Problemy z zajściem w ciążę – gdzie szukać pomocy?

9.11.2018

Konsultacja merytoryczna: lek. med. Paweł Palacz, ginekolog, połoznik

some desc

Problemy z zajściem w ciążę – gdzie szukać pomocy?

Zdarza się, że kobieta zachodzi w ciążę niemal natychmiast po tym, jak para zdecyduje się podjąć starania o dziecko. Częściej jednak, zanim zobaczy pozytywny wynik na teście ciążowym, mija sporo czasu.

Jeśli marzysz o byciu mamą i zaczynasz się martwić, kiedy i czy w ogóle to nastąpi, skonsultuj problem ze specjalistą. Podpowie Ci, co robić, aby uniknąć stresu.

Po ilu miesiącach starań brak ciąży przestaje być normą?

12 miesięcy to czas, w którym zdrowej parze zazwyczaj udaje się zajść w ciążę. W trakcie starań warto zadbać o kondycję fizyczną i psychiczną. Przyszli rodzice powinni prowadzić zdrowy tryb życia. Jeśli do tej pory paliłaś papierosy, to dobry moment na pożegnanie się z nałogiem. Uprawiajcie sporty, jedzcie zdrowo, nie nadużywajcie alkoholu, unikajcie stresów.

Jeśli minął rok od czasu, kiedy zaczęliście myśleć o dziecku, a Ty nie jesteś w ciąży, nie martw się na zapas. Niepowodzenia nie muszą oznaczać niepłodności. Czasem wystarczy niewielka pomoc i mała zmiana w dotychczasowym postępowaniu. W rozwianiu wątpliwości może pomóc specjalista.

Możliwe przyczyny problemów z zajściem w ciążę

Z reguły problem z zajściem w ciążę, związany jest z wystąpieniem dolegliwości u jednego z partnerów. Rzadziej zaburzenia płodności występują u obojga jednocześnie. U kobiet najczęstszą przyczyną są zaburzenia owulacji lub niedrożność jajowodów. U mężczyzn z reguły odpowiedzialne jest słabej jakości, mało ruchliwe lub nieprawidłowo zbudowane nasienie. Przyczyn jednak może być wiele, dlatego ważna jest prawidłowa diagnoza.

Do kogo udać się po pomoc

Do lekarza powinniście udać się razem. W pierwszej kolejności odwiedźcie:

  • Ginekologa

Poszukajcie takiego, który specjalizuje się w problemach niepłodności. W trakcie badania spyta o przebyte choroby. Zbada przyszłą mamę i wykona USG. Wstępne badania pozwolą wykryć choroby takie jak mięśniaki, torbiele czy guzy jajników. Ginekolog zleci badania, na podstawie których oceni ogólny stan przyszłej mamy i funkcje układu rozrodczego.

Leczenie problemów z płodnością to proces i zazwyczaj wymaga konsultacji kilku specjalistów. Lekarz prowadzący, którym z reguły jest ginekolog, może skierować Was na badania do:

  • Androloga

​Zajmuje się on schorzeniami męskiego układu rozrodczego. Zbada przyszłego tatę sprawdzając czy nie występują u niego nieprawidłowości anatomiczne, zaburzenia rozwoju narządów płciowych. Zleci również badanie nasienia, badania genetyczne i hormonalne.

  • Urologa

Lekarz zbada partnera. Sprawdzi budowę układu moczowo-płciowego pod kątem wad anatomicznych i zaburzeń funkcji seksualnych oraz innych czynników wpływających na płodność. Zleci ewentualne badania hormonalne i zaproponuje potrzebne leczenie. 

  • Endokrynologa

Wykluczy bądź potwierdzi wpływ ewentualnych zaburzeń hormonalnych na problemy z zajściem w ciążę. Na podstawie badań oceni, czy mogą one oddziaływać na owulację lub regularność miesiączek u kobiety.

Czy psycholog może pomóc?

Jeśli brak upragnionego maleństwa nie jest spowodowany problemami zdrowotnymi, a wyniki badań wskazują na to, że nie powinniście mieć problemów z zajściem w ciążę, warto udać się do psychologa. Zła kondycja psychiczna nie tylko negatywnie wpływa na samopoczucie, ale może powodować problemy z płodnością. Wpływa na działanie układu hormonalnego. Stres zwiększa wydzielanie prolaktyny, a ta uniemożliwia kobiecie zajście w ciążę.

Narastająca frustracja spowodowana niepowodzeniem może wpłynąć na relację między partnerami. Psycholog w trakcie konsultacji oceni Waszą formę psychiczną. Terapia może pomóc uporać się z problemem eliminując jego podłoże. Pomoże Wam walczyć ze stresem i przygnębieniem.

Czy warto udać się do seksuologa?

Seksuolog w trakcie spotkania dowie się od Was, czy nie macie problemów związanych ze sferą seksualną. Oceni na ile mogą one wpływać na Waszą płodność. Może pomóc w diagnozie również w przypadku problemów natury fizycznej.