Urlopy rodzicielskie. Sprawdź zasady urlopu macierzyńskiego, ojcowskiego i wychowawczego

Jeśli pracujesz na etacie i spodziewasz się dziecka lub jesteś świeżo upieczonym rodzicem, dowiedz się, jaki urlop Ci przysługuje, jak długo trwa i czy jest płatny.

Data publikacji: 25-05-2018 Data modyfikacji: 16-04-2019

Zmiany w prawie dotyczące urlopów zachodzące w ostatnich latach mogą wprowadzać zamęt. Kolejne zmiany zapowiadane są na 2016 rok. Dzięki naszemu kompendium będziesz na bieżąco, dowiesz się, na jakiego rodzaju urlop jako rodzic możesz liczyć. Ustawa, która weszła w 2013 roku, wydłużyła urlop macierzyński i wychowawczy, zaś jako zupełną nowość wprowadziła urlop rodzicielski. Oto na jakich zasadach można z nich skorzystać:

Urlop macierzyński

Jest to podstawowy urlop, przysługujący każdej kobiecie, która urodzi dziecko i jest zatrudniona na umowę o pracę.

 • Czas trwania

Urlop ten trwa zasadniczo 20 tygodni i zaczyna się z dniem urodzenia dziecka, jednak kobieta może z niego zacząć korzystać na 6 tygodni przed porodem. W przypadku ciąży mnogiej - urlop ten wydłuża się od 31 tygodni w przypadku bliźniaków aż do 37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i większej liczby dzieci. Z części urlopu macierzyńskiego może skorzystać tata. Po 14 obowiązkowych tygodniach mamy, 6 tygodni może przejąć tata, o ile jest zatrudniony na umowę o pracę.

 • Odpłatność

Osoba, która przebywa na urlopie macierzyńskim, otrzymuje zasiłek macierzyński (bez względu czy jest to ojciec czy matka). Jeśli rodzice zdecydują się tylko na urlop macierzyński zasiłek wyniesie 100 % średniego wynagrodzenia z ostatniego roku.

Dodatkowy urlop macierzyński

Jest to urlop nieobowiązkowy, przyznawany na wniosek rodzica.

 • Czas trwania

Urlop ten trzeba wykorzystać bezpośrednio po zakończeniu podstawowego urlopu macierzyńskiego. W przypadku jednego dziecka trwa on 6 tygodni, dwóch lub więcej – 8 tygodni. Urlopem dodatkowym rodzice mogą dysponować, może wykorzystać go matka lub ojciec po 14-20 tygodniach urlopu podstawowego wykorzystanego przez matkę. Rodzice mogą się też nim podzielić.

 • Odpłatność

Ten dodatkowy urlop jest płatny na takich samych zasadach jak podstawowy urlop macierzyński.


Urlop ojcowski

To rodzaj urlopu przysługującego jedynie ojcu dziecka zatrudnionemu na umowę o pracę.

 • Czas trwania

Ten urlop nie jest obowiązkowy i przysługuje jedynie ojcu dziecka. Wniosek o urlop należy złożyć na 7 dni przed planowanym początkiem. Czas jego trwania to dwa tygodnie i należy je wykorzystać zanim dziecko skończy rok życia. Tata może z niego skorzystać bez względu na to, czy mama pozostaje na urlopie macierzyńskim.

 • Odpłatność

Na urlopie ojcowskim przysługuje zasiłek w wysokości 100 % wynagrodzenia (średnia z ostatniego roku)

Urlop rodzicielski

Urlop ten jest nowym rozwiązaniem, został wprowadzony w połowie 2013 roku z datą obowiązywania od początku. Mogą z niego skorzystać zarówno mama jak i tata, po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego i dodatkowego.

 • Czas trwania

Urlop ten trwa łącznie 26 tygodni i od rodziców zależy, jak się nim podzielą. Mogą być na urlopie rozdzielnie i podzielić go na części (maksymalnie trzy) ale mogą także być na urlopie równocześnie czyli maksymalnie 13 tygodni.

 • Odpłatność

Jeśli rodzic chce od razu skorzystać z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, powinien na dwa tygodnie przed planowaną datą porodu zgłosić to pracodawcy, wtedy za cały ten okres przysługiwać będzie zasiłek w wysokości 80 % średniego wynagrodzenia. Jeśli tego nie zrobi w terminie, za urlop macierzyński otrzyma 100 % wynagrodzenia, a w razie chęci wzięcia urlopu rodzicielskiego dostanie wówczas 60 % pensji.

Urlop wychowawczy

Jest to urlop, z którego może skorzystać tak mama jak i tata dziecka. Urlop ten można wziąć do ukończenia przez dziecko 5 lat.

 • Czas trwania

Wymiar tego urlopu to maksymalnie 36 miesięcy, można go wziąć w całości lub podzielić na najwyżej 5 części. Rodzice mogą z niego korzystać równocześnie chociaż maksymalnie przez trzy miesiące.

 • Odpłatność

Urlop wychowawczy nie jest płatny.

Większość tych urlopów dotyczy osób na etacie, jednak mogą z nich skorzystać również osoby, które są zatrudnione na umowę zlecenie oraz prowadzące własną działalność, o ile tylko opłacają składkę chorobową.

W skrócie

Rodzice mogą obecnie sprawować opiekę nad nowonarodzonym dzieckiem przez 52 tygodnie. Mają do dyspozycji:

 • 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (z czego 6 może wykorzystać ojciec)

 • 6 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego

 • 2 tygodnie urlopu ojcowskiego

 • 26 tygodni urlopu rodzicielskiego

Podobne artykuły

Rodzice przytulają niemowlę i uśmiechają się do siebie. Mama trzyma niemowlę na rękach. Tata ma na sobie białą koszulę. Mama ma na sobie białą koszulę. Tata podtrzymuje dziecko rękami. Czytaj więcej

Program 500 plus - zmiany w 2017 roku

Rządowy program Rodzina 500 plus czekają zmiany w 2017 roku. Dowiedz się jakie nowe zasady będą obowiązywały przy przyznawaniu świadczeń.

Mama obejmuje noworodka za głowę. Mama całuje noworodka w nos. Noworodek jest owinięty ciemnoszarym kocem. Czytaj więcej

Jak wybrać imię dla dziecka?

Wybór imienia dla dziecka to dla jednych rodziców negocjacje ciągnące się miesiącami, dla innych zaś rzecz prosta i oczywista. W każdym jednak wypadku jest to decyzja na całe życie.

Dziecko siedzi w czarno-czerwonym foteliku w samochodzie. Mama w zielonej bluzce zapina mu pas. Czytaj więcej

Jaki fotelik samochodowy wybrać dla dziecka?

Wybór dobrego fotelika samochodowego dla dziecka to kwestia jego bezpieczeństwa. Dowiedz się, czym się kierować przy podejmowaniu decyzji.

Tata przytula mamę i dziecko. Mama przytula śpiące dziecko. Mama jest ubrana w białą podkoszulkę. Dziecko ma białą koszulkę. Tata ma białą koszulkę. Czytaj więcej

Tata w związku nieformalnym - prawa i obowiązki

Coraz częściej na założenie rodziny decydują się pary żyjące w związku nieformalnym. Bywa, że ojcowie dzieci z takich związków mają wątpliwości co do przysługujących im praw lub ciążących na nich obowiązków. ...

Mama trzyma niemowlę na rękach i je całuje. Tata stoi obok i też całuje niemowlę. Tata ma brązową brodę i białą koszulkę w serek. Mama ma szarą podkoszulkę. Czytaj więcej

Program "rodzina 500 plus" oraz inne świadczenia na dziecko

Spodziewasz się dziecka i zastanawiasz się, czy przysługuje Ci finansowe wsparcie od rządu? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, na czym polega nowy rządowy program „Rodzina 500 plus” oraz o jakie inne zasiłki ...

Kapłan w fioletowym ornacie chrzci dziecko. Ma na nadgarstku zegarek. Inny dorosły trzyma dziecko. Dziecko ma na sobie biały sweter. Czytaj więcej

Jak zorganizować chrzciny?

Chrzciny dziecka – ta ważna duchowa i rodzinna uroczystość - wymaga wielu przygotowań. Podpowiadamy, jak zaplanować, aby wszystko się udało i abyście dzień ten wspominali z sentymentem i uśmiechem na ustach.

Nasze produkty

To wyjdzie w praniu życie zweryfikuje zobaczysz
kum_pela
Zawieszę na pewno, tylko nie wiem na jaki czas.
Mega Naczelny Papuśny Bobas
Hirudo lepiej tak zawiesić skoro akurat urodzi sie dzidzia nie będziesz mieć czasu na prace
kum_pela