25.5.2018
Kinga Węglarz, położna
Skalę do badania stanu noworodków opracowała Virginia Apgar przed wielu laty. Dziecko może minimalnie dostać 0, a maksymalnie 10 punktów. Badanie przeprowadza się obowiązkowo w 1. i 5. minucie życia dziecka (bądź w następnych, jeżeli zachodzi taka potrzeba).
Dziecko oceniane jest w pięciu kategoriach i w każdej z nich przyznaje się noworodkowi od 0 do 2 punktów w skali Apgar.
Oddech
Puls
Reakcję na bodźce
Napięcie mięśni
Kolor skóry
Najpierw położna lub neonatolog stwierdza, czy noworodek potrafi sam oddychać, ocenia swobodę i sprawność oddechu. Najlepiej oceniany jest płacz dziecka i regularny oddech, wolny i nieregularny oddech to 1 pkt, brak oddechu 0 pkt.
Następnie ocenia się czynność serca, czyli szybkość bicia serca dziecka. Jeżeli puls przekracza 100 uderzeń na minutę, to otrzymuje 2 pkt, jeżeli poniżej 100 uderzeń - 1 pkt, kiedy puls jest niewyczuwalny - 0 pkt.
Trzecią czynnością jest zbadanie reakcji na bodźce — noworodek zostaje lekko podrażniony cewnikiem w okolicy noska lub połaskotany. Jeżeli wyraźnie mu to przeszkadza i wyraża to kichaniem lub kaszlem otrzymuje 2 pkt, kiedy obserwujemy tylko grymas na jego twarzy — uzyskuje 1 pkt, brak reakcji na bodźce to 0 pkt.
Zdrową reakcją noworodka są napięte mięśnie i zgięte kończyny we wszystkich stawach (pozycja taka sama jak w macicy). Kiedy noworodek wykonuje samodzielne ruchy, jest aktywny — uzyska 2 pkt, przy obniżonym napięciu, z małą aktywnością kończyn uzyska 1 pkt, kiedy jest wiotki, a kończyny ma wyprostowane, to otrzymuje 0 pkt.
Określamy ukrwienie skóry dziecka. Jeżeli skóra jest prawidłowo zaróżowiona, otrzymuje 2 pkt, jeżeli brzuszek jest różowy, lecz kończyny są zasinione wówczas ocena to 1 pkt, przy sinicy całego ciała to 0 pkt.
Po wykonaniu badań parametrów noworodka dokonuje się oceny końcowej, sumując punkty. Ocenia się, że:
8-10 pkt — to stan dobry noworodka
4-7 pkt — noworodek w średnim stanie, noworodek ma nieregularny oddech, jest zasiniony, lecz jego napięcie mięśniowe i czynność serca są prawidłowe
0-3 pkt — to noworodek w ciężkiej zamartwicy, wymagający interwencji lekarskiej oraz wspomagania oddychania i akcji serca.
Dzięki wczesnej ocenie stanu noworodka w punktacji Apgar można określić, czy dziecko wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej, czy też można je bezpiecznie pozostawić z mamą.
Konsultacja: Kinga Węglarz, położna
Skala Apgar służy do szybkiej oceny stanu noworodka bezpośrednio po porodzie. Punkty w skali Apgar przyznawane są za 5 parametrów: kolor skóry, puls, reakcja na bodźce, napięcie mięśni i puls. Za każdy z nich noworodek może dostać minimalnie 0 a maksymalnie 2 punkty w skali Apgar. Oceny dokonuje się, sumując punkty. Stan dziecka, które otrzymało 8-10 punktów w skali Apgar określa się jako dobry; 4-7 pkt to stan dobry, natomiast 3 (lub mniej) punkty Apgar oznaczają stan zły i konieczność podjęcia interwencji lekarskiej.