Rwa kulszowa w ciąży

3.7.2018

Konsultacja merytoryczna: lek. med. Paweł Palacz, ginekolog, połoznik

some desc

Rwa kulszowa w ciąży

Bóle pleców to problem, który dotyka wielu ciężarnych. Dodatkowe obciążenie dla kręgosłupa, nieprawidłowa postawa, powiększenie miednicy i związane z tym rozluźnienie więzadeł, to typowe przyczyny bólu pleców kobiet w ciąży. Czasem jednak problem jest bardziej złożony, a jego bezpośrednim źródłem nie jest ciąża.

Przyczyny rwy kulszowej w ciąży

Przyczyną rwy kulszowej jest zapalenie lub ucisk korzeni nerwowych w części lędźwiowej kręgosłupa. Wszelkie czynniki wpływające na podrażnienie nerwów, takie jak stany zapalne w jego sąsiedztwie, obrzęk nerwu lub jego ucisk, mogą powodować atak rwy. Rwa być także następstwem zmian zwyrodnieniowych lub skutkiem wypadnięcia dysku. W przypadku uszkodzenia dysku prowadzi do obrzęku wokół nerwu. Prawdopodobnie Twoje problemy z kręgosłupem mają swoją genezę w czasie sprzed ciąży. 

Rozpoznanie rwy kulszowej

 Co odróżnia rwę kulszową od innych bólów pleców?

  • Ból jest bardzo silny, może pojawiać się nagle i po jakimś czasie znikać;

  • Ból pojawia się w dolnej części pleców i promieniuje ku dołowi;

  • Ból jest jednostronny;

  • Ból może być miejscowy lub się rozprzestrzeniać;

  • Bólowi towarzyszy uczucie osłabienia, mrowienia, drętwienia i pieczenia w kończynach.

Sposoby leczenia dolegliwości związanych z rwą kulszową

Zanim sięgniesz po środki przeciwbólowe skonsultuj to ze swoim lekarzem. Chociaż rwa kulszowa może być bardzo bolesna, kiedy jesteś w ciąży możesz brać tylko leki odpowiednie i bezpieczne dla ciężarnych.

Co zrobić, aby złagodzić objawy rwy kulszowej:

  • Leż – w tej pozycji zmniejszasz ucisk na nerw kulszowy. Możesz unieść dodatkowo nogi i wesprzeć je poduszką tak, aby były ugięte w kolanach po kątem 90°. 

  • Stosuj kompresy. Na zmianę przykładaj ciepłe i zimne okłady, pozostawiając je w bolącym miejscu na około 10 minut. Podobny zabieg możesz wykonać pod prysznicem, stosując naprzemienny (raz ciepły, raz zimny) strumień wody.

  • Chodź na płaskiej podeszwie – zrezygnuj z butów na obcasie, a nie nadwyrężysz bardziej kręgosłupa w trakcie chodzenia.

  • Kucaj zamiast się schylać - nie podnoś ciężkich rzeczy, a jeżeli musisz coś podnieść – ukucnij. W ten sposób nie będziesz musiała się zginać.

  • Ćwicz – wzmacniaj mięśnie brzucha, miednicy i pleców. Skonsultuj się jednak najpierw z fizjoterapeutą. Wskaże Ci odpowiednie ćwiczenia dla osoby w Twoim stanie. Na problemy z plecami bardzo polecane są zajęcia z jogi, niektóre nawet dedykowane są konkretnie problemom z kręgosłupem.

Pamiętaj! Nie zażywaj żadnych leków bez konsultacji z lekarzem.

Jeżeli ból jest silny, a domowe sposoby nieskuteczne, możesz sięgnąć po paracetamol. Nie jest on typowym lekiem przeciwbólowym stosowanym w trakcie ataku rwy kulszowej, jest jednak najbezpieczniejszym lekiem przepisywanym kobietom w ciąży. Ból związany z atakiem rwy kulszowej powinien minąć samoistnie w ciągu kilku dni lub tygodni.

Rwa kulszowa a poród

Jeżeli zbliża się termin porodu, a Tobie dokucza rwa kulszowa, skonsultuj z lekarzem. Ostry atak rwy może być względnym wskazaniem do cięcia cesarskiego. Na podstawie wywiadu i badań lekarz podejmie decyzje czy poród siłami natury w Twoim przypadku jest możliwy. Lekarz, aby odciążyć kręgosłup, może też zalecić poród w innej pozycji niż na wznak – np. w wodzie.

Poród w wodzie

Jeżeli lekarz nie widzi przeciwwskazań i możesz rodzić siłami natury, rozważ poród w wodzie. Jest to dobra alternatywa przy problemach z kręgosłupem.

Jeżeli przyczyny rwy kulszowej są poważne, a zwyrodnienie kręgosłupa silne, przygotuj się na to, iż lekarz może zalecić wykonanie cesarskiego cięcia.

Dolegliwości związane z rwą kulszową są uciążliwe, ale z reguły nie mają wpływu na przebieg samej ciąży. Wpływają jednak na kondycję przyszłej mamy. Złe samopoczucie spowodowane ciągłym bólem sprawia, że ciężarna jest rozdrażniona. Jeżeli ból jest nie do wytrzymania, a Ty jesteś przez to drażliwa i nerwowa, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Określi on możliwe przyczyny problemów z kręgosłupem i wskaże najlepszą metodę leczenia w Twojej sytuacji.