29.4.2022
Jak wygląda pobieranie krwi i skąd się ją pobiera u małego dziecka? Tłumaczymy w artykule.
Konsultacja merytoryczna: lek. med. Danuta Chrzanowska-Liszewska, specjalista pediatrii i neonatologii
#Pobranie krwi u niemowlaka - jak się przygotować
#Morfologia u niemowlaka jak się przygotować krok po kroku?
#Badanie krwi u niemowlaka - czy na czczo
Pobieranie krwi to nic przyjemnego, bywa jednak konieczne. Badanie wykonuje się w ramach rutynowych czynności lub w przypadku podejrzenia infekcji. To jedno z podstawowych badań przesiewowych, które umożliwia wykrycie ewentualnych zaburzeń genetycznych i metabolicznych u dziecka.
Pobranie krwi u noworodka po raz pierwszy wykonywanej jest w szpitalu po porodzie. Wygląda inaczej niż u dorosłego. Pobieranie krwi u niemowlaka odbywa się przez nakłucie piętki, a nie jak u dorosłego przez pobranie krwi z żyły. W wyjątkowych przypadkach np. kiedy istnieje podejrzenie wysokiego poziomu bilirubiny zdarza się, że pobranie krwi u niemowlaka przebiega inaczej. Krew pobiera się wówczas z żyły obwodowej dziecka. U malca krew można pobrać dłoni, nadgarstka czy okolicy dołu łokciowego oraz choć rzadziej z żyły głowy.
Przesiewowe pobieranie krwi u niemowlaka w szpitalu to badanie obowiązkowe. Mimo to rodzice maja prawo się nie zgodzić na jego wykonanie. Do badania pobierana jest krew włośniczkowa. Pozwala wykryć zaburzenia genetyczne i metaboliczne. Im wcześniej zostaną wykryte, tym jest większa szansa na leczenie.
U maluchów z zaburzeniem oddychania lub krążenia wykonuje się badanie równowagi kwasowo-zasadowej.
Czeka Cię pobranie krwi u niemowlaka. Jak się przygotować do badania? Morfologia u niemowlaka nie wymaga specjalnych zabiegów. W przypadku straszaka warto przeprowadzić rozmowę. Wytłumacz powód badania, poinstruuj malca, jak ma się zachowywać. Poradź, aby nie patrzył na zabieg, a w trakcie ukłucia odwrócił głowę w druga stronę. Widok krwi może potęgować lęk. Maluszkowi weź zabawki. Pomogą go zająć, zmniejsza stres i odwrócą uwagę od zabiegu.
U małych dzieci krew podbiera się zwykle z paluszka, u starszych, tak jak u dorosłych krew pobiera się ze zgięcia w łokciu.
Po pobraniu przytul malca. Choć morfologia u niemowlaka nie wymaga pobrania dużej ilości krwi, a badanie jest bezpieczne, powoduje dyskomfort i delikatny ból. W miejscu nakłucia może pojawić się siniak i zgrubienie.
Czeka Cię badanie krwi u niemowlaka? Czy na czczo przyprowadzić malca do przychodni zależy od wieku dziecka. Roczne i starsze dzieci mogą pic wodę, nie powinny jednak przed badaniem nic jeść. Zadbaj o to, by przekąska znalazła się w podręcznej torbie. Po pobraniu krwi malec może być osłabiony, zdarzają się omdlenia. Na pobranie krwi najlepiej umówić się rano. Wczesna godzina ułatwi zachowanie wymaganego 6-8-godzinnego odstępu między posiłkiem a pobraniem.
Po badaniu zostańcie chwile w przychodni. Uciskaj malcowi miejsce po nakłuciu. W ten sposób nie zrobi się po pobraniu krwi siniak.