Dla świeżo upieczonych rodziców przewijanie maluszka może okazać się nie lada wyzwaniem. Piszemy, jak ustrzec się przed najczęstszymi błędami.
Konsultacja merytoryczna: lek. med. Danuta Chrzanowska-Liszewska, specjalista pediatrii i neonatolog
Ten błąd jest dość powszechny wśród niedoświadczonych rodziców. Stawy niemowlęcia są bardzo delikatne, dlatego nie wolno w ten sposób go przewijać. Aby zmienić pieluszkę musisz wsunąć rękę pod udo malucha, blisko stawu biodrowego, tak, by druga nóżka oparła się na Twoim przedramieniu. W tej pozycji delikatnie unieś pupę dziecka, by móc wyjąć spod niego pieluszkę a potem wsunąć świeżą.
Oczyszczanie okolic intymnych musi być wykonywane zawsze od przodu do tyłu. (Nieprzestrzeganie tej zasady jest szczególnie szkodliwe w przypadku dziewczynek)
Bez względu na to, czy używasz chusteczek nawilżanych, wacików z wodą czy myjesz maluszka pod bieżącym strumieniem wody – zawsze musisz obmywać go kierując się od przodu do tyłu. Chodzi o to, by nie przenosić bakterii z okolic odbytu w stronę pochwy. Może się to skończyć przykrymi konsekwencjami w postaci stanów zapalnych dróg rodnych czy moczowych.
Nowoczesne pieluszki są bardzo chłonne w porównaniu do tetrowych pieluch, których używały kiedyś mamy. Wtedy wystarczyło jedno siusiu i pielucha była do wymiany.
Teraz sytuacja jest bardziej komfortowa. Pieluszka odprowadza mocz w głębsze partie i dziecko ma sucho. Jednak tylko do czasu. Pielucha też ma swoją ograniczoną pojemność i nie należy niemowlęcia trzymać zbyt długo w jednej.
Jeśli zaś zrobi kupkę musi zostać przewinięte od razu, gdyż nawet najlepsza pielucha nie oddzieli jego skóry od drażniącej substancji. Pamiętaj, że skóra maluszka jest bardzo delikatna i cienka. Zbyt rzadko zmieniana pielucha może doprowadzić do podrażnień, odparzeń i pieluszkowego zapalenia skóry.
W miesiącach letnich szczególnie należy pamiętać o częstym przewijaniu. Pełna pielucha w upalne dni może działać jak rozgrzany kompres z drażniących substancji, dodatkowo zwiększając ryzyko odparzeń.
Zwracaj uwagę na rozmiar pieluszek. Zwykle mają one oznaczenia wagowe, co jest ważne bo dzieci w tym samym wieku różnią się od siebie. Źle dobrana pieluszka może ocierać dziecko lub nie spełniać swojej funkcji.
Jeśli maluszek będzie miał zbyt ciasno zapiętą pieluszkę będzie mu niewygodnie, może otrzeć sobie delikatną skórę. Poza tym zbyt ściśle przylegające pielucha uniemożliwia skórze swobodne oddychanie. Dzięki dopływowi powietrza unikniecie odparzeń.
Skóra niemowlęcia jest dużo delikatniejsza niż skóra dorosłego. A okolice intymne są szczególnie wrazliwe a jednocześnie narażone na styczność z drażniącymi substancjami, które są częściami składowymi moczu i kału. Dlatego zawsze przy zmianie pieluszki bądź wyjatkowo delikatna, by nie wywołać podrażnień a także nie zniechęcić dziecka do zabiegów pielęgnacyjnych, które będzie kojarzył się z dyskomfortem.
Nie zostawiaj malucha samego nawet na moment, gdy leży na jakimkolwiek podwyższeniu. Jeśli uważasz, że jest bezpiecznie, bo Twoje dziecko nie potrafi się jeszcze obrócić z pleców na brzuch ani raczkować, to musisz pamiętać, że niektóre umiejętności pojawiają się nagle. Jeśli po coś sięgasz zawsze drugą ręką przytrzymuj dziecko, tak, by nie spadło.
Rodzice chcą dla maluszków jak najlepiej, czasem niestety może przerodzić się to w przesadę. Podczas przewijania nie używaj zbyt wielu kosmetyków i zawsze zwracaj baczną uwagę, czy jakiś preparat nie wywołuje u Twojego dziecka niepożądanej reakcji.
Jeśli używasz zasypki - nie stosuj dodatkowo kremu i na odwrót. Co do używania każdorazowo maści przeciwko odparzeniom zdania są podzielone. Niektóre mamy stosują je przy każdej zmianie pieluszki, niektóre tylko raz-dwa na dobę. Ważne by, o ile nie pojawiły się podrażnienie czy odparzenia, nie stosować zbyt mocnych, leczniczych preparatów, np. wysuszających kremów z tlenkiem cynku.
W warunkach domowych najlepiej przemywać okolice intymne wodą z mydłem dla dzieci. Chusteczki powinny być stosowane tylko wyjątkowo, poza domem lub na spacerze.
Pamiętaj! Skóra niemowlęcia jest bardzo delikatna. Narażona wciąż na drażniące substancje może źle reagować. Postaraj się od czasu do czasu podczas przewijania dać jej szansę by pooddychała i nie zakładaj dziecku od razu pieluchy.
Warto mieć wszystko zgromadzone w jednym miejscu, na wyciągnięcie ręki. Nie musisz wtedy rozpraszać się, nie ma ryzyka zostawienia maluszka samego. Jest to też po prostu wygoda. W pobliżu warto mieć też jakąś zabawkę, która zajmie dziecko jeśli bardzo wierci się podczas przewijania.
Prędzej czy później każdy przyszły rodzic stanie przed dylematem: jaki wózek wybrać? W sklepach z akcesoriami dziecięcymi jest ogromny wybór, tylko czym się kierować? Powinien mieć małe, plastikowe koła czy ...
Urządzanie pokoiku dla maleństwa jest bardzo przyjemne. Jednak wymaga planu, wiedzy i pewnych zasobów finansowych. Podpowiemy, które rozwiązania będą najbardziej funkcjonalne oraz na co warto zwrócić uwagę aranżując ...
Czy rodzicielstwo bliskości to tylko moda, czy może przemyślana postawa, która towarzyszy rodzicom praktycznie od zawsze. Przeczytaj, na czym się opiera i dlaczego warto zadbać o bezpieczną więź i czułą relację ...
Bardzo kochasz swoje dziecko i wychowujesz je najlepiej jak potrafisz. Jednak, jak każdy, możesz wpadać w pułapki wychowawcze, które mogą źle wpływać na jego zachowanie i rozwój. Sprawdź, jak uniknąć 10 błędów ...
Nie ma nic dziwnego w tym, że rodzice lubią chwalić się swoimi dziećmi. W dobie internetu często robią to za pomocą mediów społecznościowych, chętnie publikując na swoich profilach zdjęcia pociech. Przeczytajcie, ...