Sposoby podawania mleka z piersi

czyli alternatywne karmienie noworodków i młodszych niemowląt

Najlepiej, by mleko mamy było podawane w oryginalnym „opakowaniu” – bezpośrednio z piersi. Jednak czasem karmienie piersią jest niemożliwe lub okresowo utrudnione (czytaj więcej w: Dziecko odmawia ssania piersiRopień piersiKrwawiące brodawkiKiedy dziecko nie może ssać piersi). Jeśli karmienie piersią jest tylko czasowo niemożliwe i istnieje nadzieja, że mama wróci do tego sposobu karmienia, warto tak podawać mleko mamy, by nie zaburzyć techniki ssania piersi. Oto kilka bezpiecznych metod:

  1. Specjalny kieliszek lub kubeczek (plastikowy, z zaokrąglonym brzegiem). Kieliszek z mlekiem oprzyj na dolnej wardze dziecka i lekko przechyl (nie wlewaj mleka w usta dziecka!). Maluch ma ssać mleko, a nie je pić. 

  2. Łyżeczka. Ułóż główkę dziecka na swoim przedramieniu tak, aby maluch znajdował się w pozycji półleżącej (chodzi o noworodki i małe niemowlęta). Małą, płaską łyżeczką (plastikową) podawaj mleko tak, jak podaje się lekarstwo.

  3. System wspomagający SNS. Wspaniała metoda, by stymulować laktację i przekonać dziecko do ssania piersi. System składa się z pojemnika, który napełnia się mlekiem mamy i dwóch cienkich rurek połączonych z pojemnikiem. Pojemnik z mlekiem mama wiesza sobie na szyi, a dziecko przystawia do piersi, jednocześnie do buzi niemowlęcia wsuwa rureczki, z których popłynie mleko, gdy maluch zacznie ssać pierś.

  4. Butelka. Jeśli zdecydujesz się na podawanie mleka butelką, pamiętaj, że najważniejszy jest rodzaj smoczka. Powinien naśladować kształt piersi kobiecej i umożliwiać dziecku wykonywanie takich ruchów ssących (wargami i językiem), jakie wykonuje ssąc pierś mamy. Smoczek nie może być zatem zbyt miękki. Najlepszy będzie twardszy, dynamiczny, żeby dziecko musiało włożyć trochę wysiłku w wyssanie mleka.

W warunkach domowych nie poleca się podawania mleka strzykawką, bowiem bardzo łatwo tu o błąd, który może spowodować poważne zachłyśnięcie pokarmem. Odpowiedni nacisk na tłocznię strzykawki wymaga dużego doświadczenia. Nawet na oddziałach szpitalnych neurologopedzi zalecają szczególną ostrożność przeszkolonemu personelowi medycznemu, który musi dokarmić niemowlę w ten sposób.