Skurcze macicy w ciąży   

13.3.2025

Jak odróżnić skurcze przepowiadające od tych porodowych? Czy skurcze zawsze bolą? Jakie objawy związane ze skurczami powinny zaniepokoić przyszłą mamę? Odpowiadamy. 

some desc

Skurcze macicy w ciąży

#Pierwsze skurcze macicy – skurcze Alvareza

#Skurcze przepowiadające czyli skurcze Braxtona – Hicksa

#Skurcze porodowe

#Czy skurcze bolą?

#Skurcze poporodowe i połogowe

#Co powinno zaniepokoić? 

Skurcze macicy to naturalny objaw świadczący o prawidłowym przebiegu ciąży. Służą one przygotowaniu macicy do porodu. Jednak niektóre skurcze, szczególnie we wczesnej ciąży, mogą świadczyć o nieprawidłowościach. 

Pierwsze skurcze macicy – skurcze Alvareza

Skurcze macicy pojawiające się około 20 tygodnia ciąży to skurcze Alvareza. Nie są zwykle bolesne ale mogą wywołać dyskomfort. Macica w ten sposób przygotowuje się do porodu. 

Charakterystyczne cechy skurczów Alvareza: 

  • Nie są regularne
  • Zwykle ustępują, gdy przyszła mama zmieni pozycję ciała
  • Ich natężenie jest stałe, nie zwiększa się
  • Zwykle odczuwalne są wieczorem, gdy organizm jest zmęczony lub po gwałtownym ruchu

Skurcze przepowiadające czyli skurcze Braxtona – Hicksa

To kolejne skurcze, które służą macicy jako trening przed porodem. Również pojawiają się po 20. tygodniu ciąży. Są zwykle dłuższe i silniejsze niż skurcze Alvareza. Odczuwane są jako napinanie się, twardnienie brzucha. 

Charakterystyczne cechy skurczów Braxtona-Hicksa:

  • Mogą być odczuwalne podobnie jak bóle menstruacyjne
  • Mogą wywoływać ból kręgosłupa
  • Nie są regularne
  • Pojawiają się co kilkanaście minut, w seriach, kilka razy dziennie
  • Trwają zwykle 15-30 sekund
  • Im bliżej końca ciąży tym stają się częstsze, mogą dłużej trwać i być bardziej bolesne

Skurcze porodowe

Skurcze porodowe są regularne, silniejsze a macica w ich trakcie robi się bardzo twarda. Na początku są łagodniejsze ale z czasem przybierają na sile a odstęp pomiędzy nimi skraca się. 
Możesz odczuwać je podobnie do skurczów towarzyszących menstruacji albo jako silny ból rozlewający się w okolicach kości krzyżowej i silnie promieniujący. 

Skurcze te na początku są rzadkie, na przykład co 20 minut, potem odstępy się skracają. Jeśli skurcze występują co 10 minut lub częściej należy jechać do szpitala. W końcówce drugiego okresu porodu skurcze będą się pojawiać nawet co 1-2 minuty. 

Czy skurcze bolą? 

Skurcze porodowe są bolesne. Najsilniejszy i najdłuższy skurcz obejmuje  dno macicy, dzięki niemu szyjka skraca się i rozwiera. Później skurcze wypychają dziecko na zewnątrz. Rozwarcie szyjki postępuje średnio centymetr na godzinę, w przypadku kobiet, które już rodziły zwykle dużo szybciej. 

Skurcze poporodowe i połogowe

W krótkim czasie po urodzeniu dziecka mogą pojawić się regularne skurcze, które ułatwiają wydalenie łożyska. Również w połogu świeżo upieczona mama może doświadczyć skurczów, które przyspieszają proces obkurczania się macicy. Najczęściej pojawiają się w trakcie karmienia piersią, bo następuje wtedy wyrzut oksytocyny, która je powoduje. Mogą być trochę bolesne, ale po 2-3 tygodniach, gdy macica wróci do swoich rozmiarów sprzed ciąży, ustaną. 

Co powinno zaniepokoić? 

Jeśli w trakcie ciąży, ale na długo przed terminem pojawią się regularne skurcze, może to być objaw przedwczesnego porodu. Koniecznie wtedy należy skonsultować się z lekarzem. Przyczyna może być inna ale zagrożenie musi wykluczyć lekarz.