Ubieramy niemowlaka - poznaj najważniejsze zasady

25.5.2018

Konsultacja merytoryczna: lek. med. Danuta Chrzanowska - Liszewska, specjalista pediatrii i neonatolog

some desc

Ubieramy niemowlaka - poznaj najważniejsze zasady

Temperatura pomieszczenia

Idealnie jest, gdy masz możliwość regulowania temperatury w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko. Jest to jednak niestety często niewykonalne w blokach z centralnym ogrzewaniem.

W mieszkaniu odpowiednią temperaturą dla niemowlęcia jest ok. 20-21 stopni Celsjusza. Wystarczy je wtedy ubrać lekko, np. w śpioszki i kaftanik albo w body i spodenki.

Jeśli nie masz możliwości regulacji temperatury i jest ona wyższa niż 21 stopni Celsjusza, ubierz dziecko jeszcze lżej, np. tylko w body.

W nocy warto temperaturę lekko obniżyć do ok. 18-19 stopni i ubrać dziecko w pajacyk bez stóp oraz przykryć kocem obleczonym w poszewkę lub lekką przewiewną kołdrą. Jeżeli maluch jest aktywny i może się odkryć, dobrze jest włożyć na stopy skarpetki, które nie będą obciskały nóżek.

Kiedy czapka

Dziecku przebywającemu w pomieszczeniu, nawet noworodkowi, nie zakładamy czapki. Na spacer w chłodne wiosenno-jesienne lub zimne zimowe dni zakładamy bawełnianą, polarową lub wełnianą czapkę, która ochroni dziecko przed wychłodzeniem. W gorące dni zakładamy dziecku bawełnianą czapkę z daszkiem lub chustkę, ale tylko, jeśli jest narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, czego staramy się unikać szczególnie w przypadku niemowląt.

Jeśli w pokoju, w którym śpi dziecko, temperatura jest niższa niż optymalna, trzeba ubrać dziecko cieplej i/lub zapewnić mu cieplejsze przykrycie. Może warto wtedy pomyśleć o śpiworku do spania. Jeśli temperatura jest wyższa, musisz odpowiednio lżej ubrać i przykryć dziecko.

Nie należy dzieci układać w pobliżu źródeł ciepła. Dobrze, by nie znajdowały się w miejscach, gdzie następują gwałtowne zmiany temperatury.

Przypominamy, by często wietrzyć pokój, w którym przebywa dziecko, jednak po uprzednim przeniesieniu go do innego pomieszczenia, oraz zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza, które wysusza się pod wpływem grzejników. Gdy tak się dzieje, warto stosować specjalne nawilżacze lub powiesić na kaloryferach pojemniki z wodą, a także suszyć na nich zmoczone ręczniki.

Gdy na dworze jest gorąco, dobrze jest osłonić pomieszczenie np. roletami, by nie nagrzewało się zbytnio i oczywiście często je wietrzyć. Jeśli powietrze nagrzeje się, trzeba je wywietrzyć. Tylko uwaga - dziecko nie powinno przebywać w czasie wietrzenia w danym pomieszczeniu. Trzeba dziecko przenieść, pomieszczenie wywietrzyć przy użyciu „przeciągu”, zamknąć jedno z okien i dopiero wtedy położyć malucha w pokoju. W letnich miesiącach dzieci mogą spać przy otwartym oknie, o ile temperatura w nocy nie spada drastycznie. Na okno warto założyć moskitierę lub siatkę przeciw owadom.

Spacerowe ABC

Dostosowanie ubrań na wyjście w dużej mierze zależy od wieku dziecka oraz jego temperamentu. Oto kilka przydatnych wskazówek.

  • Lepiej ubrać dziecko za lekko niż za grubo, przegrzewanie obniża odporność dziecka, może łatwo wpłynąć na skłonność dziecka do zapadania na infekcje.

  • Nie rezygnujcie ze spaceru, gdy jest zimniej lub kropi deszcz. Wystarczy ubrać się cieplej i nieprzemakalnie.

  • Gdy pogoda płata figle, dobrym rozwiązaniem jest ubieranie dziecka na „cebulkę”. Przy kilku warstwach łatwiej dopasować ubiór do panującej wokół temperatury.

  • Ubieraj dziecko mniej więcej tak samo grubo jak siebie. Jeśli na dworze jest zimno a Twoje dziecko jeszcze nie wstaje - załóż mu o jedną warstwę więcej niż sobie.

  • Małe dzieci często mają chłodne ręce i stopy i wcale nie musi to oznaczać, że jest im zimno. Najlepszym miejscem na sprawdzanie czy maluch nie marznie – jest kark. Jeśli jest zimny, należy dołożyć jeszcze jedną warstwę ubrania lub przykryć dziecko kocykiem.

  • Jeśli kark jest spocony i zgrzany, to znaczy, że dziecko jest ubrane za grubo. Jeśli dziecko spociło się, należy przebrać je w suche, świeże rzeczy, zakładając o jedną warstwę ubrań mniej. Przy czym, żeby je bezpiecznie przebrać, musisz znaleźć miejsce, gdzie jest ciepło i nie ma przeciągów.

  • Poważnym błędem rodziców w sytuacji przegrzania dziecka jest rozebranie go, zdjęcie wierzchniej odzieży lub przebieranie w suche ubranie, na powietrzu w chłodne, wietrzne dni.

  • Dzieci, które już chodzą, należy ubierać podobnie jak siebie. Jeśli jest ciepło a dziecko jest ruchliwe, może być ubrane bardzo lekko - wtedy jest mniejsza szansa, że się zgrzeje. Aktywne dzieci należy ubierać w absolutne minimum dostosowane do pogody.

  • Nie ograniczaj zabaw dziecka z obawy, że „się spoci”. Pocenie się jest naturalnym mechanizmem termoregulacji organizmu i szczególnie w ciepłe dni niczym nie grozi. W chłodne - warto by dziecko ochłonęło po zabawie, nie należy schładzać go gwałtownie.

Pamiętaj, że w czasie gorącego lata optymalnym czasem na spacery z niemowlętami są godziny: 8-11 a potem 15-19, jeżeli dzień jest bardzo słoneczny, należy spacerować w miejscach zacienionych, np. w parku.

  • Zabieraj ze sobą rzeczy na zmianę oraz kurteczkę, bluzę lub sweter. Nigdy nie wiesz, kiedy może przydać się zapasowy kaftanik albo dodatkowy polar.

  • Nie rezygnuj ze spaceru z powodu kataru, świeże powietrze pozwoli szybciej oczyścić nos i ułatwi dziecku oddychanie.

  • Kieruj się zdrowym rozsądkiem. Obserwuj swoje dziecko a szybko nauczysz się, kiedy jest mu zimno, za ciepło, a kiedy komfortowo.

Przyjazne tkaniny

Ubranka niemowlęce powinny być wykonane z delikatnej bawełny. Muszą być oddychające i przewiewne. Na chłodniejsze dni materiałem godnym polecenia jest polar. Ubrania uszyte z niego dobrze odprowadzają ciepło i wilgoć, są delikatne i lepiej się sprawdzają niż tkaniny wełniane. Na letnie, upalne dni dziecku wystarczy body z gładkiej bawełny. Dzieci, które lubią być przykryte w czasie drzemki, można okryć tetrową pieluchą.

Niepokojące objawy

Zawsze zwracaj uwagę na ewentualne objawy wychłodzenia lub przegrzania dziecka.

Wychłodzenie:

  • zimny kark i kończyny

  • sine usta

  • blada, marmurkowata skóra

  • dreszcze

  • mniejsza aktywność

  • płacz

Przegrzanie:

  • czerwona, spocona, sucha skóra

  • zgrzane, spocone kark i plecki dziecka

  • potówki

  • brak potu

  • spieczone usta

  • ospałość

  • w skrajnym przypadku udaru cieplnego - nudności i wymioty

Ubranie na wyjście ze szpitala

Wyjście ze szpitala to dla nowych rodziców pierwszy egzamin z ubierania dziecka, często bardzo stresujący. Tak naprawdę chodzi o te kilka chwil między budynkiem szpitala a samochodem, do którego trzeba dojść.

Jeśli wychodzicie ze szpitala na wiosnę lub jesień, a temperatury są średnie, załóżcie oseskowi na zwykły zestaw śpiochów cieplejsze, polarowe, dresowe spodenki i bluzę, lub zapakujcie go do śpiworka. Na głowę załóżcie bawełnianą czapeczkę.

Zimą będziecie potrzebowali kombinezonu i cieplejszej czapki, koniecznie też użyjcie kremu na odsłonięte części ciała, czyli w tym wypadku - buzię. Nie osłaniajcie twarzy dziecka szalikiem, to niezbyt bezpieczne. W dodatku szalik, na który się chucha, wilgotnieje, na mrozie zamarza, a tym samym może bardzo podrażnić skórę noworodka.

W gorące lato nie trzeba dziecka ubierać cieplej niż siebie, zadbajcie o nakrycie głowy, chrońcie delikatną skórę malca przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Gdyby nagle zawiał wiatr lub gdyby okazało się, że jest chłodniej, warto w pogotowiu mieć kocyk i pieluchę tetrową.