Jesteście parą świadomie planującą powiększenie rodziny. Niedawno Wasz maluszek pojawił się na świecie, więc obecnie czas pomyśleć o skutecznej antykoncepcji. Jaki wybór mają świeżo upieczeni rodzice? Jaka metoda jest bezpieczna dla malucha karmionego piersią? I czy ta bezpieczna dla dziecka będzie wystarczająco skuteczna? O antykoncepcji po urodzenia dziecka pisze położna Kinga Węglarz.
Kinga Węglarz, położna
Powrót do życia seksualnego po porodzie i połogu nie jest prosty. Przydałoby się znaleźć chęć na romantyczne chwile, a do tego stres przed kolejną ciążą potrafi skutecznie zaburzyć radość z seksu.
Pamiętajcie, że przed powrotem do sypialnianego łóżka trzeba koniecznie odwiedzić swojego lekarza ginekologa, by skontrolować swój stan zdrowia i omówić temat antykoncepcji.
Od lat słyszy się i powiela fakt, że karmienie piersią hamuje owulację, czyli jeśli karmię piersią, to nie zajdę w ciążę... Hmmm - być może, jednak musiałabyś mieć swojego malucha praktycznie bez dłuższych przerw przy piersi. W naszej rzeczywistości jest to raczej niemożliwe. Podczas karmienia piersią uwalniany jest hormon prolaktyna, który hamuje czynność jajników, przez co hamuje owulację. Jeśli jednak 4-5 tygodniowe dziecko zrobi 3-4 godzinną przerwę nocną, wówczas zaburzone zostaje wydzielanie hormonu i może wystąpić owulacja już przed pierwszą miesiączką. Wtedy możesz zajść w ciążę. Tak więc laktacja nie może być stosowana jako skuteczna forma antykoncepcji.
Jeżeli karmisz piersią nie możesz stosować tradycyjnych tabletek antykoncepcyjnych, gdyż zawarty w nich estrogen może wywierać szkodliwy wpływ na Twoje dziecko. W takiej sytuacji można stosować tzw. minipigułkę - czyli tabletkę zawierającą jeden hormon - progestagen. Jego działanie polega na zagęszczaniu śluzu szyjkowego, by stworzyć plemnikom barierę oraz zmniejsza rozwój błony śluzowej macicy. Znacznym utrudnieniem w stosowaniu tej metody musi być dokładność i systematyczność połykania pigułek. Stosuje się je bez przerw, opakowanie zawiera 28 tabletek.
To najskuteczniejsza metoda, w której łączy się działanie wkładki wewnątrzmacicznej z hormonem progestagenem. Hormon ten zagęszcza śluz i hamuje rozwój błony śluzowej macicy. Wkładkę zakłada ginekolog w gabinecie ginekologicznym. Czyli dość duży jednorazowy wydatek daje ochronę przed zajściem w ciążę na maksymalnie 5 lat. Po jej usunięciu można starać się o zajście w ciążę już w następnych cyklach.
To metoda bez ingerencji w zdrowie. Polecana u osób, które uprawiają seks rzadziej. Zdarza się, że po porodzie kobiety odczuwają większą suchość pochwy, dlatego konieczne jest zastosowanie środka nawilżającego na bazie wody (preparaty na bazie oleju mogą uszkodzić prezerwatywę) lub prezerwatywy ze środkiem nawilżającym. Prawidłowe zastosowanie prezerwatywy dość skutecznie chroni przed zajściem w ciążę.
Zawiera w sobie hormon progestagen - taki sam jak w wyżej wymienionych metodach antykoncepcji. Podawany jest kobiecie co 3 miesiące. Dość istotną wadą jest to, że jeżeli pojawią się objawy niepożądane, takie jak - obniżenie nastroju, obniżenie libido, ustąpią one dopiero po trzech miesiącach. Czyli zastosowanie takiego zastrzyku jest dość ryzykowne.
Jeśli zrezygnowałaś lub nie mogłaś karmić piersią, wówczas po wizycie kontrolnej u lekarza możesz zastosować tradycyjną pigułkę antykoncepcyjną. Rozpoczyna się jej stosowanie po rozpoczęciu miesiączkowania.
Wybór rodzaju antykoncepcji jest bardzo ważny dla świeżo upieczonych rodziców. Dobra wiadomość to taka, że na rynku pojawiają się ciągle nowe preparaty, środki antykoncepcyjne, by każdego zadowolić.
Coraz częściej na założenie rodziny decydują się pary żyjące w związku nieformalnym. Bywa, że ojcowie dzieci z takich związków mają wątpliwości co do przysługujących im praw lub ciążących na nich obowiązków. ...
Lepiej, by niemowlę spało z rodzicami czy od początku we własnym łóżeczku? Na to pytanie nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Wiele zależy od przekonań rodziców, warunków, tego czy dziecko jest karmione piersią czy ...
Wychowywanie dzieci to jedna z największych przygód, jakie mogą spotkać człowieka. Jednak nie zawsze jest ona usłana różami. Obok bezgranicznej miłości pojawiają się emocje trudne, z którymi ciężko sobie poradzić.
Zakażenie wirusem HPV jest najczęstszą chorobą przenoszoną drogą płciową, a jego konsekwencją może być nowotwór szyjki macicy. Przeczytaj, jak się przed nim chronić.
Wiele świeżo upieczonych mam, wpadając w wir domowych obowiązków, zapomina o tym, jak bardzo istotny jest sen. Nie dosypiając, narażasz siebie, a także Twojego maluszka, na wiele negatywnych konsekwencji. Przeczytaj, ...
<p>z tabletkami właśnie jest ten problem, że trzeba pamiętam. Ja zapominałam i np. brałam torchę później ,ale długo nie stosowałam bo rok. Jednak mają one wpływ na organizm, a na mnie dobrze nie działały bo miałam po nich migreny. Vhoć teraz po latac...
<p>Ja się zastanawiam nad wkładka z hormonami.. Działa miejscowo więc ma mniej działań niepożądanych, no i nie trzeba codziennie pamiętać tak jak o tabletkach.</p>
<p>Plastry, tabletki, krążki to zdecydowanie odradzam. ( w moim przypadku bynajmniej bo wolę oszczędzić sobie problemów) Bardzo polecam implant anty. Zakładasz raz- masz spokój na 3 lata, nic z tym nie robisz, a co najlepsze - implant zawiera jeden s...