Postępowanie przy bolących, obtartych, popękanych lub krwawiących brodawkach

Jeśli Twoje brodawki piersiowe bolą, są obtarte, popękane lub krwawią, spróbuj zastosować poniższe zalecenia.

  • Po karmieniu smaruj brodawki własnym pokarmem i zapewnij im dostęp powietrza. Jeśli masz taką możliwość, wietrz poranione brodawki, choćby na kilkanaście minut pozostawiając piersi nagie, bez biustonosza i bluzki.

  • Gdy zakładasz biustonosz, stosuj osłony piersi, by zapewnić poranionym brodawkom stały dostęp powietrza i aby uniknąć bezpośredniego kontaktu rany z materiałem bielizny, która może się do niej przykleić. Możesz kupić specjalne silikonowe nakładki (wentylowane muszle laktacyjne) lub zrobić je z małych, plastikowych siteczek kuchennych, w których obetniesz uchwyty.

  • Noś przewiewne ubranie (biustonosz, bluzki, koszulki) z naturalnych włókien.

  • Jeśli smarowanie własnym pokarmem i wietrzenie nie pomaga, możesz wykorzystać maść z apteki. Wybór jest duży, więc poradź się lekarza lub farmaceuty. Pamiętaj, że maść może uczulać i ograniczać dostęp powietrza do rany, co z kolei opóźni proces gojenia. Przed zastosowaniem maści sprawdź, czy trzeba ją zmyć przed podaniem piersi dziecku. Nawet jeśli zmywać jej nie trzeba, zetrzyj wierzchnią warstwę czystą chusteczką, by wargi dziecka nie ślizgały się po tłustej powierzchni, dodatkowo raniąc brodawkę.

  • Przemywaj pierś naparem z nagietka lekarskiego.

  • Jeśli ból brodawek jest tak duży, że uniemożliwia karmienie, połknij około 20 minut przed karmieniem środek przeciwbólowy z paracetamolem lub ibuprofenem. Nawet jeżeli brodawki krwawią, możesz karmić dziecko. Krew z rany mu nie zaszkodzi. Jeśli dziecko chwyci pierś głęboko i poraniona brodawka nie będzie nagryzana przez dziąsła dziecka, nie powinnaś czuć bólu przy karmieniu. Jednak moment podawania piersi dziecku nadal może być bardzo bolesny.

  • Jeżeli z powodu dotkliwego bólu nie dajesz rady karmić dziecka, do czasu wygojenia brodawek regularnie odciągaj pokarm laktatorem i podawaj maluchowi w sposób niezaburzający ssania piersi (sprawdź w: Sposoby podawania mleka z piersi).

  • Jeśli rany nie goją się i czujesz się coraz gorzej, zasięgnij porady lekarza lub doradcy/konsultanta laktacyjnego. Być może doszło do bakteryjnego zainfekowania rany lub rozwinęło się zakażenie grzybicze. (Sprawdź, jak postępować w takich przypadkach, w rozdziałach: Zakażenie grzybiczeZakażenie bakteryjne). Poranione brodawki, które trudno się goją, mogą też stać się przyczyną zastoju pokarmowego albo zapalenia piersi