Pierwsze dni po cesarskim cięciu  

13.3.2025

Cesarskie cięcie to poważny zabieg i pierwsze kilka dni może być naprawdę trudnych. Dowiedz się, czego spodziewać się w pierwszych dniach po cesarce. 

some desc

Pierwsze dni po cesarskim cięciu

#Rana brzucha

#Objawy po znieczuleniu

#Objawy po znieczuleniu

#Higiena krocza

#Karmienie piersią

#Fizyczna aktywność

 

Połóg po cesarskim cięciu jest bardziej wymagający niż po porodzie naturalnym. Będziesz czuła się po nim bardziej obolała, osłabiona i będziesz wymagała pomocy. Poza klasycznymi objawami w połogu będziesz musiała uporać się z bolesną raną na brzuchu, a także skutkami ubocznymi znieczulenia. 

Rana brzucha

Przez pierwsze dni staraj się nie moczyć rany na brzuchu. Po zdjęciu opatrunku ranę należy delikatnie myć 2-3 razy dziennie, przy użyciu wody z mydłem a osuszać jednorazowym ręcznikiem, by uniknąć zakażeń. Po myciu możesz użyć Octeniseptu. 

Staraj się wietrzyć miejsce nacięcia jak najczęściej. Noś bieliznę, która nie będzie drażniła rany, majtki powinny być wykonane z bawełny albo spraw sobie specjalne majtki poporodowe. 

Jeśli bardzo dokucza Ci ból, możesz przez kilka dni przyjmować środki przeciwbólowe, jeśli karmisz piersią to najbezpieczniejsze, będą leki na bazie paracetamolu i ibuprom. Na zdjęcie szwów zwykle idzie się po około tygodniu. 

Po koło 4-6. tygodniach rana powinna się zabliźnić. Jeśli zauważysz coś niepokojącego (sączy się z niej ropa, pojawia się stan zapalny, obrzęk, powraca ból) koniecznie zgłoś się lekarza. 

Objawy po znieczuleniu

Po znieczuleniu ogólnym, które stosuje się niezwykle rzadko, mogą towarzyszyć Ci nudności, ból głowy, gardła, osłabienie. Po znieczuleniu podpajęczynówkowym możesz odczuwać bardzo silny ból głowy (staraj się nie unosić głowy w pierwszych godzinach po zabiegu). Możesz też czuć dreszcze, a nogi mogą być odrętwiałe. 

Oddawanie moczu

Do czasu gdy będziesz gotowa wstać będziesz miała założony cewnik. Choć nie rodziłaś naturalnie to pierwsze oddawanie moczu może być trudne, nie powinnaś się jednak od tego wstrzymywać. 
Problem na początku może też być z wypróżnianiem, szczególnie, że wymaga ono napięcia mięśni i możesz obawiać się o swoją ranę. Staraj się wtedy zapewnić sobie dużo błonnika, który pomaga w pracy jelit. Jeśli po kilku dniach nie wypróżnisz się – użyj czopka glicerolowego. 

Higiena krocza

Tak samo jak w przypadku porodu naturalnego po porodzie poprzez cesarskie cięcie pojawiaj ą się odchody połogowe. Przez pierwszy tydzień są krwiste, później różowe aż do przezroczystych. Po około 4-6 tyg powinny przestać się pojawiać. Na początku używaj wkładów poporodowych, potem zwykłych podpasek. Podmywaj się kilka razy dziennie, samą wodą lub z użyciem delikatnego mydła. 

Karmienie piersią

Mama, która urodziła poprzez cesarskie cięcie może z powodzeniem karmić piersią. Im szybciej uda Ci się przystawić dziecko, tym lepiej. Na początku nawet na kilka minut, ważne, by organizm dostał sygnał do produkcji pokarmu i by dziecko mogło zacząć stymulować laktację. 

Jeśli na początku karmienie nie jest możliwe, odciągaj pokarm, nie rzadziej niż co 2 -3 godziny, nie zniechęcaj się tym, że na początku jest go mało. 

Wybierz pozycję do karmienia, która nie podrażnia rany, na przykład pozycję spod pachy. 

Fizyczna aktywność

Im szybciej zaczniesz się ruszać, tym lepiej. Jeszcze zanim wstaniesz możesz postarać się rozruszać stopy, dłonie. Chodzi o to, by jak najszybciej przywrócić prawidłowe krążenie. Już w kilka godzin po porodzie powinnaś móc zrobić choć kilka kroków po sali. Możesz mieć odruch garbienia się ale postaraj się trzymać, na ile to możliwe, prosto. 

Dzięki aktywności fizycznej zapobiegniesz zakrzepicy żył, poprawisz perystaltykę jelit, przyspieszysz oczyszczanie się macicy. 

W połogu nie wolno Ci dźwigać, musisz oszczędzać swój brzuch. Nie da się bez mięśni brzucha podnieść czegoś oburącz!