Miejsca przyjazne rodzicom z małymi dziećmi

Pojawienie się maluszka, to nie powód, aby zaszywać się na wiele miesięcy w domu. Zobacz, gdzie możesz wybrać się razem z dzieckiem.

Maluch przeszedł już dwa szczepienia, zaliczył kilka wizyt w przychodni i przeżył tabun gości w domu. To może znaczyć tylko jedno. Nie musicie już dłużej siedzieć w domu. Czas wyjść z dzieckiem do ludzi.
Tylko gdzie?

Restauracje ze specjalnymi kącikami zabaw dla najmłodszych i dziecięcym menu. Kinowe seanse dla rodziców, którzy chcieliby (albo po prostu nie mają wyjścia) obejrzeć film razem z maluchem – z przyćmionym światłem i nieco ściszonym dźwiękiem. Fitness klub, w którym podczas zajęć rodziców, niemowlęciem opiekuje się dziecięca animatorka. Takie miejsca nie są już egzotycznym, wielkomiejskim zjawiskiem, ale dla nowoczesnych rodziców po prostu koniecznością, którą na szczęście można znaleźć już w prawie każdym, kilkudziesięciotysięcznym mieście. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać.

Kino z maluchem

Pokazy kinowe dla rodziców z małymi dziećmi odbywają się już we wszystkich największych miastach: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, a także Bydgoszczy, Elblągu, Gdańsku, Poznaniu, Szczecinie i Zabrzu. W każde środowe południe w kinach sieci Multikino rodzice mogą oglądać nowości i klasyki filmowe razem ze swoimi dziećmi, nawet tymi kilkumiesięcznymi. Przed seansem sala kinowa jest specjalnie lekko ocieplana, a już podczas pokazu na sali jest zapalone lekkie światło, a z głośników płynie nieco cichszy, niż na zwykłych seansach, dźwięk. Wszystko po to, aby maluchy na sali czuły się komfortowo i… w ciszy dotrwały do końca filmu.

- W cenie biletu mam do swojej dyspozycji dwa fotele, dzięki czemu mogę postawić obok siebie fotelik samochodowy z córeczką i uśpić ją bujaniem – mówi Sylwia, mama pięciomiesięcznej Ninki.

Nie tylko multipleksy

Seanse dla rodziców z dziećmi organizują także mniejsze kina, np. łódzka Cytryna, czy krakowskie Kino pod Baranami. W Warszawie Fundacja MaMa prowadzi cykl „Z dzieckiem w kinie” w kinie Muranów. W ramach tego projektu odbywają się pokazy ambitnych filmów dla rodziców z maluchami.

- Do tej pory z naszym Maksiem do kina chodziła tylko żona, bo ja w ciągu tygodnia pracuję. Teraz, dzięki tym sobotnim seansom, wychodzimy całą trójką - mówi Rafał Cegielski, który właśnie wyszedł z kina.

Organizatorki warszawskiej akcji zapewniają pokazy absolutnych nowości filmowych, przewijaki, przekąski i zabawę dla maluchów. Podczas pokazu rodzice mogą oddać dzieci pod opiekę profesjonalnych animatorek.

Na kawę i mleko

Kiedy do opieki nad maleństwem dochodzi jeszcze praca zawodowa – większość kobiet nie znajduje już czasu i sił (!) na wypad do kawiarni albo spotkanie z przyjaciółmi. No, chyba że uda im się połączyć przyjemne z pożytecznym i wybrać się na kawę albo lunch z dzieckiem. Miejsce przyjazne rodzicom z dziećmi powinny mieć nie tylko przewijak w toalecie i krzesełko do karmienia, ale przede wszystkim przyjaźnie nastawiony do najmłodszych personel.

- W wielu lokalach kelnerzy zachowują się tak, jakby małe dziecko w kawiarni było takim samym zjawiskiem jak słoń na trampolinie. – mówi Krystyna Dzido, mama dziesięciomiesięcznego Jaśka. - Patrzą też kosym okiem na dziecięcy wózek, bo zajmuje miejsce. Dlatego, aby spotkać się ze znajomymi wybieram miejsca, oznaczone tytułem „Przyjazne dzieciom”. Tam mogę spokojnie pogadać i posiedzieć, a nawet jeśli mój synek zgłodnieje, dostanę ciepłą wodę, abym mogła rozmieszać mu mleko.

Bez dymu, za to z podjazdem

W przyjaznych rodzicom i ich dzieciom lokalach panuje zakaz palenia albo jest wydzielona jedna sala bez dymu tytoniowego, zazwyczaj jest tam także podjazd albo obsługa, która pomoże wnieść i wynieść wózek. Standardem staje się także ogrodzony kącik zabaw, w którym mogą bawić się już niemowlęta. Rodzice mogą też poprosić o podgrzanie butelki czy słoiczka z zupką albo o zagotowanie wody na mleko dla bobasa. Starsze dzieci mogą liczyć na dziecięce menu, a nawet na zwiedzanie kuchni pod opieką kelnerki.

- Dużym plusem jest obecność opiekunki dla maluchów i możliwość swobodnego przechadzania się z niemowlęciem między stolikami – tłumaczy Agnieszka, mama rocznej Amelki. – Maluch czasem może się rozpłakać, ale przecież zwykle można go uspokoić, bez konieczności natychmiastowego powrotu do domu.

A może do muzeum?

Ci, którym nie wystarcza kino i kawiarnia, ucieszą się z faktu, że coraz więcej księgarni, bibliotek, galerii i muzeów także stara się przyciągnąć rodziców z dziećmi. To dla nich organizowane są dziecięce warsztaty (to rozrywka dla trochę starszych dzieci), teatrzyki albo po prostu kąciki zabaw. Choć nie wszystkie jeszcze placówki zmieniły swoje nastawienie do rodziców z dziećmi, widać już, że nowy trend powoli wypiera stary.

- Pamiętam, gdy moja starsza córka była mała, wybraliśmy się na wystawę do Zamku Królewskiego. Nosiliśmy ją w nosidełku, ale pani kustoszka i tak nam zwróciła uwagę, że takie rozrywki nie są przeznaczone dla dzieci. Do dziś nie wiem, czemu – wspomina Alicja, mama czteroletniej Mai i rocznego Antka. – Za to kiedy byliśmy ostatnio w CSW, do mojego synka mrugały wszystkie pracujące tam panie!
Choć jeszcze rzadko u nas są spotykane standardy brytyjskich muzeów, gdzie dzieci traktowane są jak mile widziani goście, to u nas coraz częściej rodzice mogą wybrać się z maluchami na wystawę bez obaw, że narażą się muzealnym strażnikom. Zatem – przyszła pora wyjść z domu!

Podobne artykuły

2 kobiety siedzą z dwójką dzieci na dywanie obok kanapy. Jedna kobieta ma niebieską koszulkę polo, druga beżową i trzyma w ręku biały kubek. Jedno dziecko trzyma niebieski garnek z plastiku, ma na sobie biała koszulkę i kremowe spodnie. Drugie dziecko gryzie zielony talerz, ma na sobie różową bluzkę w białe kropki i żółte spodnie. Na ziemi leżą tęczowe cymbałki. Czytaj więcej

Kluby dla mam

Po co młodym mamom klub? Takie pytanie może zadać tylko osoba, która nie ma pojęcia, jak to jest być non stop z małym dzieckiem. Na szczęście coraz częściej kobiety zostające w domu mogą znaleźć miejsce, w ...

Babcia trzyma w objęciach niemowlę, mama siedzi na brzegu kanapy. Dziecko ma na sobie różową czapkę i kombinezon w biało-szare paski. Mama ma zieloną koszulę. Babcia ma szary sweter. Mama i babcia się uśmiechają. Za nimi jest okno. Czytaj więcej

Grupa wsparcia młodej mamy

Nieprzespane noce, szalejące hormony, trzęsienie ziemi w relacjach z partnerem, poczucie, że nie potrafisz zadbać o swoje dziecko i nie masz czasu, by zadbać o siebie. A na dodatek cały świat aż się rwie, by udzielać ...

Tata trzyma syna zjeżdżającego na zjeżdżalni. Zjeżdżalnia jest w kolorach fioletowym, niebieskim i żółtym. Dziecko ma zieloną bluzkę i niebieskie jeansy, a tata szarą bluzkę. Tata ma brodę i krzyczy. Czytaj więcej

Uwaga! Ojciec z dzieckiem!

Młodemu tacie najtrudniej iść z dzieckiem na plac zabaw. Tam usłyszy czego nie umie, czego jego dziecku brakuje, i co na jego miejscu zrobiłaby dobra mama (babcia, opiekunka, ciocia - niepotrzebne skreślić). - Nie ...

Mama leży z dzieckiem na podłodze. Mama ma białą podkoszulkę w paski i jeansy, a dziecko sukienkę. Obie się śmieją. Za nimi stoi kanapa. Czytaj więcej

O matkach, które zmieniają świat

Po ciąży zmienia się ciało, zmienia się rodzina, dom. A niektóre z nas - mam odkrywają w sobie rzeczy, o które przed ciążą by się nie podejrzewały. Odkrywają w sobie chęci i energię, które każą im działać, ...

Mama trzyma dziecko na rękach i uśmiecha się do niego. Dziecko ma na sobie body w paski. Mama ma na sobie różową koszulkę. Czytaj więcej

Macierzyństwo - cichy sojusznik zdrowia

Nieprzespane noce, obolałe piersi, nieustanne „stand by”. Matczyna codzienność nie należy do najłatwiejszych. Ale troska o dziecko przynosi także dość niespodziewane korzyści. I to zupełnie niepostrzeżenie.

Kobieta niesie dziecko w foteliku na plecach. Fotelik jest szary. Kobieta idzie po zielonym terenie. Kobieta ma koszulę z krótkim rękawem w czerwono-niebieskiej koszuli w kratkę. Kobieta uśmiecha się. Dziecko wygląda z fotelika i patrzy na ziemię. Czytaj więcej

Z dzieckiem dookoła świata

Narodziny dziecka oznaczają wielkie zmiany - jedną z nich jest sposób spędzania wakacji. Jeśli marzysz o egzotycznych podróżach ze swoją pociechą, przeczytaj ten tekst. Dowiesz się, jak i kiedy zaplanować taką wycieczkę.

Nasze produkty