Skurcz oksytocynowy

Ssanie piersi uruchamia produkcję oksytocyny – hormonu odpowiedzialnego za wypływ pokarmu i jego przesuwanie się w przewodach mlecznych.

Oksytocyna powoduje kurczenie się komórek mięśniówki gładkiej wokół pęcherzyków i przewodów mlecznych i dzięki temu mleko wypływa. Ten skurcz może być odczuwalny jako mrowienie, szczypanie, twardnienie lub napięcie w piersi. Niektóre kobiety lubią to uczucie, a inne wręcz przeciwnie – uważają je za nieprzyjemne, a nawet bolesne. Są także takie kobiety, które w żaden sposób nie odczuwają skurczu oksytocynowego (nazywanego także samoczynnym wypływem pokarmu). 

Skurcz oksytocynowy pojawia się po kilku lub kilkunastu sekundach od rozpoczęcia karmienia piersią i szybko mija. Może go wywołać nie tylko ssanie dziecka, ale też sam widok malca, jego płacz, a nawet sama myśl o karmieniu piersią czy o dziecku. Pierś się napina i wypływa z niej mleko (nie zawsze).

Co możesz zrobić

Nic nie musisz robić. Skurcz oksytocynowy to naturalny i niezbędny element karmienia piersią – bez oksytocyny mleko by nie popłynęło. Sposób, w jaki odczuwasz skurcz oksytocynowy, jest indywidualną cechą Twojej laktacji. Zwykle najdotkliwiej odczuwa się go wtedy, gdy piersi są przepełnione. Dlatego sprawia większy ból w piersiach z zastojem, zapaleniem, a także w okresie nadprodukcji mleka. Przeczytaj, jak sobie radzić w tych sytuacjach: Zastój pokarmowyZapalenie piersi, Zbyt szybki wypływ pokarmuNawał mleczny.