego tak i jak sprawić, by maluszek polubił leżenie na brzuchu.
Kiedy moje dziecko zacznie mówić? - to pytanie niezmiennie nurtuje rodziców małych dzieci. Pomożemy znaleźć Ci odpowiedź.
Skóra niemowlaka różni się od skóry dorosłego. Jest bardzo wrażliwa i dużo cieńsza. Bywa problematyczna w pielęgnacji, tym bardziej, że przeważnie jest niezwykle sucha.
Raczkowanie, czyli przemieszczanie się na czworakach to ważny etap w rozwoju dziecka. Sprawdź jak wesprzeć malucha zanim samodzielnie stanie na nóżkach.