25.5.2018
Prędzej czy później każdy przyszły rodzic stanie przed dylematem: jaki wózek wybrać? W sklepach z akcesoriami dziecięcymi jest ogromny wybór, tylko czym się kierować? Powinien mieć małe, plastikowe koła czy duże, pompowane? Sztywną rączkę czy regulowaną? Co jeszcze może mieć znaczenie? Przeczytaj, zanim podejmiesz decyzję.
Wybór wózka jest bardzo ważny. Dziecko będzie spędzać w nim długie godziny na spacerach, a jego wygoda i bezpieczeństwo są kluczowe. My z kolei musimy mieć komfort w obsługiwaniu wózka, zatem wybrany model musi być także funkcjonalny. Nie dla każdego będzie to jednak znaczyło to samo. Trzeba go dopasować do swoich, indywidualnych potrzeb. W zależności od naszego trybu życia, okolicy w jakiej mieszkamy, warunków - każdy będzie miał trochę inne wymagania.
Wózek to jeden z poważniejszych wydatków na wyprawkowej liście zakupów, dlatego ważne jest aby dokonać świadomego i przemyślanego wyboru.
Bezpieczeństwo
Wózek musi posiadać atesty i certyfikat bezpieczeństwa (literka B w trójkącie). Musi być stabilny, dobrze trzymający się podłoża, mieć pięciopunktowe pasy i miękko obity, łatwy w demontażu pałąk bezpieczeństwa. Nie powinien mieć ostrych krawędzi czy niebezpiecznych szczelin. Warto zwrócić uwagę na to, z czego jest wykonana tapicerka, ona też powinna posiadać odpowiednie atesty i być uszyta z bezpiecznych dla dziecka tkanin.
Hamulec
Może być różnie ulokowany np. przy kółkach albo przy rączce. Najlepiej, żeby blokował oba koła jednocześnie, czyli całą oś. Przy użytym hamulcu wózek nie powinien ruszyć, najlepiej sprawdzić to na lekko pochyłym podłożu.
Waga
Dobrze wybrać lekki model, dlatego w pierwszej kolejności zwróć uwagę na wózki z aluminiowym stelażem – są najlżejsze. Wózki mogą ważyć od ok. 9 do 25 kilogramów bez obciążenia, czyli bez dziecka, zakupów, torby z akcesoriami. Im cięższy wózek tym trudniej będzie się go prowadziło po nierównym chodniku czy piaszczystej alejce. Waga wózka okaże się szczególnie ważna dla osób, które będą musiały wnosić wózek po schodach.
Rozmiar
Ma znaczenie. Koniecznie „przymierz się” do wózka w sklepie. Niektóre są naprawdę duże, rozłożyste. Jeśli jesteś niewysoką, drobną osobą, duży wózek może stać się udręką, łącznie z tym, że może zasłaniać Ci drogę i przeszkody na niej.
Koła
Temat rzeka. Koniecznie zastanów się, po jakim terenie najczęściej będziecie spacerować. Od kół zależy komfort prowadzenia wózka – docenisz to, jeżdżąc trzecią godzinę po nierównych chodnikach, po piasku czy wybojach. Wózkiem z małymi kołami łatwiej się manewruje, sprawdzą się dobrze na równych, twardych alejkach, gładkich chodnikach. Duże pompowane lub piankowe koła lepsze są na drogi gruntowe, leśne, nie ugrzęzną w piasku czy śniegu. Łatwiej też pokonywać nimi krawężniki. Koła pompowane są cięższe ale lepiej amortyzują wózek niż piankowe – zdecydowanie lżejsze. Wózek z trzema kołami docenią mamy aktywne, które spacer chętnie zamienią na rundę joggingu, w środowisku miejskim lepszy jednak będzie wózek z czterema kołami. Warto też zwrócić uwagę na to, czy koła się odpinają. Ma to znaczenie szczególnie przy samochodach z małymi bagażnikami – łatwiej do nich zapakować stelaż z odpiętymi kółkami. Model taki ułatwi też konserwację i czyszczenie kółek po błotnistym spacerze.
Rączka
Dobrze, żeby była regulowana, szczególnie jeśli z dzieckiem będą spacerowały różne osoby. Pomaga to dostosować jej układ do wzrostu osoby pchającej wózek. Powinna być wykonana z materiału, który nie reaguje zbytnio na temperaturę, w niektórych zastosowano rozwiązanie na zimę w postaci mufki - pokrowca na dłonie prowadzącego wózek. Zwróć uwagę, czy jest możliwość zmiany położenia rączki. Na początku będziesz chciała utrzymać kontakt wzrokowy ze swoim dzieckiem, po jakimś czasie zacznie ono siadać i interesować się otaczającym światem, wtedy warto móc rączkę przełożyć od strony pleców dziecka. Jest to też duże ułatwienie w przypadku ostrego wiatru czy zacinającego deszczu.
Tapicerka
Poza tym, że musi posiadać atesty związane z materiałem, z jakiego jest wykonana, ważne by była funkcjonalna. Powinna być wykonana z materiałów przepuszczających powietrze. Do tego powinna łatwo dać się zdjąć, wyprać w pralce i ponownie bez problemu założyć.
Gondola
Musi być wygodna, przestronna i łatwa do uniesienia wraz z całym wózkiem. Może służyć do przenoszenia dziecka, sprawdź więc, czy jest odpinana od stelaża i wygodna w transporcie. Jeśli zamierzacie często podróżować, przemyśl taki model wózka, który pozwoli wpinać fotelik samochodowy prosto w stelaż.
Budka
Ważne, by była duża i posiadała wentylację. Musi chronić przed wiatrem ale przepuszczać powietrze w upały. Dobrze by lekko i cicho składała się i rozkładała, zapewne niejednokrotnie zechcesz użyć jej w czasie snu dziecka.
Akcesoria
Dowiedz się, co wchodzi w skład zestawu. Kupowanie oddzielnie potrzebnych akcesoriów na dłuższą metę może okazać się droższe niż kupowanie całego kompletu.
Na pewno przyda się:
zamontowana na stałe torba na zakupy (lepiej nie wieszać zbyt wiele na rączce, gdyż może to przeważyć wózek),
śpiworek w zimie,
osłona przeciwdeszczowa,
parasolka,
moskitiera na lato.