Z dzieckiem dookoła świata

Narodziny dziecka oznaczają wielkie zmiany - jedną z nich jest sposób spędzania wakacji. Jeśli marzysz o egzotycznych podróżach ze swoją pociechą, przeczytaj ten tekst. Dowiesz się, jak i kiedy zaplanować taką wycieczkę.

Piotr Hykawy-Zabłocki 

Data publikacji: 25-05-2018 Data modyfikacji: 13-04-2019

Wyprawy na inny kontynent wiążą się z długim lotem samolotem, zmianą klimatu i często koniecznością specjalnych szczepień. Dlatego zanim zaplanujemy taką podróż z dzieckiem, warto przemyśleć kilka spraw.

Po pierwsze podróż samolotem. Niemowlaki do 3 miesiąca życia w ogóle nie powinny latać. Starsze dzieci mogą wsiąść do samolotu, ale jeśli nie ma takiej konieczności, to lepiej unikać tego środka transportu do 6. miesiąca ich życia. - Pierwszy lot nie powinien być zbyt długi. Nawet lekarze nie potrafią przewidzieć, jak dziecko zareaguje na taką podróż - tłumaczy dr Jolanta Wacławek, pediatra z warszawskiego Instytutu Matki i Dziecka. Dlatego lepiej wybrać jako punkt docelowy jakieś państwo europejskie. Półroczny maluch po kilkunastogodzinnym locie na Karaiby będzie przecież makabrycznie zmęczony!

Po drugie przed wyjazdem na takie wakacje skonsultujmy się ze swoim pediatrą. Zanim nasza pociecha poleci na podbój świata powinna przejść pierwszą serię szczepień podstawowych obowiązujących w Polsce. Po drugie nasz lekarz zna nasze dziecko i wie, co mu dolega, jakie jest wytrzymałe - doradzi nam więc, gdzie możemy zabrać je na wakacje. Powie nam też, jakie leki powinniśmy zapakować do podręcznej apteczki. Zanim polecimy na wakacje powinniśmy też sprawdzić - przez biuro podróży, NFZ, znajomych - jaki jest poziom i dostępność służby zdrowia w kraju, w którym chcemy spędzić wakacje z dzieckiem. Lepiej dmuchać na zimne.

Po trzecie zastanówmy się, co chcemy robić z dzieckiem po przyjeździe. Dla maluchów największą atrakcją najczęściej jest ciepłe morze i piaszczysta plaża. Może lepiej więc wziąć dziecko do Bułgarii niż Australii? - Powinniśmy unikać ekstremalnych temperatur. Sprawdźmy, czy tam gdzie jedziemy nie ma pory deszczowej, czy morze jest ciepłe - wylicza dr Jolanta Wacławek.

Pamiętajmy, że 40-stopniowe upały dla nas będą katorgą, dla małego dziecka - mogą być zabójcze. W takim klimacie będziemy zmuszeni spędzać dnie w klimatyzowanym pokoju. Zastanówmy się, czy warto na takie wakacje wydawać pieniądze.

Ważne jest również, co będziemy jeść na miejscu. Przygotujmy się, że nasza pociecha odmówi jedzenia lokalnych smakołyków - lepiej wcześniej wiedzieć, czy będziemy mogli kupić nieśmiertelne zupki i obiadki w słoiczkach.

Pamiętajmy też, że wakacje w Afryce czy Azji wiążą się z obowiązkowymi szczepieniami. Niektóre z nich są absolutnie niewskazane dla dzieci poniżej 1 roku życia, innych nie można zacząć zanim dziecko nie skończy dwóch lat. Biuro podróży powinno nam powiedzieć, jakie szczepienia są wymagane w kraju, do którego jedziemy.

Jeśli jedziemy do ciepłych krajów, to powinniśmy wiedzieć, jak nasze dziecko reaguje na słońce. - Nie możemy lecieć w tropiki, jeśli maluch nie miał jeszcze w tym sezonie kontaktu ze słońcem - przestrzega dr Wacławek. Czyli najpierw tydzień zabawy na świeżym powietrzu w Polsce, a dopiero potem egzotyczne wakacje. Zresztą i tak będziemy musieli pamiętać, że dzieci nie mogą spędzić całego dnia w żarze. A i tak czapka, kremy z filtrami i mnóstwo picia dla naszej pociechy to podstawa w każdym ciepłym kraju.

Rodzice powinni też pamiętać, że to co dla nich będzie świetną zabawą, dla ich dziecka może być nudne - nawet jeśli jest egzotyczne. Dlatego lekarze radzą, żeby z małym dzieckiem wybierać wakacje w kraju lub w Europie. Na resztę świata przyjdzie czas, kiedy dziecko skończy 4-5 lat.

Podobne artykuły

Tata stoi na wgórzu z synem, którego nosi na barana. Patrzą na jezioro i góry. Czytaj więcej

Dokąd w podróż z dzieckiem? Wszędzie!

Pora wreszcie to zrozumieć: dziecko można zabrać tam, gdzie pragnie się jechać, a nie tam, gdzie proponują rodzinom biura turystyczne. Znajomi i dziadkowie będą się pukać w głowę? Ale Twoje życie jest jedno jedyne. ...

Kobieta siedzi przy szklanym biurku. Jest ubrana w białą koszulę w kropki. Ma włosy spięte w kok i okulary. Na biurku leży kalkulator, kubek, telefon, przybornik na długopisy i komputer. Rozmawia przez telefon. Czytaj więcej

Trzy mamy idą do pracy

Iść do pracy? Zostać w domu? A może pracować w domu? Kiedy i jak to zrobić? Oto historie trzech mam, które opowiadają o problemach, jakie napotkały po powrocie do pracy, i o tym, jak sobie z nimi radzą. Przeczytaj, ...

Kobieta leży na szarej poduszce, przykryta szarą kołdrą, z rękami pod poduszką. Czytaj więcej

Mamo, znajdź czas na sen

Wiele świeżo upieczonych mam, wpadając w wir domowych obowiązków, zapomina o tym, jak bardzo istotny jest sen. Nie dosypiając, narażasz siebie, a także Twojego maluszka, na wiele negatywnych konsekwencji. Przeczytaj, ...

Czytaj więcej

Zdjęcia dzieci w sieci

Nie ma nic dziwnego w tym, że rodzice lubią chwalić się swoimi dziećmi. W dobie internetu często robią to za pomocą mediów społecznościowych, chętnie publikując na swoich profilach zdjęcia pociech. Przeczytajcie, ...

Rodzice z dzieckiem stoją przy schodach w domu. Mama przytula dziecko, tata przytula mamę i dotyka dziecko ręką. Tata jest ma na sobie szarą bluzę, zielone spodnie i ciemnoszarą czapkę. Mama ma szary sweter i czarne spodnie, a dziecko biały kombinezon z kapturem. Tata i mama patrzą na dziecko. Za nimi stoi brunatna kanapa. Czytaj więcej

Urlopy rodzicielskie. Sprawdź zasady urlopu macierzyńskiego, ojcowskiego i wychowawczego

Jeśli pracujesz na etacie i spodziewasz się dziecka lub jesteś świeżo upieczonym rodzicem, dowiedz się, jaki urlop Ci przysługuje, jak długo trwa i czy jest płatny.

Dziecko siedzi w czarno-czerwonym foteliku w samochodzie. Mama w zielonej bluzce zapina mu pas. Czytaj więcej

Jaki fotelik samochodowy wybrać dla dziecka?

Wybór dobrego fotelika samochodowego dla dziecka to kwestia jego bezpieczeństwa. Dowiedz się, czym się kierować przy podejmowaniu decyzji.

Nasze produkty