Po porodzie mama z maluszkiem zostaną w szpitalu. Po kilku dniach będziesz mógł zabrać ich do domu. Jak przygotować się na powrót ze szpitala? Podpowiadamy, o czym powinien pamiętać świeżo upieczony tata, aby ten ważny dzień przebiegł bez zakłóceń i był wyjątkowy dla całej rodziny.
Konsultacja merytoryczna: Marta Cholewińska-Dacka, psycholog
Jeśli poród odbył się bez komplikacji, a mama rodziła siłami natury, prawdopodobnie już w 3. dobie będą gotowi do wyjścia ze szpitala. Jeżeli poród odbył się przez cesarskie cięcie lub w trakcie porodu doszło do komplikacji, młoda mama z maleństwem będzie musiała zostać w szpitalu kilka dni dłużej.
Jeśli od dawna przygotowywaliście się do przyjścia na świat maleństwa, a szkrab urodził się w terminie, Wasz dom prawdopodobnie jest dobrze przygotowany na pojawienie się dziecka. Jeśli jednak są rzeczy, których nie udało Wam się przygotować, to właśnie zadanie dla Ciebie.
Uzupełnij niezbędne akcesoria, zadbaj o ogólny porządek, zrób potrzebne zakupy. Schludny dom i pełna lodówka ułatwią funkcjonowanie w domu, w trakcie pierwszych dni z dzieckiem. Jeśli maluch będzie karmiony mlekiem modyfikowanym, zrób również zapas odpowiedniej mieszanki, najlepiej takiej, którą polecił lekarz w szpitalu.
W dniu wypisu ze szpitala, mamie nie przysługuje już posiłek. Dlatego gotowy obiad czekający w domu w lodówce, będzie nieoceniony. Jeśli nie jesteś mistrzem kuchni, może uda Ci się namówić świeżo upieczoną babcię do pomocy?
Zastanów się, jak pokonacie drogę ze szpitala do domu. Jeśli macie samochód, niezbędny będzie fotelik samochodowy. Już dawno minęły czasy, kiedy dzieci podróżowały samochodem, trzymane na rękach przez mamę. Fotelik to wymóg, bezpieczeństwo i wygoda bez względu na to, jak długi dystans macie do pokonania.
W trakcie jazdy do domu bądź kierowcą. W samochodzie mama z dzieckiem w foteliku powinni jechać razem z tyłu. Maluszek będzie spokojniejszy blisko mamy, a mama, będąc obok, będzie mogła się nim zająć. Jeśli maluch zacznie płakać w drodze, mama sprawdzi czy nie jest mu za ciepło. Przykryje dodatkowym kocykiem, jeżeli będzie mu zimno.
Jeśli dopiero przymierzacie się do kupna fotelika, wybierz się teraz do sklepu. Warto zasięgnąć fachowej opinii przy wyborze i spędzić trochę czasu, oglądając proponowane modele. Pamiętaj, że nawet, jeżeli nie planujecie częstych podróży z maleństwem, czekają Was wizyty w przychodni i okresowe szczepienia. Jeśli będziecie jeździć samochodem, fotelik okaże się niezbędny.
Jeżeli na ogół poruszacie się komunikacją miejską, warto tego dnia wrócić do domu taksówką. Nie macie fotelika samochodowego? Sprawdź korporacje taksówkarskie. Część z nich ma na wyposażeniu foteliki dziecięce.
Maluszek wychodząc ze szpitala, pierwszy raz będzie na powietrzu. Przyda się wtedy okrycie wierzchnie. Sprawdź, czy w torbie z rzeczami dla dziecka, którą zabraliście do szpitala, są odpowiednie ubrania. Okrycie trzeba dostosować do pogody. Jeśli się ochłodziło, przywieź dodatkowe bodziaki i cieplejsze spodenki. Zimą niezbędny będzie kombinezon, latem wystarczy pajacyk i lekka pieluszka do przykrycia maleństwa.
Pamiętaj, aby na czekającą Was podróż, przywieźć wygodne ubranka. Takie, które łatwo założyć i zapiąć. Niemowlaki z reguły denerwują się w trakcie ubierania, dlatego warto wybrać te, które nie będą sprawiały dodatkowych trudności. Zapięcia, ozdobniki czy guziczki mogą uwierać delikatne ciało maluszka.
Świeżo upieczona mama, opuszczając szpital, również będzie potrzebowała odpowiedniego okrycia. Pamiętaj, że jej organizm ciągle nie wrócił do formy sprzed ciąży. Brzuch, choć mniejszy, nadal jest wystający. Jeśli Twoja żona zadbała o to zawczasu i przygotowała odpowiednie ubrania, po prostu je przywieź. W innym wypadku, kompletując strój dla niej, wybierz coś z ubrań ciążowych. Weź wygodne dresy lub spódnicę, bieliznę, bluzkę, dopasowaną do pogody kurtkę i buty, jeśli zabrałeś je ze szpitala w dniu porodu. Nie wybieraj ubrań opinających ciało i ze ściągaczem. Młoda mama będzie obolała i może mieć problemy z poruszaniem się. Wybierz luźne ubrania, w których będzie czuła się swobodnie. Unikaj jasnych kolorów. Białe spodnie to nie najlepszy wybór dla mamy w połogu.
Kiedy będziecie opuszczać szpital, nie wahaj się prosić o pomoc. Pierwsze dni z noworodkiem, to prawdziwe wyzwanie. Bądź pomocny, postaraj się dowiedzieć jak najwięcej na temat pielęgnacji i opieki nad maluchem. Wsparcie przyda się Wam obojgu, ale to Ty poproś położną o pomoc. Jeśli tylko dasz jej sygnał, że jest Wam potrzebna, ubierze, przewinie malucha i udzieli niezbędnych rad. Możesz wcześniej przygotować pytania. Mama zbyt zajęta maleństwem, może nie znaleźć na to czasu. Na pewno jednak doceni Twoją pomoc i zaangażowanie, a wiedza przyda się Wam obojgu.
Zanim opuścicie szpital na dobre, będziecie musieli poczekać na wypis. Może to potrwać nawet kilka godzin, dlatego warto mieć pod ręką:
małą zdrową przekąskę;
coś do picia;
pieluszki;
mokre chusteczki;
krem na odparzenia;
ubranko na zmianę.
Przygotuj podręczną torbę, do której schowasz najpotrzebniejsze drobiazgi.
Kiedy będziecie gotowi do drogi zajmij się „wyprowadzką” ze szpitala. Zanieś bagaże, włóż szkraba do fotelika i zanieś do samochodu. Pamiętaj, że mama jest słaba i obolała. Jeśli przeszła zabieg cesarskiego cięcia, nie będzie mogła nic dźwigać. Kiedy będziecie już w środku, sprawdź czy maluch jest bezpiecznie zapięty, pomóż żonie przypiąć się pasami. Aby droga była bezpieczna i spokojna nie włączaj muzyki, nie otwieraj okien i nie uruchamiaj klimatyzacji. Jeżeli droga do domu jest długa i maluch zacznie płakać dopominając się posiłku, znajdź dogodne miejsce i zatrzymaj się. Daj mamie czas na to, by spokojnie nakarmiła maluszka. Kiedy najedzony szkrab się uspokoi, będziecie mogli kontynuować podróż do domu.
Pierwsze chwile z noworodkiem są niezwykłe, ale i trudne dla większości rodziców. Uczucie zagubienia i niepewności jednak szybko mija. Jeśli boisz się, że nie poradzisz sobie w opiece nad maleństwem działaj metodycznie. Zadbaj o bezpieczny powrót ze szpitala, organizację domu, zarejestruj maluszka w urzędzie. Bądź pomocnym, a przede wszystkim obecnym ojcem. Pamiętaj o radach położnej, słuchaj wskazówek od żony, która miała więcej czasu na to, aby opanować trudną sztukę pielęgnacji. Szybko staniesz się ekspertem w opiece nad malcem, czerpiąc przyjemność i satysfakcję z bycia tatą.
Wybór imienia dla dziecka to dla jednych rodziców negocjacje ciągnące się miesiącami, dla innych zaś rzecz prosta i oczywista. W każdym jednak wypadku jest to decyzja na całe życie.
Rządowy program Rodzina 500 plus czekają zmiany w 2017 roku. Dowiedz się jakie nowe zasady będą obowiązywały przy przyznawaniu świadczeń.
Wybór dobrego fotelika samochodowego dla dziecka to kwestia jego bezpieczeństwa. Dowiedz się, czym się kierować przy podejmowaniu decyzji.
Po porodzie bliscy chcą jak najszybciej zobaczyć mamę i maluszka. Jednak zbyt wczesne i częste odwiedziny mogą być męczące. Dlatego podpowiadamy w jaki sposób określić granice, aby potem cieszyć się, a nie martwić ...
Spodziewasz się dziecka i zastanawiasz się, czy przysługuje Ci finansowe wsparcie od rządu? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, na czym polega nowy rządowy program „Rodzina 500 plus” oraz o jakie inne zasiłki ...
Urządzanie pokoiku dla maleństwa jest bardzo przyjemne. Jednak wymaga planu, wiedzy i pewnych zasobów finansowych. Podpowiemy, które rozwiązania będą najbardziej funkcjonalne oraz na co warto zwrócić uwagę aranżując ...
Artykuł trafiony w sedno he he tylko drukować i tatusiom w raczkę ;)))
Super artykuł do super taty ☺ mój mąż z pomocą mamy spisał się na medal . Nawet o kwiatach pomyślał☺ bardzo pozytywnie wspominam tamten dzień ☺
Ja musze wcześniej mężowi wszystko naszykowac co ma zabrać, inaczej by nie wziął, niestety nie wie co i jak i gdzie leży, tyle razy mu pokazywałem ale nie zalapuje