Preferencja jednej piersi

Dziecko preferuje jedną pierś, a z drugiej ssie niechętnie albo wcale.

Przyczyny

Nie zawsze da się znaleźć przyczynę preferencji jednej piersi. Bywa, że po prostu maluch tak lubi, bo tak mu wygodniej, i już. Czasem jednak taki wybór dziecka można tłumaczyć tym, że:

 • z preferowanej piersi łatwiej płynie mleko;

 • w początkach karmienia częściej przystawiałaś dziecko do jednej piersi, np. dlatego, że po porodzie z jakichś powodów było Ci tak wygodniej (mniej bolała rana poporodowa albo mniej przeszkadzał Ci wenflon czy kroplówka) i ta częściej podawana pierś teraz sprawniej „funkcjonuje” (mleko łatwiej wypływa, jest go więcej) albo po prostu dziecko przyzwyczaiło się do takiej pozycji;

 • nielubiana pierś ma inaczej ukształtowaną brodawkę i trudniej ją uchwycić;

 • preferowana pierś produkuje więcej mleka;

 • dziecko wybiera tę pierś, przy której wygodniej mu się leży.

Choć powody wyboru jednej piersi mogą być błahe i przejściowe, zawsze warto powiedzieć o tym lekarzowi i wykluczyć ewentualne poważniejsze przyczyny niechęci dziecka do ssania z jednej piersi. Oto przyczyny, które wymagają bacznej uwagi:

 1. Dziecko nie może ssać z jednej piersi, ponieważ ma główkę stale odwróconą w jedną stronę. Może to być tylko fizjologiczna asymetria ułożeniowa, ale być może sprawa jest poważniejsza i będzie wymagała rehabilitacji.

 2. Dziecko nie może ssać z jednej piersi, ponieważ leżąc na tym właśnie boku, czuje ból – być może z powodu zapalenia ucha (choć może to być tylko nadwrażliwość ramienia czy uda po szczepieniu).

 3. Odrzucona pierś produkuje znacznie mniej mleka i ten stan nie mija mimo regularnego odciągania mleka laktatorem. Powiedz o tym lekarzowi. Trzeba wykluczyć Twoje choroby, które mogłyby być odpowiedzialne za ten stan.

Co możesz zrobić

Wytrwale i łagodnie zachęcaj dziecko do ssania odrzucanej piersi:

 • Eksperymentuj z karmieniem w różnych pozycjach. Jeśli dziecko odmawia ssania w pozycji klasycznej, zaproponuj mu odrzucaną pierś w pozycji „spod pachy” albo na leżąco. Dziecko możesz położyć obok siebie na wyższej poduszce tak, aby leżąc na swoim ulubionym boku, dosięgało do niechcianej piersi.

 • Mniej lubianą pierś proponuj maluchowi, gdy jest głodny (np. po dłuższym śnie albo po spacerze), być może głód zmobilizuje małego ssaka do opróżnienia podanej piersi.

 • Jeśli malec odrzuca pierś z powodu płaskiej brodawki, sprawdź co możesz zrobić, by zmodyfikować jej kształt i możliwość uchwycenia -wskazówek szukaj w rozdziale Płaskie brodawki).

 • Odciągaj mleko z odrzucanej piersi, by utrzymać w niej laktację.

Czy możesz karmić jedną piersią

Tak. Ani Tobie, ani dziecku nie zaszkodzi to, że będziesz karmiła tylko jedną piersią. Preferowana przez dziecko pierś wyprodukuje tyle mleka, ile będzie potrzebowało dziecko. Jednak póki są szanse, że maluch przekona się do nielubianej piersi, warto podtrzymywać w niej laktację. Jeżeli jednak nic nie pomaga i dziecko kategorycznie odmawia ssania z odrzuconej piersi, pozwól, by laktacja w niej wygasła. Przez jakiś czas odciągaj z niej tylko tyle mleka, by nie czuć napięcia, a po ściągnięciu przykładaj rozgniecione, schłodzone liście białej kapusty. Po kilku tygodniach nieużywana pierś przestanie produkować mleko, co zupełnie nie przeszkodzi w skutecznym karmieniu drugą piersią. Nieużywana pierś będzie teraz znacznie mniejsza od piersi, z której maluch wciąż ssie, jednak ta dysproporcja zniknie, gdy już całkiem odstawisz dziecko od piersi.