Jak ukoić płaczące niemowlę? W artykule radzimy, co robić aby uspokoić niemowlaka.
Konsultacja merytoryczna: lek. med. Danuta Chrzanowska-Liszewska, specjalista pediatrii i neonatologii
Maluch płacze, bo tylko tak umie powiedzieć, że czegoś potrzebuje. Niełatwo jednak zrozumieć niemowlę, tym bardziej, że powodów do płaczu może być wiele. Nie trać głowy i spróbuj odpowiedzieć na jego potrzeby. Kiedy je poznasz, szybciej uspokoisz maluszka.
Noworodek potrzebuje bliskości i poczucia bezpieczeństwa. Bez względu na to, czy płacze, bo jest mu chłodno czy mokro, po zmianie pieluchy i ubrań ukoisz go biorąc na ręce. Przytul maluszka, pośpiewaj, mów do niego. Twój głos będzie działał uspokajająco. Pogłaszcz dziecko, pochodź z nim po pokoju, zapewnij kontakt fizyczny, bo to on znacząco wpływa na obniżenie poziom stresu u niemowlaka. Możesz również położyć się z maluszkiem na łóżku i głaskać go po pleckach lub brzuszku. Kiedy ochłonie, sprawdź możliwe powody płaczu.
Głód to najczęstszy powód płaczu u noworodków. Po urodzeniu żołądek dziecka jest mały, dlatego maluch często domaga się karmienia. Jeśli szlocha, kręci głową, ssie paluszki i szuka piersi to znak, że domaga się posiłku. Przystaw go do piersi i nakarm. Jeśli się uspokoi to znak, że był głodny lub spragniony.
Malec domaga się piersi, ale nie je tylko zasypia z sutkiem w buzi i kiedy tylko próbujesz mu go wyjąć, zaczyna szlochać? Silna potrzeba ssania powoduje, że niektóre dzieci muszą cały czas mieć coś w buzi.
Kiedy wyjmiesz maluszkowi z buzi pierś, zacznie szukać czegoś czym ją zastąpi. Kciuk nie jest dobrym rozwiązaniem. Jest twardy, może odkształcić zęby i podniebienie, do tego wcale nie jest higieniczny. Kciuka nie zabierzesz, ciężko więc będzie malca oduczyć, jeśli pchany silną potrzebą będzie ssał go później nawykowo.
Odpowiednią symulację zapewni dobry smoczek, dodatkowo regulując emocje i przywracając poczucie bezpieczeństwa. Jeśli Twój maluch nie potrafi się obejść bez ssania i tak jak większość niemowląt wykazuje potrzebę tzw. ssania nieodżywczego, podaj mu smoczek, wybierając taki, który nie zaburzy odruchu ssania i będzie bezpieczny dla zgryzu.
Najlepszy dla noworodka będzie smoczek wykonany z trwałego silikonu. Silikon jest bezsmakowy, bezzapachowy, zachowuje swój pierwotny kształt i kolor, jest hipoalergiczny i odpowiednio twardy. Dobry smoczek nie powinien zaburzać odruchu ssania, musi odpowiednio rozciągać się i kurczyć. Dobrze, jeśli kształtem przypomina brodawkę sutkową. Tarczka w smoczku powinna być odpowiednio wyprofilowana, tak aby maluch ssąc mógł swobodnie oddychać. W tarczce powinny być też otworki zapobiegające podrażnieniom. Zanim kupisz smoczek sprawdź, czy ten wybrany wykonany jest z materiału wolnego od BPA.
Niemal wszystkie dzieci to lubią. Bujanie wycisza i uspokaja, jest naturalne dla maluszka. Noworodek przyzwyczajony do ruchu może czuć się nieswojo w stabilnym łóżeczku. Kiedy był w brzuchu, każdy Twój ruch powodował u niego kołysanie.
Noszenie, bujanie w leżaczku, wózku czy kołysce stymuluje układ przedsionkowy mózgu. Dzieci, które otrzymują odpowiednią ilość bodźca, są spokojniejsze, szybciej się rozwijają i lepiej koncentrują. Kiedy maluch płacze, ukołysz go, uspokój bujaniem. To nie tylko skuteczne, ale i dobre dla jego rozwoju.
Mokra pieluszka to dobry powód do płaczu. Skóra niemowlaka jest bardzo wrażliwa i może się odparzać. Podrażniona boli i powoduje duży dyskomfort. Kiedy maluch szlocha, sprawdź czy nie ma mokro. Pieluszkę zmieniaj co 3-4 godziny bez względu na jej chłonność. Starszakowi pieluszkę będziesz mogła zmieniać nieco rzadziej.
Maluch może płakać z zimna lub z przegrzania. Jeśli skóra na jego karku jest gorąca i mokra - jest przegrzany, jeśli zimna - zmarzł. Nie martw się jednak, jeśli malec ma zimne raczki i stópki. To efekt niedojrzałego układu krwionośnego u noworodków.
W pierwszym miesiącu życia dojrzewa ośrodek termoregulacji u dziecka. Przegrzany maluch ma obniżoną zdolność do naturalnego chłodzenia, dlatego wbrew utartej opinii lepiej, jeśli zmarznie niż miałby się przegrzać. Choć zaraz po porodzie noworodek potrzebuje cieplejszego otoczenia, kiedy będziecie już w domu nie przesadzaj z ogrzewaniem i dodatkowym okryciem. Optymalna temperatura to 20-22 ºC, a w trakcie snu 18-19 ºC.
Noworodek głównie leży, dlatego jego ubranko powinno być wygodne. Jeśli płacze zmień maluszkowi pozycję np. połóż go na brzuszku lub na sobie na klatce piersiowej. Będzie czuł ciepło i bujał się wraz z Twoim oddechem. Sprawdź, czy nowe śpioszki nie mają niewygodnych przeszyć na pleckach lub gryzącej metki zakłócającej wypoczynek.
Kiedy dać maluchowi smoczek i jak wybrać odpowiedni? Poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania o smoczek do uspokajania dla dziecka.
Twoje dziecko ma kłopoty z zaśnięciem? A może wybudza się wiele razy w nocy, choć ma suchą pieluszkę i nie jest głodne? Jak zapewnić maluchowi spokojny, zdrowy odpoczynek? Podpowiadamy.
Niektórzy rodzice niepokoją się tym, że ich dziecko nie rozstaje się z wysłużonym misiem, wyliniałym liskiem czy małpką, która już dawno straciła jedno ucho. Po co dziecku przytulanka? Czy tak silna więź z ...
W Twoim domu pojawił się nowy członek rodziny, jest maleńki, nie mówi, śpi, je i płacze. Trudno powiedzieć z jakiego powodu. Mamy dla Ciebie ściągawkę z tego, co lubią noworodki, a za czym nie przepadają.
Mamy potrafią mieć anielską cierpliwość do dzieci. Jednak przewlekłe zmęczenie, frustracja i odpowiadanie trzydziesty raz na pytanie: „a dlaczego?”, każdego mogą wytrącić z równowagi. Co zrobić, by zachować ...