13.3.2025
Dzisiaj w ramach ciekawostki przedstawimy najciekawsze przesądy o ciąży i macierzyństwie. Przeczytaj artykuł, żeby poznać zabobony w ciąży.
Chyba najpopularniejszym przesądem ciążowym, o którym słyszała każda mama, jest przypinanie czerwonej kokardki do wózka. Czerwona kokardka ma chronić przed urokami i odpędzać złe duchy.
Według drugiego zabobonu, w ciąży nie wolno kompletować wyprawki, bo może to przynieść pecha. Aktualnie ciężko wyobrazić sobie kupowanie wszystkich elementów dopiero po porodzie. Na pewno dostarczyłoby to dodatkowego stresu i obowiązków młodym rodzicom.
Poznaj naszą butelkę LOVI Mammafeel 150 ml
Według tego przesądu, w ciąży nie można być gościem na pogrzebie lub weselu. Przyjście na pogrzeb ma sprowadzać na nienarodzone dziecko nieszczęście. Natomiast przyjście na wesele, ma dostarczać ciężaru i problemów młodej parze.
Ciekawym przesądem o ciąży i macierzyństwie jest reguła mówiąca o tym, że nie wolno wylewać wody po kąpieli dziecka o zmroku. Miałoby to prowadzić do płaczu malucha przez całą noc.
Istnieje przesąd ciążowy, który twierdzi, że jeśli kobieta „brzydnie”, to urodzi się dziewczynka, ponieważ odbiera ona swojej mamie urodę. Jeśli mama promieniej, to urodzi się chłopiec
Poznaj nasz smoczek silikonowy dynamiczny LOVI Prime>>
Przesądem o ciąży i macierzyństwie jest także stwierdzenie, że dziecko nie może widzieć swojego odbicia w lustrze. Miałoby to prowadzić do… zauroczenia, choroby psychicznej, a nawet przedwczesnego odejścia. Nie ma żadnych naukowych podstaw, żeby uważać tę zasadę za prawdziwą.
Innym popularnym przesądem ciążowym jest zakaz zmiany fryzury. Obcięcie włosów miałoby prowadzić do odebrania maluchowi rozumu, a zafarbowanie sprawiałoby, że dziecko urodziłoby się rude.
Przesądem o ciąży jest także stwierdzenie, że ciężarne nie mogą przechodzić pod sznurkiem lub pod drabiną. Miałoby to sprawić, że pępowina obkręci się wokół szyi dziecka.
Podobnym do poprzedniego przesądem ciążowym jest zakaz noszenia łańcuszków, apaszek i korali na szyi. To również miałoby prowadzić do owinięcia pępowiną.
Istnieje przesąd ciążowy, który informuje, że matką chrzestną nie może być ciężarna. Miałoby to sprawić, że kobieta i jej dziecko odbierze szczęście, zdrowie, a nawet życie maluchowi, które podaje do chrztu.
W przeszłości nie znano powodów np. poronień lub oplatania szyi malucha pępowiną i nie potrafiono im zaradzić. Komplikacje wywoływały strach, więc zabobony były metoda walki z czymś nieznanym i próbą uchronienia dziecka przed utratą szczęścia, zdrowia i życia. Potraktuj przesądy ciążowe z dużym dystansem. Nie warto brać ich na serio.