Jeśli wracasz do pracy i zdecydowałaś się zatrudnić do opieki nad dzieckiem nianię – ten artykuł jest dla Ciebie.
Konsultacja merytoryczna: Marta Cholewińska-Dacka, psycholog
Dobra niania to prawdziwy skarb. Do jej wyboru trzeba podejść bardzo poważnie bo od tej pory to właśnie z nią Twój maluszek będzie spędzał dużą część swojego dnia.
Jeśli wiesz już, że za jakiś czas wracasz do pracy, że z dostępnych opcji opieki wybierasz nianię – to warto zacząć o niej myśleć na kilka miesięcy wcześniej. Na początek zastanów się kogo szukasz, co jest dla Ciebie ważne, jakie będziesz miała wymagania, jakie wynagrodzenie możesz zaoferować.
Zacznij szukać niani wcześniej, nie zabieraj się za to na dwa tygodnie przed planowanym pójściem do pracy. Być może od razu trafisz na kogoś, kto przypadnie Ci do gustu, a może będziesz musiała odbyć wiele rozmów zanim trafisz na kogoś, kogo zechcesz zatrudnić. Rozglądać możesz się dużo wcześniej. Niania zwykle opiekuje się dziećmi do czasu ich pójścia do przedszkola. Może więc okazać się, że znajomi mają świetną opiekunkę, która niedługo nie będzie im już potrzebna i będziesz mogła zatrudnić ją u siebie.
Znajomi, rodzina
Chcesz, by Twoje dziecko miało najlepszą opiekę na świecie. Potrzebujesz kogoś zaufanego i sprawdzonego. Najlepiej zatem rozpuścić wici wśród znajomych. Może niedługo czyjeś dziecko idzie do przedszkola? A może znają kogoś, kto pracował dla nich wcześniej i sprawdził się? Jako nianię możesz zatrudnić też kogoś z rodziny.
Plac zabaw, klubik, park, przedszkole
Dobrym miejscem na zrobienie rozeznania są place zabaw i popularne miejsca, w których bywają mamy i opiekunki z dziećmi, np. kluby malucha. Porozmawiaj z nimi. Po pierwsze będziesz miała okazję przyjrzeć się im „przy pracy”, stwierdzić czy nie palą, czy zamiast zajmować się dzieckiem nie spędzają czasu na rozmowach telefonicznych, czy są miłe. Po drugie zorientujesz się, czy któreś z nich nie tracą pracy i być może same będą informować, że szukają kolejnego dziecka, który będą mogły się zająć.
Forum internetowe
W sieci jest wiele miejsc, gdzie rodzice wymieniają się informacjami na temat poszukiwania niani, polecają sobie zaufane osoby.
Agencje opiekunek
W ostatnich latach powstało sporo firm, które zajmują się pośredniczeniem między mamami a opiekunkami. Warto też jednak znaleźć agencję, z której pomocy ktoś skorzystał i był zadowolony. Zdarza się bowiem wciąż, że takie firmy nie weryfikują w żaden sposób osób, które się do nich zgłaszają, można więc trafić na kogoś zupełnie niekompetentnego.
Dobrze przemyśl, czego oczekujesz, weź pod uwagę wiek dziecka i jego temperament. Zastanów się:
W jakim wieku chciałabyś zatrudnić osobę?
Zależy Ci na kimś młodym, energicznym? A może chciałabyś, by Twoja niania miała duże doświadczenie życiowe, odchowane własne dzieci? Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy, ryzykujesz, że ktoś młodszy będzie mniej odpowiedzialny, a ktoś starszy mniej skory do zabaw i biegania za maluchem. Jednak najwięcej będzie zależeć od konkretnej osoby. Nawet bardzo młoda osoba może być godna zaufania a starsza – pełna energii i wspaniałych pomysłów
Na ile godzin dziennie potrzebujesz niani?
Czy jest to praca w pełnym wymiarze godzin? A może na pół etatu? Czy potrzebujesz kogoś również w weekendy? Czy chciałabyś, żeby mieszkała blisko Was?
Jakie umiejętności powinna mieć Twoja niania?
Czy zależy Ci na tym, by miała prawo jazdy? Być może trzeba odwozić gdzieś czasem dzieci. Czy ważne jest dla Ceibie doświadczenie w tej roli? Może czułabyś się bezpieczniej, gdyby posiadała zaświadczenie o przebytym kursie pierwszej pomocy lub wykształcenie pedagogiczn
Jakie warunki pobytu dziecka są dla Ciebie ważne?
Czy chcesz, by niania przychodziła do Was? A może wolisz, by zabierała maluszka do siebie? Może chciałabyś, by trafił do osoby, która ma pod opieką 2-3 innych dzieci tak, by mogły wspólnie spędzać czas.
Czego oczekujesz od przyszłej opiekunki?
Czy jej jedynym zadaniem będzie opieka nad Twoim dzieckiem? A może liczysz na to, że w czasie jego drzemki sprzątnie kuchnie albo wstawi pranie? Czy będziesz przygotowywać wcześniej posiłki dla malucha czy oczekujesz tego po opiekunce? Żadna z tych rzeczy nie jest oczywista i należy to wcześniej przemyśleć a także uzgodnić z wybraną osobą.
Jak będzie wyglądać sprawa zatrudnienia oraz wolnych dni?
Czy jesteś gotowa zatrudnić nianię legalnie i na jakich warunkach finansowych? Kiedy i jak będzie mogła wziąć wolne? Co się dzieje na czas Waszych wakacji? Jak będzie wyglądać wynagrodzenie za ten czas?
Jak legalnie zatrudnić nianię? W Polsce obowiązuje ustawa żłobkowa, która pozwala legalnie zatrudnić nianię, dając jej ubezpieczenie a nie generując żadnych dodatkowych kosztów dla rodzica. Treść ustawy dostępna jest tutaj: Ustawa żłobkowa
Zanim spotkasz się z wybranymi kandydatkami możesz zrobić wstępną selekcję na podstawie CV. Zorientujesz się, z kim masz do czynienia, czy dana osoba ma jakiekolwiek doświadczenie, co robiła do tej pory.
Przed spotkaniem przygotuj sobie listę pytań. Być może Wasze spotkanie przebiegnie naturalnie i dowiesz się wszystkiego w jego trakcie ale warto mieć pod ręką ściągawkę, by dopytać o najważniejsze dla Ciebie kwestie.
Poza pytaniami oczywistymi o warunki pracy, doświadczenie itd. możesz zapytać kandydatkę o rzeczy nieoczywiste, na przykład jak wyobraża sobie Wasz dzień, co zrobi, gdy maluszek nie będzie chciał jeść, jak zwykła usypiać dzieci. Tego typu pytania dadzą Ci pogląd na to, jaki sposób wychowania dzieci preferuje dana osoba. Czy będzie karać dziecko, gdy coś zbroi? Czy uważa, że trzeba nakłonić dziecko do jedzenia za wszelką cenę? Czy dopuszcza oglądanie bajek w telewizji?
Zapytaj przyszłą nianię także o choroby, nałogi oraz plany. Być może nie będzie do końca szczera, ale możesz sporo się dowiedzieć z jej reakcji.
Zwróć uwagę na jej zachowanie. Czy po przyjściu umyła ręce? Czy sama zadaje pytania na temat Waszego dziecka? Czy chciała je poznać i jak wypadł pierwszy kontakt? Weź to wszystko pod uwagę przy ocenie kandydatki, wrażenia i Twoja intuicja też mają znaczenie. Już niedługo oddasz tej osobie dziecko na większość dnia – chcesz by było szczęsliwe, bezpieczne i zadbane.
Gdy podejmiesz decyzję – zacznijcie od okresu próbnego. Niech pierwszy dzień pracy niani nie będzie Twoim pierwszym dniem w pracy. Zacznijcie od 2- 4 tygodni, w czasie których niania będzie przychodzic spędzać czas z Wami wspólnie. Najpierw na krótko, potem coraz dłużej. Niech nowa osoba zorientuje się też w Waszym stylu wychowania dziecka, oraz w najbardziej przyziemnych rzeczach np. gdzie trzymacie pieluchy. Z czasem, gdy dziecko się z nią oswoi pozwólcie im na krótki spacer albo sami wyjdźcie zrobić zakupy. Po jakimś czasie zostawcie ich razem na dłużej. Obserwujcie jak zachowuje się dziecko po Waszym powrocie. Czy jest radosne, spokojne? Czy podczas reszty dnia zachowuje się normalnie? Czy spokojnie śpi?
Jeśli coś wzbudza Wasze wątpliwości – mówcie o nich, możecie wrócić kiedyś wcześniej, niezapowiedzianie i sprawdzić co się dzieje. Zapytajcie mamy w piaskownicy, jak zachowuje się niania w czasie opieki nad dzieckiem. Nie bądźcie jednak przeczuleni. Jeśli dziecko nie cieszy się na jej widok – zwróćcie na to uwagę ale pamiętajcie, że dla niego przyjście niani łączy się się z Waszym wyjściem. Bywa, że dzieci płaczą, gdy rodzic wychodzi z domu, by po 10 minutach w najlepsze dokazywać z opiekunem.
Wybór imienia dla dziecka to dla jednych rodziców negocjacje ciągnące się miesiącami, dla innych zaś rzecz prosta i oczywista. W każdym jednak wypadku jest to decyzja na całe życie.
Każda zmiana jest wyzwaniem, a pojawienie się w domu nowego bardzo wymagającego członka rodziny, to zmiana o 180 stopni. Tak, jest trudniej niż się spodziewałaś. Tak, nie wygląda to tak jak sobie wymarzyłaś. Tak, ...
Przebojowi, wręcz bezwzględni, nastawieni na sukces. Kiedyś bez pardonu dążyli do założonych z góry celów, inni ludzie w pracy byli dla nich tylko kolejnym z czynników, który trzeba wziąć pod uwagę. Teraz inaczej ...
Pierwszy uśmiech Twojego maleństwa, jego pierwsze słowa, pierwsze chwiejne kroki - nie chcesz, by nic z tego cię ominęło. Z drugiej strony, pamiętasz, że przed urodzeniem dziecka chodziłaś do pracy i dawało ci ...
Po co młodym mamom klub? Takie pytanie może zadać tylko osoba, która nie ma pojęcia, jak to jest być non stop z małym dzieckiem. Na szczęście coraz częściej kobiety zostające w domu mogą znaleźć miejsce, w ...
<p>ja licze ze jednak moim dzieckiem później zajmie sie moja mama zanim bede mogła puścić do przedszkola. ale to jeszcze troche czasu zanim bede musiała kombinować </p>
<p>Czasami z tymi żłobkami to też nie wiadomo do końca. Dobrze mieć kogoś zaufanego sprawdzonego albo jakiś polecony żłobek </p>
<p>czasem warto mieć na uwadze nianie </p>