Rozszerzanie diety niemowlaka – sprawdź, w jakiej formie podawać pierwsze posiłki dziecku

2.9.2022

Konsultacja merytoryczna: lek. med. Danuta Chrzanowska-Liszewska, specjalista pediatrii i neonatologii

some desc

Rozszerzanie diety niemowlaka – sprawdź, w jakiej formie podawać pierwsze posiłki dziecku

Rozszerzanie diety – aktualne wytyczne 

Kiedy rozszerzać dietę niemowlaka? Według aktualnych wytycznych rozszerzanie diety można rozpocząć między 17. a 26. tygodniem życia dziecka. Jednocześnie WHO zaleca, aby niemowlę było karmione mlekiem matki do ukończenia pół roku. Zasady Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci mówią o tym, że nie ma jednego właściwego wieku, w którym należy rozpocząć rozszerzanie diety. Czas, w jakim należy wprowadzić pokarmy uzupełniające, zależy od gotowości i rozwoju niemowlaka oraz konieczność zaspokojenia zapotrzebowania na składniki odżywcze. 

Rozszerzanie diety niemowlaka możesz zacząć, jeśli:

  • dziecko siedzi z podparciem, trzymając stabilnie głowę 
  • w trakcie karmienia nie wypycha językiem łyżeczki 
  • samodzielnie chwyta jedzenie i trafia nim do buzi
  • próbuje żuć pokarm, nie wypluwa go od razu, po włożeniu do buzi
  • jest zainteresowane jedzeniem

Rozszerzanie diety niemowlaka to proces. Na początku maluch poznaje zapach, smak i teksturę posiłków. Rozszerzanie diety u niemowlaka trwa od momentu podania pierwszego stałego pokarmu, do ukończenia przez dziecko 2 lat. Maluch stopniowo rezygnuje z posiłków mlecznych na rzecz stałych. 

Rozszerzanie diety, od czego zacząć przygodę ze stałymi pokarmami? Kolejność wprowadzania potraw nie jest najważniejsza. Pierwsze 2 lata to czas wyrabiania preferencji smakowych przez dziecko. Maluch powinien jeść warzywa, owoce, kasze oraz pokarmy zwierające żelazo jak ryby czy mięso

Jedzenie dla niemowląt – papka czy kawałki  

Jedzenie dla niemowląt to nie tylko nowe smaki, ale również konsystencja. Maluch umie ssać od urodzenia. Jedzenie dla niemowlaka w formie stałych posiłków zmusza dziecko do nauki gryzienia i żucia. 

Nie ma jednoznacznych wytycznych, co do tego, jaką konsystencję powinno mieć pierwsze jedzenie dla niemowlaka. Według WHO pierwsze posiłki powinny być rozdrobnione, podane  w formie gładkiego puree. Maluchowi miedzy 7-12 miesiącem życia należy urozmaicać posiłki tak, aby płynnie przeszedł od papki, do jedzenia z dorosłego stołu w drugim roku życia. Jednocześnie dopuszcza się stosowanie metody BLW, która zakłada, że jedzenie dla niemowlaka od początku powinno być wprowadzane w kawałkach. 

Wprowadzenie zupki z kawałkami często jest trudniejsze, od podania malcowi cząstki owocu czy różyczki kalafiora. Jedzenie dla niemowląt w postaci pomieszanej konsystencji, płynu z większymi kawałkami może nastręczać trudności. Maluch musi opanować sztukę oddzielania go od miękkich kawałków. 

Jeśli widzisz, że Twoje dziecko nie radzi sobie z grudkami, a jedzenie ich powoduje dyskomfort, spróbuj opuścić ten etap. Przejdź do podawania jedzenia w kawałkach. Jedzenie ich wbrew pozorom jest łatwiejsze!

Wybranie formy posiłku zależy od Ciebie i tego, na co gotowe jest dziecko. Bez względu na obraną metodę pamiętaj, że podstawą diety do ukończenia roku jest w dalszym ciągu mleko. Nie martw się, jeśli Twój maluch jedzenie dla niemowląt w formie stałej przyswaja w niewielkich ilościach. Tak jak Ty, nie zawsze ma apetyt. 

Pierwszy rok życia to czas, w którym dziecko przede wszystkim ma się  z nowym jedzeniem zapoznać. Zadbaj o to, by bez względu na formę podania, jadłospis był różnorodny tak, aby maluch zaznajomił się z rozmaitością produktów. 

Jedzenie dla dziecka – jak bezpiecznie je podać

Początki rozszerzania diety bywają trudne. Jedzenie dla dziecka w formie stałej to nowość. Zanim maluch nauczy się żuć, a Ty przestaniesz się martwić, czy poradzi sobie z większymi kawałkami i nie zakrztusi się w trakcie posiłku, minie trochę czasu. Rozszerzając dietę, warto zadbać nie tylko o formę, w jakiej podaje się jedzenie dla dziecka, ale również o bezpieczeństwo w trakcie posiłku. O czym powinnaś pamiętać?

  • maluch powinien jeść tylko w pozycji siedzącej 
  • nie zostawiaj jedzącego dziecka bez opieki 
  • jedzenie dla dziecka powinno być odpowiednio miękkie, aby malec mógł rozgnieść je językiem i dziąsłami 
  • nie podawaj produktów, które mogą powodować zadławienie (orzechów, pomidorków koktajlowych, twardych cząstek jabłka czy słupków marchewki) 

Zanim rozpoczniesz przygodę z rozszerzaniem diety, wyposaż się w niezbędne akcesoria. Przyda Ci się zestaw naczyń dla dzieci i pierwsza łyżeczka do niemowlaka.

Konsystencja posiłków, czemu jest ważna 

Podawanie jedzenia w różnych konsystencjach pomaga dziecku w rozwoju. Maluch rozwija umiejętności motoryczne i sensoryczne, poznaje faktury jedzenia, bawi się jedzeniem, poznaje je i buduje zdrowe nawyki żywieniowe. Jedzenie kawałków rączkami przysparza wiele radości. Maluch, który wcześnie rozpoczął naukę jedzenia i żucia, w przyszłości nie będzie miał problemów z tym, aby poradzić sobie z trudniejszymi pokarmami, jak twarde orzechy czy pieczywo.