Samobadanie piersi - jak je prawidłowo wykonać

My, młode mamy, kobiety w ciąży, jesteśmy ważne! Musimy zwrócić uwagę na swoje zdrowie, by jak najdłużej cieszyć się dziećmi. Zapraszamy do przeczytania artykułu, w którym położna Kamila Kotowicz przypomina o prostej – a jakże ważnej w profilaktyce raka - czynności, jaką jest samobadanie piersi.

Kamila Kotowicz, położna

Data publikacji: 25-05-2018 Data modyfikacji: 23-09-2020

Dlaczego tak ważne jest regularne samobadanie piersi

Rak piersi jest spowodowany niekontrolowanym rozrostem komórek pochodzących z danej tkanki lub narządu. Złośliwy klon komórek może rosnąć w postaci guza, powodując ucisk i zniszczenie otaczających tkanek, a dodatkowo rozprzestrzeniać się z prądem krwi po całym organizmie, powodując powstanie nowych ognisk czyli przerzutów.

Pamiętaj, że...wcześnie wykryty rak piersi jest całkowicie uleczalny!

Nowotwory piersi to istotny problem medyczny i społeczny wśród kobiet.

Najważniejszym czynnikiem umożliwiającym zmniejszenie umieralności na raka piersi są:

  • profilaktyka,

  • wczesne wykrycie choroby

  • oraz właściwe leczenie.

Rak piersi jest jednym z najczęstszych i najgroźniejszych nowotworów złośliwych występujących u kobiet. Corocznie w Polsce notowanych jest ponad 10 tysięcy nowych zachorowań. Z tego powodu umiera ok. 5 tysięcy kobiet.

Najczęściej nowotwór piersi wykrywany jest przez samą kobietę, 80% objawowych raków piersi jest najczęściej wyczuwalnych w postaci niebolesnych, ruchomych guzków. Zazwyczaj zaczyna się od tego, że w piersi zostaje wykryty guz. Większość guzów piersi to zmiany łagodne, aczkolwiek w każdym przypadku konieczna jest dokładna diagnostyka czyli ocena, czy naprawdę guz nie ma charakteru nowotworowego.

Postępowanie

W przypadku wykrycia guza, kobieta powinna zgłosić się jak najszybciej do lekarza.
Lekarz ocenia palpacyjnie wielkość guza, położenie w piersi, a także stan węzłów chłonnych.

Lekarz może zlecić badania obrazowe mają na celu uwidocznienie na ekranie monitora (USG) lub kliszy rentgenowskiej (mammografia) szczegółów dotyczących budowy guza, jego stosunku do otaczających tkanek oraz stanu węzłów chłonnych.

Na podstawie tych badań lekarz decyduje, czy dany guz można poddać obserwacji, czy konieczna jest dalsza diagnostyka.

Biopsja cienkoigłowa polega na nakłuciu piersi cieniutką igłą pod kontrolą USG i zassanie odrobiny tkanki z guza do strzykawki, a następnie zbadaniu przez lekarza pod mikroskopem.

Każda kobieta powinna co najmniej raz w miesiącu wykonać samobadanie piersi:

Krok 1 – stań przed lustrem i oceń piersi – czy są symetryczne, czy jedna nie jest większa od drugiej, czy nie ma zmian zabarwienia itp.

Krok 2 – stań przed lustrem lub połóż się. Powoli, krok po kroku dokładnie sprawdź każdą pierś, uciskając trzema złączonymi palcami (staraj się używać do tego wyprostowanych palców, a nie samych opuszek).

Krok 3 – dotknij okolicy obu pach czy nie ma zgrubień.

Krok 4 – uciśnij brodawkę sutkową, sprawdzając czy nie ma wycieku z piersi.

Ponadto:

Kobieta w wieku do 40 lat

– jeżeli kobieta nie jest w grupie wysokiego ryzyka rozwoju raka piersi, wystarczy, że będzie regularnie raz do roku odwiedzać lekarza ginekologa, który zbada piersi i sprawdzi stan węzłów chłonnych pod pachą.

Kobieta w wieku powyżej 40 lat

– najbardziej skuteczną metodą oceny piersi w tym wieku jest mammografia - czyli badanie polegające w skrócie na prześwietleniu piersi pod specjalnym aparatem. Badanie powinno być wykonywane co rok lub zwykle co 2 lata w zależności od stopnia ryzyka (ocenia lekarz prowadzący). Najlepiej jeśli towarzyszy mu dokładne badanie piersi przez lekarza. W niektórych przypadkach lekarz zaleca także badanie USG.

Kobieta w wieku powyżej 50 roku życia

– mammografia co 2 lata + badanie lekarskie + samobadanie.


Bibliografia:
Opala T., Ginekologia Podręcznik dla położnych, pielęgniarek i fizjoterapeutów, PZWL, Warszawa 2006.

Podobne artykuły

Dziewczynka siedzi na plaży w niebieskim kostiumie kąpielowym. Ma założone czerwony okulary i niebieską kokardkę na włosy. Dorosły smaruje ją kremem. Obok stoi butelka z kremem. Czytaj więcej

Wakacyjna apteczka i kosmetyczka malucha

Nareszcie lato i wakacyjny wypoczynek. Przed Wami pierwszy wyjazd i to już za kilka dni. Masz mnóstwo spraw na głowie, planowanie, pakowanie. I ciągle te myśli: czy już wszystko, czy o niczym nie zapomniałam? Pomożemy ...

Mama trzyma niemowlę w niebieskiej chuście i je przytula. Chusta jest w różnych odcieniach niebieskiego. Czytaj więcej

Rodzicielstwo bliskości

Czy rodzicielstwo bliskości to tylko moda, czy może przemyślana postawa, która towarzyszy rodzicom praktycznie od zawsze. Przeczytaj, na czym się opiera i dlaczego warto zadbać o bezpieczną więź i czułą relację ...

Kobieta leży na szarej poduszce, przykryta szarą kołdrą, z rękami pod poduszką. Czytaj więcej

Mamo, znajdź czas na sen

Wiele świeżo upieczonych mam, wpadając w wir domowych obowiązków, zapomina o tym, jak bardzo istotny jest sen. Nie dosypiając, narażasz siebie, a także Twojego maluszka, na wiele negatywnych konsekwencji. Przeczytaj, ...

Mężczyzna w białej podkoszulce przytula się do kobiety w białej podkoszulce. Oboje się śmieją. Czytaj więcej

Seksualność kobiety po porodzie

Choć większość kobiet podejmuje po porodzie współżycie z partnerem, zmniejszają się ich potrzeby seksualne, a część z nich odczuwa dyskomfort podczas uprawiania seksu. Położna tłumaczy, dlaczego tak się dzieje.

Mama trzyma dziecko w lewej ręce, a prawą opiera się o blat. Prawą ręką podpiera czoło. Mama ma na sobie jeansową koszulę. Dziecko ma na sobie białą bluzkę. Czytaj więcej

Trudne emocje w wychowaniu dziecka

Wychowywanie dzieci to jedna z największych przygód, jakie mogą spotkać człowieka. Jednak nie zawsze jest ona usłana różami. Obok bezgranicznej miłości pojawiają się emocje trudne, z którymi ciężko sobie poradzić.

Mężczyzna leży na łóżku i obejmuje kobietę. Kobieta leży na nim i dotyka palcem jego brody. Patrzą się na siebie i uśmiechają. Czytaj więcej

Wszystko, co powinnaś wiedzieć o wirusie HPV

Zakażenie wirusem HPV jest najczęstszą chorobą przenoszoną drogą płciową, a jego konsekwencją może być nowotwór szyjki macicy. Przeczytaj, jak się przed nim chronić.

Nasze produkty

Profilaktyka jest najważniejsza i nie ma sobie co bagatelizować z wszelkimi zauważanymi zmianami w piersiach. Jeżeli coś nas nie pokoi należy wykonać badanie genetyczne Medistore. To jest podstawa... Dzięki badaniom jesteśmy w stanie wykryć w miarę s...
B.Bianca
Zarówno w pierwszej jak i w drugiej ciąży mój ginekolog badał mi piersi . Mało tego po porodzie na pierwszej wizycie kontrolnej również mi je zbadał.Chciał też wtedy sprawdzić czy mam pokarm.
angel8130
W ciąży miałam zlecone usg piersi i badane miałam piersi ze 2 razy. Ostatnio moja mama właśnie poprzez samobadanie wykryła guza, na szczęście po biopsji okazał się nie groźny, dlatego naprawdę warto znać swoje ciało i je badać.
magros