Strona głównaWsparciePoradyWczesne objawy ciąży czy tylko spóźniający się okres
Wczesne objawy ciąży czy tylko spóźniający się okres
13.3.2025
Czy zbliżający się okres można pomylić z objawami ciąży? PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego poprzedzający okres może dawać podobne objawy do wczesnej ciąży. Jak je odróżnić? Podpowiadamy.
Wczesne objawy ciąży czy tylko spóźniający się okres
Charakterystyczne objawy wczesnej ciąży
Pierwsze objawy ciąży mogą pojawić się już na tydzień czy dwa przed terminem spodziewanej miesiączki.
Typowe objawy wczesnej ciąży to:
Nietypowe, nadmierne zmęczenie, osłabienie
Nadwrażliwość na zapachy
Mdłości a nawet wymioty
Częsta potrzeba oddawania moczu
Powiększenie piersi
Tkliwość, bolesność piersi
Wyższa temperatura ciała
Zatrzymywanie wody w organizmie – puchnięcie
Niektóre z tych objawów mogą być jednak mylące i mogą również zwiastować nadchodzący okres. Które z nich mogą być podobne do nadchodzącego okresu?
Objawy zbliżającego się okresu a wczesna ciąża – podobieństwa
tkliwość, bolesność piersi – szczególna wrażliwość brodawek a nawet dolegliwości bólowe mogą pojawić się zarówno przed miesiączką, jak i na początku ciąży.
skurcze – zarówno przed okresem, jak i na początkowych etapach ciąży mogą pojawić się mniej lub bardziej bolesne skurcze.
nudności – jest to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów ciąży ale u niektórych kobiet pojawia się także jako symptom zbliżającego się okresu
dolegliwości żołądkowe – wskutek działania hormonów, zarówno podczas ciąży, jak i przed miesiączką, może dojść do zaburzeń perystaltyki jelit.
zmiany nastroju – hormony mogą powodować wahania nastroju zarówno w ciąży jak i przy PMS, kobieta może czuć rozdrażnienie czy niepokój.
Objawy zbliżającego się okresu a wczesna ciąża – różnice
Jak w takim razie odróżnić objawy ciąży od zbliżającego się okresu? Warto zwrócić uwagę na te specyficzne oznaki:
Plamienie – podczas PMS nie występuje plamienie, natomiast okres charakteryzuje się dość obfitym (w zależności od kobiety) krwawieniem, które trwa kilka dni, nawet do tygodnia. We wczesnej ciąży może pojawić się tzw. plamienie implementacyjne, ale nie jest ono obfite i trwa maksymalnie 1-2 dni.
Potrzeba częstego oddawania moczu – jest to objaw typowy dla ciąży, choć oczywiście nie musi wystąpić we wczesnej ciąży u każdej kobiety. Nadchodzący okres nie powoduje takich objawów.
Nadwrażliwość na zapachy – dla kobiety w ciąży zapachy, które do tej pory były przyjemne lub neutralne mogą stać się nagle trudne do zniesienia. Perfumy, płyn do prania czy określone produkty spożywcze mogą powodować mdłości a nawet prowokować wymioty. Nie jest to objaw typowy dla okresu.
Nadmierne zmęczenie, senność – ten objaw choć oczywiście nie jest wykluczony w przypadku nadchodzącego okresu, jest zdecydowanie bardziej typowy dla ciąży. Kobieta może odczuwać nadmierną senność ale także na odwrót – problemy z zaśnięciem czy wyspaniem się.
Zmiana koloru brodawek sutkowych – zmiany hormonalne mogą skutkować tym, że brodawki sutkowe i ich otoczka stają się w ciąży ciemniejsze i powiększają się.
Niektóre objawy mogą wskazywać na problemy ze zdrowiem. Wczesne objawy ciąży można czasem pomylić z przeziębieniem, zatruciem pokarmowym lub przemęczeniem organizmu.
Warto pamiętać, że każdy organizm jest inny, kobiety różnie przechodzą ciążę więc nie wszystkie objawy muszą wystąpić u każdej przyszłej mamy.
Nowoczesne testy ciążowe, dostępne w każdej aptece i drogerii, potrafią wykryć ciążę już w 7 – 10 dni od zapłodnienia. Jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży zrób test i jeśli Twoje przeczucia się potwierdzą – umów się na wizytę do ginekologa. Jeśli test nic nie wykaże, a Ty masz przeczucia co do ciąży - powtórz test po kilku dniach. W przychodni możesz wykonać badanie krwi, które Twoje rozwieje wątpliwości.